انار شیرین طارم در راه بازار

انار شیرین طارم در راه بازار نت واش: پیش بینی می شود امسال بیشتر از 18 هزار تن انار از 1747 هكتار از باغ های طارم برداشت و روانه بازار شود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، طارم یكی از شهرستان های مستعد استان زنجان در حوزه كشاورزی است كه سالانه سهم بسیار زیادی در حوزه تامین مایحتاج كشاورزی استان ایفا می كند.
تنوع بالای آب و هوایی هندوستان ایران باعث شده است كه این شهرستان از ظرفیت بالایی در كشت انواع محصولات برخوردار باشد، تا جایی كه كشاورزان طارمی سالانه بیشتر از ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات را روانه بازار می كنند كه در این بین سهم زیتون از همه محصولات بیشتر است.
عبور رودخانه قزل اوزن بعنوان شاهرگ حیاتی از این شهرستان، توانمندی های كشاورزی را دو چندان كرده و موجب رشد، توسعه و رونق اقتصادی منطقه شده، تا حدی كه بعنوان قطب كشاورزی مخصوصاً در زمینه تولید محصول زیتون این استان به حساب می آید.
سهم شهرستان طارم در صدور محصولات كشاورزی استان بسیار قابل توجه بوده و حدود 50 تا 60 درصد برآورد می شود. كل اراضی قابل كشاورزی این شهرستان ۴۶ هزار هكتار و وسعت كل اراضی زیر كشت ۳۲ هزار هكتار است كه سالانه در حدود ۱۷ هزار هكتار از اراضی به زیركشت محصولات زراعی اختصاص می یابد كه قسمتی از آن به صورت دو یا سه مرحله كشت می شود و ۸۲ درصد اراضی شهرستان آبی و مابقی دیم است.
میزان سطح باغات طارم ۱۸۰۰۰ هكتار بوده و محصولات عمده این شهرستان سیر، گوجه فرنگی، سیب زمینی، گندم، جو، پیاز، كلزا و عمده محصولات باغی نیز شامل زیتون، انار، انجیر، فندق، زردآلو و گیلاس است.
از مهم ترین خاصیت های بخش كشاورزی شهرستان طارم می توان به فعالیت بیشتر جمعیت فعال شهرستان در بخش كشاورزی، اتكای كامل اقتصاد شهرستان به درآمد كشاورزی با عنایت به وضعیت اشتغال در بخش كشاورزی، دارا بودن مقام اول كشوری در زمینه تولید زیتون، وجود باغات مادری بعنوان پشتوانه ژنتیكی زیتون كشور جهت استحصال قلمه طرح محوری زیتون، تنوع منحصر به فرد محصولات زراعی و باغی با بیشتر از ۵۰ نوع محصول و نزدیكی به بازار مصرف استان های هم جوار و وجود ۲۷ رودخانه فصلی و دائمی اشاره نمود.
این روزها كه همه جای طارم رنگ كار و تلاش به خود گرفته است، كشاورزان طارمی مشغول برداشت انار از بیشتر از ۱۷۰۰ هكتار از باغ های خود هستند.
انار از لحاظ اهمیت اقتصادی جایگاه دوم را در میان محصولات كشاورزی طارم را دارا است و بیشتر از 3000 بهره بردار طارمی از اواخر شهریور مشغول برداشت این محصول هستند كه برمبنای پیش بینی های انجام شده ۵۴۰ میلیارد ریال از برداشت این محصول نصیب بهره برداران خواهد شد.
رب انار یكی از فراورده هایی است كه از انار تهیه می شود و اغلب بانوان در نقاط مختلف شهرستان در غیاب صنایع تبدیلی با فرآوری این محصول نسبت به تهیه این چاشنی پر طرفدار اقدام می كنند كه این امر گامی در امتداد تحقق اقتصاد مقاومتی و كمك خرج خانواده ها است.
بیشتر انار تولیدی شهرستان به مصرف تازه خوری می رسد و بخشی نیز با عنایت به كیفیت بالا به استان های هم جوار و برخی كشورها صادر می شود.
از مهم ترین ارقام انار مورد كشت در این شهرستان، می توان به ملس شیرین، زاغ، كدویی، ملس ترش، شاه بار پوست سیاه، دوستی، می خوش، پوست كدویی، ترش جنگلی و ترش محلی اشاره نمود.
منبع:

1398/07/10
16:21:55
5.0 / 5
4733
تگهای خبر: آب , بازار , تولید , كشاورزی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است