سازمان حمایت اعلام كرد:

قیمت گوشت قرمز بطور مستقیم تابع قیمت دام زنده است

قیمت گوشت قرمز بطور مستقیم تابع قیمت دام زنده است به گزارش نت واش معاون نظارت بر كالاهای مصرفی و شبكه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان در ارتباط با قیمت گوشت قرمز بیان كرد: قیمت گوشت قرمز همواره تابع قیمت دام زنده بوده و بررسی روند تغییرات قیمت دام زنده و گوشت موید همین مطلب است.


به گزارش نت واش به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیدداود موسوی با اشاره به اینكه میزان استحصال لاشه در دام سنگین در حدود ۵۰ درصد وزن دام است، اضافه كرد: علاوه بر آن ضایعات و استخوان، خس گیری و... حدود ۱۵ درصد از وزن لاشه است كه بر این اساس و با عنایت به نوع دام، میزان گوشت حاصل از كشتار دام سنگین میانگین حدود ۴۲ درصد وزن دام زنده خواهد بود.
وی همینطور اشاره كرد: در همین راستا هزینه های حمل و نقل، كشتار، ضرایب و درصدهای سود عمده و خرده فروشی، افت و... نیز به قیمت گوشت قابل عرضه اضافه خواهد شد و مقایسه قیمت دام زنده درب دامداری بدون توجه به تاثیر موارد ذكر شده، با قیمت مصرف كننده گوشت درب واحد صنفی و اعلام فروش بیشتر از سه برابری قیمت گوشت نسبت به دام زنده، مقایسه غلط و كاملا غیركارشناسی است.
معاون نظارت بر كالاهای مصرفی و شبكه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان متذكر شد: برخلاف مصاحبه های مطبوعاتی اخیر و بر طبق اطلاعات موجود قیمت این محصول در سامانه قیمت این سازمان، متوسط كشوری قیمت دام زنده سنگین در تاریخ ۱۵ مرداد ماه سال جاری معادل هر كیلو ۳۴ هزار و ۵۲۰ تومان است كه با فرض وزن یك راس دام زنده سنگین حدود ۵۰۰ كیلوگرم، میزان گوشت حاصله بصورت تقریبی ۲۱۵ كیلوگرم بوده كه برمبنای موارد مذكور، قیمت گوشت مخلوط حاصله در كشتارگاه در حدود ۸۰ هزار تومان خواهد بود كه بعد از كسر درآمد حاصل از آلایش باید هزینه های كشتار، حمل تا محل توزیع، درصد ضرایب سود عمده فروشی و خرده فروشی، افت و ضایعات و... را به قیمت مذكور اضافه كرد تا قیمت گوشت قرمز مخلوط درب واحد صنفی احصاء شود.
موسوی همین طور افزود: در تاریخ مذكور میانگین كشوری قیمت مصرف كننده هر كیلوگرم گوشت مخلوط گوساله در سامانه این سازمان معادل ۸۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر كیلوگرم ثبت شده كه با لحاظ موارد فوق الذكر و قیمت دام زنده دارای تناسب منطقی است.
او اضافه كرد: ضمناً گوشت قرمز بصورت تفكیكی (فیله، راسته، مغز ران، ران، سردست و قلوگاه) در بازار برمبنای شرایط كیفی هر قسمت، با قیمت های متفاوتی عرضه می شود.
منبع:

1398/06/27
14:45:29
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: بازار , تولید , صنعت , فروش
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است