رئیس انجمن واردكنندگان خودرو اعلام كرد

تولید بازار سیاه خودروهای وارداتی، افزایش ۵۰۰ میلیونی متوسط قیمت!

تولید بازار سیاه خودروهای وارداتی، افزایش ۵۰۰ میلیونی متوسط قیمت! نت واش: رئیس انجمن واردكنندگان خودرو از تولید بازار سیاه خودروهای وارداتی و و افزایش ۵۰۰ میلیون تومانی متوسط قیمت آنها اطلاع داد و اعلام نمود: قیمت خودروهای وارداتی بنزینی ۳۸. ۵ درصد و قیمت خودروهای هیبریدی ۴۲ درصد افزایش یافته است، این درحالی است كه سهم بخش خصوصی از بازار واردات خودرو فقط پنج درصد است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، فرهاد احتشام زاد امروز (یكشنبه) در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره وضعیت واردات خودرو در ماه های اخیر اظهار نمود: در مرداد و اسفند ماه سال قبل تقاضا برای خودرو وجود داشت اما میزان تقاضا در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ با افزایش همراه شد و به حداكثر میزان خود رسید.
وی ادامه داد: در دی ماه سال قبل به از غیر نمایندگی ها، دیگر مراكز اجازه واردات خودرو را نداشتند و این امر باعث نابسامانی در مبحث واردات و هم افزایش آن شد، بعد از آن ثبت سفارش برای نمایندگی ها در تیرماه ممنوع گردید و ۱۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو در انبارها ماند و مشكلات بسیاری را برای واردكنندگان تولید كرد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: در دی ماه سال گذشته ابلاغیه ساماندهی ارز توسط معاون اول رئیس جمهور عنوان شد و در آنجا تصمیم گیری در مورد واردات خودرو به وزارت صنعت تنفیذ شد و وزارت صنعت تصمیم گرفت تا اجازه واردات خودرو را از نمایندگان غیررسمی سلب كند.
احتشام زاد اظهار نمود: بعد از این اقدام خیلی از شركت های واردكننده خودرو تعطیل شدند و پیگیری های بسیاری از سوی ما بعنوان بخش خصوصی صورت گرفت. در نهایت در ۹ دی ماه سال جاری به جایگاه سال قبل رسیدیم، با این شرایط كه ضوابط واردات خودرو تغییر نمود و قفلی بر واردات زده شد. ازاین رو نمایندگان غیررسمی واردكننده های خودرو بعنوان آخرین فرصت از ۱۰۰ درصد توان خود برای ثبت سفارش خودرو استفاده كردند. بعد از آن وزارت صنعت با آمار افزایش ثبت سفارش واردات خودرو روبرو شد و بعد از آن اعلام نمود كه ثبت سفارش حتی برای نمایندگان رسمی هم ممنوع می باشد.
رییس انجمن واردكنندگان درباره واردات هشت ماهه توضیح داد: ۵۵ هزار دستگاه خودرو در این مدت به كشور وارد شد كه بیش از ۶۰۰۰ دستگاه مربوط به خودرو سازان و مجوزهای خاص بوده است. در این بین سهم بخش خصوصی از بازار خودروهای وارداتی تنها پنج درصد از بازار است. این تصمیمات باعث شد كه در خودروهای بنزینی ۳۸. ۵ و در خودروهای هیبریدی ۴۲ درصد افزایش قیمت و بازار سیاه تولید شود.
به گفته وی، به صورت متوسط ۵۰۰ میلیون تومان قیمت خودروهای وارداتی افزایش پیدا كرد.
احتشام زاد با اشاره به رانت بوجود آمده به علت بسته شدن سایت ثبت سفارش اظهار داشت: در این مدت ۴۷۰۰ دستگاه خودرو بدون رعایت ضوابط از گمرك ترخیص شد. واردات خودرو های هیبریدی قبلا معافیت واردات داشتند اما هم اكنون گران تر شده اند و جذابیت خویش را در بازار از دست داده است. سرمایه گذاران خارجی كه در بخش خودرو در حال رایزنی با آنها بودیم اعلام نارضایتی كردند و گفتند در كشور شما شبانه قوانین تغییر می كند، بنابراین از ادامه همكاری منصرف شدند.1396/10/24
19:36:52
5.0 / 5
5428
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است