مسئولان سیاست درست در پیش نمی گیرند

آلودگی هوا میهمان ناخوانده استان سمنان

آلودگی هوا میهمان ناخوانده استان سمنان نت واش: آلودگی هوا شاید پدیده جوی بود كه مردم استان سمنان در دهه ها و سال های قبل به آن فكر هم نمی كردند اما امروز این پدیده در بعضی شهرهای این استان به وضوح دیده می شود.خبرگزاری مهر، گروه استانها – محمدحسین عابدی: مردم استان سمنان با پدیده آلودگی هوا بیگانه بودند استانی كه نیم میلیون نفر جمعیت را در وسعتی به اندازی كشور آلمان جای داده بود و اصلاً در فرهنگ لغات مردمش نام آلودگی هوا دیده نمی شد اما سه سالی است كه به خصوص در پاییز و با پدید آمدن وارونگی هوا شهرهای بزرگ این استان مثل سمنان، گرمسار و شاهرود گرفتار این پدیده می شوند.
به عبارت دیگر پدیده آلودگی هوا آن قدر تازگی دارد كه اگر یك نفر كه در سال ۹۰ فوت كرده امروز زنده می شد و به او می گفتند مدارس سمنان به خاطر آلودگی هوا تعطیل شده بطور قطع به این مساله می خندید و آنرا باور نمی كرد اما امروز كافی است مردم سمنان و گرمسار و شاهرود و … فقط سرخود را بالا بیاورند تا یك لایه خاكستری رنگ غلط را روی شهرشان ببینند.
جابجایی آلودگی هوا با جریان های هوا
برخی می گویند این آلودگی ها از تهران آمده و بعضی می گویند خیر منشأ آلودگی ها در درون استان است درحالی كه كارشناسان معتقد هستند هر دوی این موارد صحیح است. آن چنان كه الهام طبسی دانش آموخته رشته محیط زیست با گرایش منابع می گوید: آلودگی هوا می تواند تا حدی با جریان های هوا جابجا شود اما به واسطه سنگینی غلظت آلاینده ها نمی تواند مسافت های طولانی را بپیماید درنتیجه اگر قسمتی از آلودگی هوای گرمسار را متأثر از تهران بدانیم غلط نیست اما در شاهرود و حتی سمنان خیر؛ من به شخصه معتقد هستم منشأ این آلودگی ها كارخانه های سمنان هستند.
طبسی بابیان اینكه آلودگی چندانی در شاهرود و دیگر شهرهای استان گزارش نشده تا بر روی آن صحبت نماییم اما درباره شاهرود اگر این امر صحت داشته باشد بطور قطع تعداد بالای خودرو بی تأثیر نیست اما در گرمسار و سمنان بطور قطع این واحدهای آلاینده هستند كه هوا را به این روز انداخته اند.

ردپای پای مخرب انسان در طبیعت
دیگر كارشناس نیز دلیل این وضعیت را وارونگی هوا می داند. مهناز مشیری به خبرنگار مهر، می گوید: این ورژن یا وارونگی هوا به برهم خوردن چرخه هوا گفته می شود به عبارت دیگر میزان دمای پایین جو كمتر از بالای آن می شود درحالی كه همیشه باید برعكس باشد پس در این شرایط انگار هوا وارونه شده است این امر سبب می شود تا هوا گرفتار سكون شود معمولاً بادی وزیده نمی گردد و جریان های هوایی شكل نمی گیرند درنتیجه كافی است خودرو ها زیر این لایه هوای گرم روی جو تولید دود كنند تا این آلایندگی ها در همان جا بماند.
مشیری كه دانش آموخته رشته هواشناسی است می گوید: وقتی لایه ای از هوای گرم بالای هوای سرد مجاور كره زمین قرار گیرد شاهد این پدیده وارونگی هستیم درنتیجه هرچه ارتفاع بیشتر می شود بجای اینكه هوا سردتر شود برعكس گرم تر می شود این امر سبب می شود تا آلایندگی بر شهرها باقی بماند.
وی درباره چاره برون رفت از این شرایط می گوید: باید بپذیریم كه دست كاری های انسان در طبیعت عامل اصلی گرمایش كره زمین، از بین رفتن قطب ها، وارونگی هوا، سوراخ شدن لایه ازن و ده ها مورد دیگر است یكی از راه های كاهش این اثر دوست داشتن خودمان و كره زمینی است كه بر روی آن زندگی می نماییم یعنی به عبارت دیگر هرچه در این ده سال اخیر انجام داده ایم شامل مثبت و منفی را دیگر انجام ندهیم طبیعت خودبه خود خودش را ترمیم می كند.
مردم از آلودگی می گویند
با حاكم شدن وارونگی دمایی در سطح زمین خصوصاً در مناطق شهری بزرگ و صنعتی آلودگی های تولیدشده توسط منابع آلاینده مانند خودرو ها، كارخانه ها، لوازم گرمازای منازل و… به سبب سنگین بودن هوای سرد و عدم تمایل این هوا به صعود و انبساط و تركیب آن با هوای فوقانی در سطح زمین متراكم شده و سبب افزایش غلظت آلاینده ها در درون هوای استنشاقی انسان شده و عوارضی را به دنبال خواهد داشت اما به واقع در سمنان و گرمسار و حتی شاهرود هم این پدیده را شاهد هستیم؟
یكی از شهروندان سمنانی به خبرنگار مهر، می گوید: كافی است نزدیك ظهر به یكی از میدان ها سمنان بیایید تا احساس كنید چشمانتان می سوزد و ته گلویتان احساس گرفتگی می كند، از آن بدتر آن است كه مسئولان این آلودگی را كتمان می كنند درحالی كه می توان لایه ای از دود را با چشم دید.
الهه حسینی بیان می كند: مردم در این هوا زندگی می كنند مسئولان باید فكری به حال این وضعیت كنند برای مثال می بایست كارخانه ها را برای مدتی تعطیل كنند جان مردم كه مهم تر از ادامه كار ۲۰ روز یك كارخانه است.
نظرات از طرف دیگر شهروندان نیز مشابه است یكی دیگر از شهروندان به خبرنگار مهر، می گوید: این روزها در سمنان به شكلی شده كه در زیر سقف آنفولانزا مردم را تهدید می كند و در بیرون آلودگی هوا! مردم نمی دانند در این میان چه كنند.
محمد اسماعیل همتی می گوید: استنشاق گازها و ذرات سنگین فلزی و سرب ناشی از دود خودرو ها و كارخانه ها ضررهای شدید به بدن می رساند كه مسئولان باید برای آن فكری كنند.

مردم ماسك بزنند و لبنیات مصرف كنند
یك پزشك عمومی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تأیید صحبت این شهروند سمنانی، به خبرنگار مهر، می گوید: ضرر تنفس گازهای سمی به خصوص ذرات معلق در هوا واضح است یعنی درباره آن توضیح اضافه ای نباید داد اما بهتر است در این مجال كوتاه به مردم درباره راهكارهای مقابله با این شرایط تذكر داد.
دكتر حسین ترابی بیان می كند: مصرف روزانه شیر، ماءالشعیر استاندارد و ترجیحاً بدون طعم دهنده های شیمایی، مایعات فراوان، لبنیات و … می تواند تأثیرات منفی آلودگی هوا را كم كند، پس من معتقد هستم كه مصرف دو لیوان شیر در روز یا یك لیوان ماست می تواند بدن را تا ۵۰ درصد در مقابل آلودگی هوا ایمن سازد هرچند همانطور كه بیان شد هیچ كدام از این راه ها درمان ۱۰۰ درصدی نیستند.
وی بابیان اینكه شیر به سبب دارا بودن فسفر، منیزیم و كلسیم، خنثی كننده سموم است، تاكید می كند: مواد غذایی كه دارای ویتامین دی هستند نیز باید در آلودگی هوا بیشتر مصرف شوند چونكه وقتی هوا آلوده است ویتامین دی كافی در پوست از تابش آفتاب تولید نمی گردد همین طور مردم باید از ماسك های فیلتر دار استاندارد استفاده كنند.
معرفی ۴۱ واحد صنعتی سمنان بعنوان صنایع آلاینده محیط زیست
از سوی دیگر برخی صنایع استان سمنان به دستور استانداری تا اطلاع ثانوی تعطیل شده اند. امیر عبدوس مدیركل حفاظت از محیط زیست استان سمنان در این خصوص اظهار داشت: ۳۵ واحد تصفیه دوم روغن، ریخته گری و ذوب در مناطق غربی استان به سبب آلایندگی تا اطلاع ثانوی تعطیل شده اند.
عبدوس معتقد است: یكی از دلیلهای افزایش غلظت آلاینده های جوی در سمنان در آذر امسال وزش باد از سمت غرب و ورود آلاینده های استان های هم جوار به سمنان است پس آذر امسال برای اولین بار در استان سمنان در سال های اخیر، به سبب افزایش غلظت آلاینده های جوی، مدارس تعطیل شد.
وی بابیان اینكه نیمه نخست امسال ۴۱ واحد صنعتی استان سمنان بعنوان صنایع آلاینده محیط زیست عرضه شد، تاكید می كند: عزم محیط زیست برای مثابه با آلودگی های زیست محیطی ویژه است.
این در حالی است كه به گزارش خبرگزاری دولت «دو پایگاه سنجش آلایندگی هوا در استان سمنان در گرمسار و سمنان وجود دارد كه پایگاه سنجش در شهر سمنان حالا غیرفعال است» پس اینكه مدیركل محیط زیست استان سمنان میزان آلاینده ها و حتی دلیل آلاینده ها را چگونه با این امكانات اندازه گیری و بیان می كند جای سوال دارد از طرف دیگر تلاش مسئولان محیط زیست برای كتمان وجود آلودگی در شهرستان سمنان نیز ماجرایی مسبوق به سابقه است كه در سال های قبل حتی به بیانیه و جوابیه و … هم انجامید.

بسیاری از صنایع ذاتاً و ماهیتاً آلاینده محسوب می شوند
از طرف دیگر استانداری سمنان كه در سال های اخیر به دنبال سرریز جمعیت تهران به شهرهای گرمسار و سمنان هستند و آنرا فرصتی برای سرمایه گذاری و توسعه می دانند اصلاً نمی خواهند درباره آلودگی هوا اظهارنظری كنند و صرفاً توپ را در زمین پایتخت نشین ها می اندازند درحالی كه بسیاری معتقد هستند كه صنایع آلاینده مستقر در غرب استان خود كفاف آلودگی یك شهر به اندازه سمنان را می دهد حتی بدون تراكم انبوه خودرو ها و ترافیك.
امیررضا صانعی كارشناس صنعتی بابیان اینكه دو هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی در استان سمنان وجود دارد كه بیشتر از ۷۰ درصد آنها در دو شهر گرمسار و سمنان مستقر هستند از سویی بسیاری شان صنایعی هستند كه ذاتاً و ماهیتاً آلاینده محسوب می شوند یعنی چه بخواهند چه نخواهند آلایندگی جزئی از كارشان است مثلاً صنایعی كه با ذوب، پخت، كوره و … كار می كنند ماهیتاً آلوده كننده هستند درنتیجه نمی توان جلوی آلایندگی شان را گرفت و فقط می توان آنرا كم كرد.
صانعی می گوید: سوژه این است كه محیط زیست اعلام می كند ۴۰ واحد آلاینده امسال معرفی شده اند یعنی مابقی واحدهای صنعتی آلاینده نیستند؟ ما به محیط زیست حق می دهیم كه به سبب نداشتن نیروی كافی نتوانند به همه واحدها سركشی كنند اما از طرف دیگر این امر به سوءاستفاده واحدهای تولیدی نیز منجر گردیده است.
وی می افزاید: واحدهای صنعتی می دانند كه اگر آلاینده محسوب شوند مالیاتشان ده ها برابر می شود و این امر سبب می شود تا قسمتی از سود كارخانه شان را مجبور به پرداخت به دولت شوند درنتیجه به هر دری می زنند تا زیر بار این امر نروند از طرف دیگر تكلیف به كارگذاری فیلترهای قوی برای كاهش آلایندگی به سبب هزینه های هنگفت موضوعی نیست كه كارخانه ها به آن تن بدهند درنتیجه باید راه میانه ای را در پیش گرفت مثلاً دولت در تهیه فیلتر برای واحدهای آلاینده تسهیلاتی قائل شود. یا مالیات دو سال یك كارخانه را بعنوان تشویق برای خریداری فیلترهای استاندارد ببخشد.
مشكلات كماكان پا برجاست
درنهایت باید گفت برای رفع آلودگی نباید منتظر باد ماند باید آستین بالا زد، كاری انجام داد و در این راه از ظرفیت سمن های محیط زیستی و مردم، اساتید دانشگاه و … نیز بهره برد تا موفق شد اینكه ما به بخت و اقبال رجوع نماییم آلودگی شهرمان را كاهش نمی دهد.
از سوی دیگر اگر بخواهیم با آلودگی هوا مقابله نماییم در گام اول باید بپذیریم كه وجود دارد! كه البته با رویه كنونی دولتمردان این امر كماكان با مشكل روبرو است چونكه فعلاً همه چیز در استان سمنان تقصیر همسایه غربی و بادی است كه آلودگی هوای تهران را به سمنان می آورد!
اینكه مسئولان ما آن قدر تجهیزات و وقت و انرژی دارند كه بفهمند آلودگی ها از تهران می آید اما همین فاكتورها را ندارند تا به واحدهای آلاینده استان سری بزنند نیز جای شگفتی دارد … باید دید در ایام دیگر چه اتفاقی رخ می دهد و بالاخره مسئولان به این باور می رسند كه همه آلودگی استان نیز ذرات معلق تولید شده توسط تهرانی ها نیستند و وارونگی هوا سبب ایجاد آلودگی در گرمسار و سمنان نیز شده است یا خیر؛


منبع:

1398/10/07
20:52:12
5.0 / 5
4320
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است