كشف یك زیرگونه جدید از پروانه ها در كوه لاله زار كرمان

كشف یك زیرگونه جدید از پروانه ها در كوه لاله زار كرمان نت واش: با تلاش كارشناس دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی یك زیرگونه جدید از پروانه ها در كشور شناسایی و ثبت گردید.به گزارش نت واش به نقل از مهر، علیرضا نادری كارشناس دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی در این زمینه اظهار داشت: در ادامه مطالعات فونستیك برای كشف تاكسونهای جدید پروانه در كشور مخصوصاً در استان كرمان در اوایل بهار سال ۱۳۹۵ از كوه های لاله زار در این استان بازدیدی به عمل آمد. این منطقه از دوره های یخبندان گذشته هنوز جمعیت هایی از گونه های مختلف را به صورت محدود در خود جای داده است كه با گرم تر شدن اقلیم روز به روز محدود تر می شوند.
وی اضافه كرد: در این ناحیه از استان با عنایت به پوشش گیاهی و ارتفاع مناسب انتظار یافتن گونه های زود پروازی از پروانه ها از خانواده های Pieridae و Lycaenidae می رفت كه در مسافرت مزبور همین سوژه به اثبات رسید و جمعیت كوچكی از گونه ای پروانه به نام Anthocharis gruneri كه قبلاً تا نیمه شمالی زاگرس یافت شده بود كشف شد كه مشخصاً تفاوت های بارزی با سایر جمعیت ها و زیرگونه های شناخته شده داشت و پس تصمیم بر آن شد كه این جمعیت تحت عنوان زیر گونه جدیدی برای علم توصیف شود.
نادری تصریح كرد: این تاكسون به افتخار آقای علیرضا زمانی عنكبوت شناس جوان و برجسته كشورمان Anthocharis gruneri zamanii نام گرفت.
مقاله توصیف این تاكسون جدید توسط علیرضا نادری و پروفسور ورنر باخ از كشور آلمان در مجله پروانه شناسی آپولو در كشور آلمان در اول مرداد ماه سال ۱۳۹۸ انتشار یافته است.
به گفته محمد مدادی مدیركل موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی، نمونه هولوتیپ تاكسون توصیف شده در مجموعه علمی حشرات واقع در موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان محیط زیست نگهداری می شود.


منبع:

1398/06/20
13:30:00
5.0 / 5
5002
تگهای خبر: پرواز , محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است