توضیح وزارت صمت درباره ورود یك محموله از قطعات خارجی با نشان ایرانی

توضیح وزارت صمت درباره ورود یك محموله از قطعات خارجی با نشان ایرانی به گزارش نت واش مدیركل صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: قطعه ای كه در خارج از كشور ساخته شده است، باید مندرج بر نشان سازنده خود باشد و حتی اگر قطعه وارداتی به سفارش شركتی در داخل كشور ایجاد می شود، باید علایم شركت سازنده را داشته باشد و اشاره بشود كه این قطعه برای مصرف كدام شركت داخلی تهیه و ارسال می شود.


به گزارش نت واش به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیدرضا مفیدی درباره ورود یك محموله از قطعات خارجی با نشان ایرانی در گمرك، بیان كرد: چند هفته پیش گمرك جمهوری اسلامی متوجه موضوعی در مورد برخی قطعات وارد شده توسط شركت های سازنده ایرانی یا تأمین كننده های شركت های خودروساز شد، در خصوص اینكه بعضی از قطعاتی كه بعنوان قطعات مورد نیاز خط تولید شركت های خودروساز از خارج از كشور وارد شده بود و در گمرك بازرسی می شد، دارای علایم و نشان شركت های ایرانی بود و گمرك جمهوری اسلامی ایران این محموله را كشف كرد.
وی با اشاره به دو قانون در رابطه با واردات كالا (قانون امور گمركی و قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز)، افزود: در این دو قانون به صراحت تصریح شده است كه نباید علایم و نشان های تجاری بر روی كالا به نحوی باشد كه كارشناس گمرك گرفتار اغفال شود یا با عدم واقعیت روبرو گردد.

قطعه ای كه در خارج از كشور ایجاد می شود باید مندرج به نشان سازنده باشد
مدیركل صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صمت با اشاره به اینكه قطعه ای كه در خارج از كشور ساخته شده است، باید مندرج به نشان سازنده خود باشد، خاطرنشان كرد: حتی اگر قطعه وارداتی به سفارش شركتی در داخل كشور ایجاد می شود، باید علایم شركت سازنده را داشته باشد و اشاره بشود كه این قطعه برای مصرف كدام شركت داخلی تهیه و ارسال می شود.
مفیدی همینطور اظهار داشت: درج استانداردهای بین المللی هم بر روی قطعات و مجموعه های وارداتی به خصوص قطعات صنعت خودرو كه باید در سطح نسبتاً بالای استانداردی باشد، الزامی است.
وی در ادامه بیان كرد: در بعضی از اقلام این امكان وجود دارد كه تمامی مشخصات سازنده و گیرنده و حتی كدهای رهگیری برای تضمین كیفیت كالا درج بشود.
مدیركل صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صمت در مورد مبحث مطرح شده در رسانه ها، هم اظهار داشت: برخی اقلام همچون بوردهای الكترونیك و عدسی شیشه پروژكتور جلوی برخی خودرو ها با این تفاسیر وارد گمرك شده بود كه شناسایی شد و دستگاه های نظارتی ورود كردند، پرونده ای تشكیل شد و از راه بازجو در حال رسیدگی است.

تذكرات لازم را به شركت‎ های وارد كننده دادیم
مفیدی با تاكید بر لزوم دقت و بررسی این پرونده، خاطرنشان كرد: رعایت قانون اولویت اول ماست و در دفتر خودرو و نیرو محركه وزارت صمت به شركت های وارد كننده این اقلام تذكر داده شد.
وی با اشاره به اینكه امكان اصلاح مبحث برای برخی اقلام وارد شده در محل انبارهای گمرك وجود دارد، افزود: در مورد این كالاها، شست و شو با مواد خاص یا هك و تراشیدن علایم سبب امحای علامت شركتهای داخلی می شود و این مشكل برطرف می شود و گمرك مجوز ترخیص را صادر می كند.
مدیركل صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صمت افزود: اما برخی اقلام دیگر همچون همین عدسی شیشه پروژكتور جلوی برخی خودرو ها، قابلیت امحا را نداشت، پس به تامین كننده و قطعه ساز تذكر جدی داده شد.

صحبت های اولیه برای ترخیص كالا با قوه قضاییه انجام شد و در حال ترخیص كالا هستیم
مفیدی با اشاره به اینكه در این خصوص جلسات مشترك با دستگاه های نظارتی و گمرك گرفته شد، اظهار داشت: وقتی به این نتیجه رسیدیم كه تعمدی در كار نبود و از مصادیق قاچاق محسوب نمی گردد و صرفا كوتاهی در رعایت كامل قانون بوده است، ازاین رو صحبت های اولیه برای ترخیص كالا همزمان با سپری شدن مراحل قانونی و قضایی با قوه قضاییه انجام شد و در حال ترخیص كالا هستیم.
وی با اشاره به فعال بودن قرارگاه رونق تولید با حضور وزیر صمت و بیشتر از شش دستگاه نظارتی، اضافه كرد: جلسات هفتگی برگزار می شود، مبحث مربوطه هم در یكی از جلسات صورتجلسه شد و با رویكرد خوب قوه قضاییه در ماه های اخیر این مورد پذیرفته شد.
مدیركل صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صمت همینطور افزود: البته خیلی از قطعاتی از این دست ظرف ماه های آینده ساخت داخل و داخلی سازی می شود و به صورت واقعی شاهد درج اسم شركت ایرانی بر روی آنها خواهیم بود.
مفیدی با اشاره به اینكه ما قصدی برای واردات به اسم تولیدكننده نداریم، توضیح داد: اما تولیدكنندگان ما تولید یك مجموعه را بر عهده دارند و امكان دارد كه از مجموع قطعات یك كالا و محصول، یك یا دو قطعه فعلاً احتیاج به واردات داشته باشد و تولیدكننده در این عرصه خود مبادرت به واردات آن قطعات مورد نیاز می كند.
وی اظهار داشت: طبیعی است كه برخی تولیدكنندگان نیازمند واردات مواد اولیه یا برخی از قطعات مورد نیاز خود هستند كه البته ما برای قطعات حساس پلن ساخت داخل داریم.
مفیدی با تاكید بر لزوم امنیت روانی و آرامش جامعه، اظهار داشت: در همین راستا لزوم دقت در اطلاع رسانی به جامعه وجود دارد كه خدای نكرده در كنار مشكلات اقتصادی ناشی از تحریم های دشمنان امنیت روانی جامعه هدف قرار گرفته نشود.
وی كمبود نقدینگی، نوسانات نرخ ارز و تحریم مشكلاتی را هم برای حوزه تولید به وجود آورد، افزود: اما در بازگویی اطلاعات و اخبار مشابه به نحوی عمل نشود كه به شكلی قصاص پیش از جرمی اتفاق بیفتد و دقت نظر همكاران دولت در بخش های در رابطه با برخی اطلاع رسانی ها زیر سوال برود.
مدیركل صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صنعت، معدن و تجارت در انتها خاطرنشان كرد: همینطور دست اندركاران حوزه صنعت و تولید هم باید بیشتر از پیش دقت كنند تا در این فضای حساس بهانه دست بهانه جویان داده نشود، تولید ما كه با افتخار و كسب سهم بیشتر از ارزش افزوده به پیش می رود و در این جنگ اقتصادی پیروز خواهد شد.1398/10/02
20:14:15
5.0 / 5
4282
تگهای خبر: تجاری , تولید , خودرو , دستگاه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است