مالیات ۴۰۰ تومانی بر سیگار، خوب یا بد!؟

مالیات ۴۰۰ تومانی بر سیگار، خوب یا بد!؟ نت واش: در حالی كه رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت بتازگی خواهان افزایش مالیات بر سیگار در بودجه سال 1399 شده و از درآمد 24 هزار میلیارد تومانی در اثر وضع مالیات 400 تومانی بر هر نخ سیگار خبر داده، رئیس انجمن تولیدكنندگان محصولات دخانی معتقد می باشد این مالیات سهم 20 درصدی سیگار قاچاق در بازار را ˮبه شدتˮ افزایش خواهد داد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بتازگی علیرضا رئیسی - معاون وزارت بهداشت - اعلام نموده بود كه ۲۰ هزار میلیارد تومان از درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین می توانست از افزایش ۱۰ درصدی مالیات بر سیگار تامین گردد.
بگفته وی، "با توجه به اینكه افزایش قیمت بنزین ۱۰۰۰ تومانی به ۳۰۰۰ تومان، سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمدزایی دارد، مالیات بر سیگار به تنهایی می توانست سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد به دنبال داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این كار را نداد."
اما چند روز بعد محمدرضا تاجدار - رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی - با رد این صحبت های معاون وزیر بهداشت، ارائه برخی آمار و ارقام این چنینی از طرف وزارت بهداشت و دیگر سازمان ها و نهادهای مبارزه با مصرف دخانیات را "غیرواقعی" و "بدون پشتوانه كارشناسی" توصیف كرد كه این صحبت ها باردیگر با واكنش بهزاد ولی زاده - رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت - روبه رو شد.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون مالیات بر خرده فروشی محصولات دخانی ۲۰ درصد است و اینكه این عدد باید به ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی محصولات دخانی برسد تا شكل استاندارد جهانی به خود بگیرد، اظهار داشت: در صورتیكه بر هر نخ سیگار ۲۰۰ تومان مالیات وضع شود، به ازای هر پاكت، 4000 تومان ایجاد درآمد بوسیله مالیات خواهدنمود كه در نهایت با عنایت به حجم تولید هر نخ سیگار در كشور درآمد ۱۱هزار میلیاردی به ارمغان خواهد آورد. در نظر بگیرید كه همین میزان مالیات اگر به ۴۰۰ تومان برسد، درآمد ۲۴ هزار میلیاردی به دنبال خواهد داشت كه البته این رقم تنها شامل حال سیگار می شود و این ارقام ذكر شده جدای از مالیات بر توتون و تنباكو است.
در این رابطه رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بنظر می رسد اطلاعات جدیدی كه از طرف ریاست دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت، انتشار یافته در امتداد اصلاح مصاحبه قبلی معاونت محترم وزیر بهداشت انجام شده است؛ چونكه در مصاحبه جدید گفته شده در صورت وضع مالیات ۲۰۰ تومانی و ۴۰۰ تومانی به هر نخ سیگار سالانه به ترتیب ۱۱ و ۲۴ هزار میلیارد تومان برای كشور عایدات خواهد داشت.
وی ادامه داد: با این وجود در این استدلال جدید یك نقطه تورمی وحشتناك نهفته است كه منجر به تقویت سرمایه گذاری های كلانی می شود كه تابحال در كشورهای همسایه و برخی اقلیم های خودمختار برای تامین قاچاق سیگار مورد نیاز كشور ما در بخش تولید محصولات دخانی انجام شده است.
بگفته تاجدار، در صورت وضع مالیات ۴۰۰ تومانی برای هر نخ سیگار، قیمت خرده فروشی یك پاكت سیگار در گرید A به ۱۸ هزار تومان خواهد رسید كه به دنبال آن ممكنست سهم سیگار قاچاق كه هم اكنون ۲۰ درصد از بازار است، افزایش شایان توجهی پیدا كند.
وی با اشاره به اینكه آمار مصرف سالانه ۴۴ میلیارد نخ و تولید ۵۵ میلیارد نخ سیگار كه از طرف ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت ارائه شده، با گزارشات ارائه شده از طرف مركز آمار و مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات كشور مغایرت دارد، خواهان ارائه مستنداتی درباره آمار و ارقام ارائه شده در خصوص خسارت ۳۰ هزار میلیارد تومانی به سلامت و ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی به بدنه دولت در اثر مصرف محصولات دخانی شد.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، ولی زاده در جدیدترین مصاحبه خود با اشاره به اینكه برخی افراد و انجمن ها با بزرگنمایی در میزان تقاضای سیگار در كشور به دنبال توسعه صنعت خود هستند، مصرف سالانه سیگار در كشور را ۴۴ میلیارد نخ عنوان كرده و گفته بود كه مصرف محصولات دخانی سالانه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان ضرر به بدنه دولت وارد می كند كه ۳۰ هزار میلیارد آن متوجه بخش سلامت كشور است.
این در حالیست كه مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات كشور در گزارشات ماهانه خود مصرف سالانه سیگار را ۶۵ میلیارد نخ در كشور عنوان كرده است.
تاجدار درانتها اظهار داشت: سیاست های وزارت بهداشت در امتداد ایجاد محدودیت تولید و واردات قانونی تنباكوی معسل سبب شده بخش قابل توجهی از نیاز بازار از مبادی غیررسمی و به صورت قاچاق یا بوسیله تولیدات جعلی تامین گردد.
منبع:

1398/09/15
21:38:04
5.0 / 5
4417
تگهای خبر: بازار , بهداشت , بودجه , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است