پیشنهاد جدید رئیس اتاق بازرگانی تهران:

ارز در خارج از كشور تحویل داده شود

ارز در خارج از كشور تحویل داده شود به گزارش نت واش رئیس اتاق بازرگانی تهران می گوید به جای بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل كشور، دولت می تواند این ارز را در كشور مقصد صادراتی از فعالان بخش خصوصی تحویل بگیرد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، با كاهش فروش نفت تحت تأثیر تحریم های یكجانبه و غیرقانونی دولت آمریكا بر ضد اقتصاد و مردم ایران، صادرات غیرنفتی یكی از اصلی ترین راه هایی بوده كه در قالب آن نیازهای ارزی پاسخ داده شده است، راهی كه با محوریت بخش خصوصی برقرار مانده و حالا فعالان این حوزه پیشنهادی جدید به دولت عرضه كرده اند.
هرچند از ماه های ابتدایی سال گذشته، اختلاف نظرهایی میان صادركنندگان و بانك مركزی در نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به كشور وجود داشت اما در نهایت دستورالعملی كه این بانك در ماه های پایانی سال ۱۳۹۷ نهایی كرد، دو طرف را به یك برنامه قابل اجرا رساند.
بر طبق این دستور العمل صادركنندگان ایرانی باید ۵۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خویش را به سامانه نیما بیاورند، ۳۰ درصد از این ارز را می توانند به واردات در ازای صادرات اختصاص دهند و برای ۲۰ درصد باقیمانده هم می توانند از دیگر شیوه های موجود استفاده كنند.
این برنامه از سال قبل اجرایی شده و بر مبنای آخرین آمار عرضه شده از جانب بانك مركزی به بازگشت بیشتر از ۷۰ درصد از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی كشور منجر گردیده است. با وجود آنكه بخش خصوصی این دستورالعمل را اجرا كرده است، اما حالا رئیس اتاق بازرگانی تهران در سخنانی درخواستی جدید از دولت مطرح كرده است.
طبق آنچه كه پایگاه اطلاع رسانی اتاق بازرگانی ایران منتشر نموده، مسعود خوانساری گفته است كه "با وجود مشكلاتی همچون حمل و نقل، تحریم ها و روابط بانكی، صادركنندگان ایرانی با این حجم صادرات جهان را شگفت زده كردند كه با وجود عملكرد صادركنندگان و تاجران ایرانی در چنین شرایطی تحسین برانگیز و باید بر دستان آنها بوسه زد كه در چنین شرایطی برای كشور جهاد می كنند. در ۹ ماه سال جاری همینطور ۳۱.۸ میلیارد دلار واردات از كشورهای مختلف به ایران انجام شده كه در مجموع حجم تجارت خارجی ایران نزدیك به ۶۴ میلیارد دلار در این شرایط سخت به ثبت رسیده است".
وی همینطور با اشاره به اجبار دولت در خصوص برگشت ارز حاصل از صادرات به كشور، به دولت پیشنهاد داده: " به صادركنندگان اجازه دهد ارز حاصل از صادرات خویش را در مقصد صادرات تحویل دهند و ملزم به تحویل آن در داخل كشور نباشند".
این پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی تهران به معنای آن است كه صادركنندگان بخش خصوصی بعد از نهایی كردن معامله، حاضرند این ارز را در كشور واردكننده كالا از ایران، تحویل دهند تا از سویی محدودیت های بازگشت ارز به كشور كاهش پیدا كند و از جانب دیگر دولت در یك كشور خارجی به منابع ارزی دسترسی پیدا كند. می توان از راه آن، كالاهای اساسی و مورد نیاز كشور را خریداری كرد و به ایران فرستاد. پیشنهادی كه باید دید دولت و بانك مركزی چه واكنشی به آن نشان خواهند داد؟1398/10/27
12:22:35
5.0 / 5
4576
تگهای خبر: بازرگانی , برق , دولت , صادرات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است