با تلاش فناوران دانش بنیان محقق شد

تامین كاتالیست های صنایع نفت و فولادسازی با تولید 20 كاتالیست استراتژیك

تامین كاتالیست های صنایع نفت و فولادسازی با تولید 20 كاتالیست استراتژیك نت واش: پژوهشگران یكی از شركت های مستقر در شهرك علمی و صنعتی اصفهان با تولید بیشتر از 20 نوع كاتالیست موفق شدند علاوه بر تامین نیازهای صنایع پتروشیمی و فولادسازی از خروج ارز برای خرید این محصول استراتژیك جلوگیری نمایند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، یكی از شركت های دانش بنیان در صنعت نفت با مشاركت بخش خصوصی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در سال ۱۳۸۳ آغاز به فعالیت كرد و تا كنون در زمینه های تحقیق و تولید انواع كاتالیست های مورد نیاز صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنعت فولاد و نیز طراحی و اجرای واحدهای GTL (تولید نفت مصنوعی) گام های موثری برداشته است.
محققان این شـركت بـه منظور دسـتیابی بـه تكنولوژی تبدیـل گاز طبیعی بـه میعانات نفتـی یـا GTL بـا انجام تحقیقـات گسـترده موفق بــه كسب ایــن دانش فنی شدند و در همین راستا پایلوت تولید یك تا سه بشكه میعانات نفتی در روز در كارخانه این شركت افتتاح شد. این پروسه دارای مزایای فراوانی بوده كـه از آن جملـه می توان بــه محصول نفتی چون بنزین و دیزل بدون سولفور اشاره نمود.
كاتالیست ها مهمترین مواد در چرخه فرآیندهای پتروشیمی ها و پالایشگاه ها هستند و این پژوهشگران در تحقیقات خود به دانش فنی تولید بیشتر از ۲۰ نوع كاتالیست رسیدند، به شكلی كه این شركت با تاكید بر دانش فنی خود، بعنوان مرجع اصلی تولید و تامین كاتالیست برای مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاهی و فولادی كشور مطرح است؛ چونكه توانسته است بخش بزرگی از نیاز بازار كشور را برطرف كند.
محصولات این شركت دانش بنیان مربوط به تولید كاتالیست های صنعت نفت می باشد و در این راستا علاوه بر تكمیل كاتالیست های چرخه پروسه تولید گاز سنتز در واحد تولید هیدروژن مجتمع های پالایشگاهی، نسبت به تكمیل زنجیره كاتالیست های مورد استفاده در پروسه تولید اوره و آمونیاك مجتمع های پتروشیمی و كاتالسیت های مورد استفاده در واحد آهن سازی مجتمع های فولادسازی و همین طور كاتالیست های پروسه تولید متانول مجتمع های پتروشیمی اقدام نموده است.
كاتالیست های زنجیره تولید متانول، زنجیره تولید آمونیاك و اوره، زنجیره تولید هیدروژن، صنایع فولاد، عملیات حرارتی و نورد سرد و كاتالیست های دارای فلزات گرانبها همچون دستاوردهای این شركت به حساب می آید.
از ۲۰ نوع كاتالیست تولید شده ۴ نوع كاتالیست دارای كاربرد در صنایع فولادسازی، ۲ نوع كاتالیست دارای كاربرد در صنایع سخت كاری فولاد و ۱۴ نوع كاتالیست با كاربرد در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی است. هم اكنون پتروشیمی رازی و شیراز و همین طور فولاد خوزستان از مصرف كنندگان كاتالیست های تولیدشده این شركت هستند، ضمن آنكه این پژوهشگران بیشتر از ۲۱ قرارداد تولید و تامین نیاز كاتالیست های صنعت فولاد را منعقد كرده و بیشتر از ۱.۵ میلیون لیتر كاتالیست احیای مستقیم آهن تولید و تحویل صنایع شده است.
۵۰ تا ۶۰ درصد كاتالیست مورد نیاز صنایع فولاد و ۷۰ درصد كاتالیست های مصرف شده در بخش پتروشیمی ها از این شركت دانش بنیان خریداری شده است و چشم انداز این شركت تولید سالانه ۱۳۰۰ تن كاتالیست مورد نیاز صنایع فولاد است و درصدد هستند تا سال ۱۴۰۴ حداقل ۸۵ درصد كاتالیست های فولادی مورد نیاز كشور را تولید كنند كه این میزان بالغ بر ۱۷ میلیون دلار (بیش از ۶۸۰ میلیارد ریال) می شود.

به گفته این پژوهشگران با تولید كاتالیست های مورد نیاز صنایع فولاد و نفت و گاز به میزان ۹ میلیون دلار در سال از خروج ارز جلوگیری شده است و در بخش پتروشیمی نیز تابحال ۴۵۰ تن از كاتالیست های تولیدشده این شركت بارگذاری شده است كه این میزان جلوگیری از خروج ۸ میلیون دلار ارز از كشور را به دنبال داشته است.مشتریان كاتالیست های تولید شده این شركت در صنایع پتروشیمی و فولادسازی
این پژوهشگران همین طور در مطالعات خود موفق به تبدیل گاز متان به متانول شدند، اهمیت این طرح این است كه در این پروژه راهكاری ارائه شد كه در فشار و دمای محیط و با استفاده از روشی سبز گاز متان به متانول تبدیل می شود. متانول در واحد جداسازی استفاده می شود و كاتالیست نیز بعد از بازیافت به فرآیند تولید باز می گردد.
متانول یك محصول كلیدی است و بعنوان ماده اولیه خیلی از مواد شیمیایی استفاده می شود. ولی از طرف دیگر نگهداری گاز متان خیلی مشكل است و زمانی كه حجم این گاز زیاد می شود، باید "فلر" (سوزاندن گازهایی كه در پروسه استخراج نفت به دست می آید) شود كه این امر آلودگی زیست محیطی را به دنبال دارد؛ ولی با اجرای این طرح و تبدیل گاز متان به متانول، علاوه بر آنكه گاز استخراج شده دارای ارزش افزوده بالاتری خواهد شد، از خام فروشی نیز جلوگیری می شود.1398/10/14
13:54:17
5.0 / 5
4701
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است