گزارش نت واش؛

كوشش برای حفظ تنها ذخیره گاه بلوط استان مركزی

كوشش برای حفظ تنها ذخیره گاه بلوط استان مركزی به گزارش نت واش چندسالی است سمن های زیست محیطی استان مركزی برای حفظ تنها ذخیره گاه جنگلی بلوط این استان در سرسختی شازند دست به كار شده اند و امسال هم شاهد برگزاری سومین جشنواره بلوط سرسختی هستیم.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: گونه های گیاهی نادر سرمایه ای پرارزش هستند كه با حفاظت درست از آنها در چارچوب ذخیره گاه جنگلی می توان به حفظ محیط زیست كمك كرد. بنابراین چند سالی است نهادهای غیر دولتی آموزش ها و هشدارهای لازم را در این عرصه گوشزد می كنند تا طبیعت بكر این مناطق دست نخورده باقی بماند و در معرض خطر قرار نگیرد.
كشور ما به علت شرایط اقلیمی خاص دارای گونه های گیاهی و جنگل های فراوان است كه خداوند بعنوان امانت در اختیار ما قرار داده است كه باید برای آیندگان حفظ شوند و تحت نگهداری قرار گیرند. ازاین رو حفاظت و پشتیبانی از گونه های جنگلی نادر با سیم خاردار یا فنس یا نظایر آن در گستره ای قابل توجه با نام ذخیره گاه جنگلی تحت مدیریت است تا از انقراض گونه یا تخریب رویشگاه ها جلوگیری شود.
یكی از گونه های جنگلی نادر بلوط است كه در استان مركزی هم نمونه ای از سرمایه های سبز این خطه به حساب می آید. ذخیره گاه جنگلی بلوط استان در بخش مركزی دهستان آستانه در فاصله ۱۰ كیلومتری از شهر شازند روی تپه سرخ در ارتفاعات روستای سرسختی مشرف به یكی از سرشاخه های رودخانه قره چای قرار گرفته و تنها منطقه ای از استان است كه بلوط به صورت انبوه در آن رویش داشته؛ ازاین رو حفظ این سرمایه پرارزش مورد توجه سمن های زیست محیطی قرار گرفته است.
مطالعاتی هم در مورد این ذخیره گاه صورت گرفته و نزدیك به سه سال است كه سمن های محیط زیستی به منظور حفاظت از این ذخیره گاه جنگلی بلوط، برنامه هایی همچون برگزاری جشنواره و بلوط كاری در این منطقه را در نظر گرفته اند تا بتوانند با مشاركت هرچه بیشتر مردم استان نسبت به حفظ این گنجینه سبز كمك كنند.

تداوم اقدامات حفاظتی از ذخیره گاه جنگلی بلوط استان مركزی
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شازند در گفت و گو با خبرنگار مهر در این رابطه تصریح كرد: امسال سومین جشنواره روستایی حفاظت و توسعه ذخیره گاه جنگلی بلوط روستای سرسختی شازند با همت اهالی این روستا و سازمان های مردم نهاد و مشاركت دستگاه های اجرایی شهرستان شازند برگزار می گردد.
محسن محمدی بیان كرد: ذخیره گاه بلوط موجود در روستای سرسختی شازند یك توده متراكم از بلوط های ایرانی است كه از منطقه مركزی زاگرس باقی مانده اند.
وی اضافه كرد: این منطقه بعنوان ذخیره گاه جنگلی در كشور در سال ۸۵ ثبت شده است و از آن سال به بعد جزو مناطق زیستی حفاظت شده به حساب می آید.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان شازند اظهار داشت: مساحت این ذخیره گاه جنگلی بلوط در حدود ۲۱۰ هكتار است كه شامل هسته مركزی (جنگل بلوط) و قسمت ضربه گیر است كه این قسمت توسط فنس محصور شده و درصدد هستیم با بلوط كاری توسعه پیدا كند.
محمدی اظهار داشت: هر سال از اردیبهشت ماه كه هوا رو به گرمی می رود، یك جنگل بان به منظور حفاظت و پیشگیری از خطراتی همچون آتش سوزی در این ذخیره گاه مستقر می شود.
وی اضافه كرد: با حداقل اعتبار موجود توانستیم اقداماتی نظیر ایجاد آتش بر در اطراف ذخیره گاه برای پیشگیری از آتش سوزی، علف چینی به منظور كاهش خطر آتش سوزی را انجام دهیم و همینطور ترمیم چاله های آب اطراف ذخیره گاه هم انجام شده تا درختان رطوبت بیشتری را در فصل پاییز و بهار در خود نگهداری كنند و در تابستان گرفتار خشكی كمتری شوند. همینطور اقدامات لازم برای حفاظت از این منطقه تداوم دارد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان شازند اظهار داشت: بلوط درختی است كه باید زادآوری طبیعی داشته باشد اما در چندسال گذشته به علت خشكسالی میوه های این درختان گرفتار مشكل شده اند. اگر شرایط جوی مناسب باشد در سال های آتی بحث جمع آوری بذر بلوط و كاشت آنرا بیشتر دنبال می نماییم.

ارزش بالای ژنتیكی گونه درخت بلوط منطقه سرسختی شازند
در ادامه دبیر سومین جشنواره روستایی بلوط سرسختی شازند در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: در منطقه سر سختی جنگلی از بلوط وجود دارد كه دارای ارزش ژنتیكی بالایی می باشند و گونه های بلوط در این ذخیره گاه جنگلی، قدیمی تر از گونه های بلوط استان لرستان است.
مرتضی صدیقی بیان كرد: مطالعات زیست محیطی در مورد این ذخیره گاه انجام شده است و بنده چون از اهالی روستای سرسختی شازند هستم با خواندن این مطالعات ترغیب شدم كه با كمك اهالی این روستا برای برگزاری این جشنواره اقدام كنم.
دبیر سومین جشنواره روستایی بلوط سرسختی شازند اظهار داشت: در دو دوره گذشته این جشنواره مورد توجه مردم و مسئولین قرار گرفته است و در سومین دوره دكتر غیبی، رئیس مركز جنگل های غیر شمال سازمان جنگل ها و مراتع در این جشنواره حضور پیدا می كند.
وی با اشاره به اینكه در این جشنواره نهال كاری و كاشت بذر انجام می شود اظهار داشت: این منطقه باید بكر باقی بماند. البته می تواند برای درآمدزایی مردم منطقه از قابلیت اكوتوریسم هم برخوردار باشد به شرطی كه با عنایت به مسایل زیست محیطی و با بررسی و ارزیابی دقیق نسبت به فراهم ساختن زیر ساخت های لازم آن اقدام گردد.
صدیقی اظهار نمود: چند سالی است كه سازمان منابع طبیعی به منظور حفظ این ذخیره گاه مبادرت به فنس كشی كرده است و منطقه از خطرات چرای دام در امان مانده است اما این اقدامات از نظر ما كافی نیست چون كه اهمیت این منطقه فراتر از این اقدامات است.
دبیر سومین جشنواره روستایی بلوط سر سختی شازند بیان داشت: با عنایت به بارندگی در دو سال گذشته درختان بلوط این ذخیره گاه میوه داده است، اما قابل جمع آوری نیست بنابراین در صدد هستیم از بذر آنها برای تكثیر بلوط استفاده نماییم.
صدیقی اظهار داشت: مهم ترین كار برای حفظ این منطقه انجام مطالعات علمی دقیق تر است تا در صورت توسعه، متحمل خسارت و صدمه ای نشود از جانب دیگر تمام این درختان باید پلاك گذاری و شناسنامه دار شوند.
وی بیان كرد: برگزاری جشنواره روستایی بلوط حركتی پرارزش است كه باید تدوام پیدا كند. ذخیره گاه جنگلی بلوط نماد دیرینه و كهن بودن این منطقه است و از تمامی دوستداران طبیعت جهت شركت در سومین جشنواره روستایی حفاظت و توسعه ذخیره گاه جنگلی بلوط در روز جمعه(۱۰ آبان ماه ۹۸) در روستای سرسختی دعوت می شود.
براساس این گزارش، گونه های نادر گیاهی همچون بلوط، میراث سبزی است كه در دل این استان جای گرفته و نیازمند رسیدگی و محافظت است، چون كه هر یك از این گونه ها، نماد و نمونه ای از ظرفیت های این سرزمین و دریچه ای به سمت حیات و زندگی بشر است. پس باید با تامین اعتبار لازم از جانب مسئولین و تلاش سمن ها برای حفظ محیط زیست این منطقه و گسترش آن كوشش كرد.

1398/08/10
14:18:02
5.0 / 5
4733
تگهای خبر: آب , خشكسالی , دستگاه , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است