نگاهی به نرخ های بازارهای اصلی در چهار ماهه امسال

نرخ دلار ۲۰۰۰ تومان ارزان تر از میانگین ۴ ماهه امسال

نرخ دلار ۲۰۰۰ تومان ارزان تر از میانگین ۴ ماهه امسال نت واش: اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت قیمت ها در بازارهای اصلی كشور پرداخته است. وضعیت بازار ارز نشان داده است كه قیمت دلار هم اكنون حدود 2000 تومان كمتر از نرخ میانگین چهار ماهه نخست امسال است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش اتاق بازرگانی تهران میانگین نرخ دلار در بازار در چهار ماهه نخست امسال حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بوده كه در مقایسه با قیمت میانگین ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومانی آن در سال ۱۳۹۷، افزایشی ۲۵ درصدی را نشان می دهد؛ با این وجود از روزهای ابتدایی مرداد امسال، دلار وارد روند كاهشی جدیدی شد و این روند تابحال نیز ادامه یافته است.
به این ترتیب با عنایت به قیمت حدود ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومانی دلار در بازار روز گذشته، عملا این ارز هم اكنون بیشتر از ۲۰۰۰ تومان ارزان تر از نرخ میانگین چهار ماهه نخست امسال معامله می شود. با اضافه كردن آمار ماه پنجم سال جاری، افزایش قیمت دلار در قیاس با سال قبل عملا ناچیز خواهد شد.
این در حالی است كه میانگین قیمت دلار در سال ۱۳۹۷ با احتساب ماه های ابتدایی این سال كه دلار قیمت كمتر از ۱۰ هزار تومان را تجربه می كرد، به دست آمده و اگر سقف قیمت ثبت شده در سال قبل را كه حدود ۱۹ هزار تومان بود حساب نماییم، امروز دلار حدود ۷۰۰۰ تومان ارزان تر از قله نرخی سال قبل است.
میانگین نرخ یورو در چهار ماهه ابتدایی سال جاری نیز ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده كه در قیاس با ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان كه نرخ میانگین یورو در سال ۱۳۹۷ بوده، افزایشی ۲۲ درصدی را نشان داده است. یورو نیز همچون دلار، در هفته های گذشته یك كاهش قیمت محسوس را تجربه كرده و بنظر می رسد در آمارهای بعدی میزان افزایش نرخ این ارز نیز به شكل جدی كم شود.
اما در چهار ماهه ابتدایی سال جاری در مقایسه با چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۷، قیمت سكه یكی از بالاترین افزایش قیمت ها را تجربه كرده است؛ تا جایی كه قیمت سكه طرح قدیم از میانگین دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومانی در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۷ به چهار میلیون و ۵۷۰ هزار تومان و سكه طرح جدید از دو میلیون و ۲۴۰ هزار تومان به چهار میلیون و ۷۳۰ هزر تومان رسیده و افزایش قیمت حدود ۱۱۱ درصدی را تجربه كرده است.
بازار مسكن نیز كه افزایش قیمت ها در آن سر و صدای زیادی به پا كرده، در چهار ماهه ابتدایی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش قیمت ۱۰۲ درصدی داشته است. میانگین قیمت خانه در تهران در این مدت از شش میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به ۱۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسیده است.
البته برمبنای آمارهای جدید ارائه شده از وضعیت این بازار در پنج ماهه ابتدایی سال جاری، میزان افزایش قیمت ها به شكلی نامحسوس كاهش یافته و به رشد ۹۶ درصدی در قیاس با پنج ماهه سال ۱۳۹۷ رسیده است.
بیشترین میزان رشد در یك سال قبل اما به بازار سرمایه باز می گردد. آمارهای ارائه شده نشان داده است كه در چهار ماهه امسال نسبت به چهار ماهه سال قبل، ارزش سهام معامله شده در بازار ۳۴۱ درصد و تعداد سهام معامله شده ۲۵۶ درصد رشد كرده است.
در بخش پایانی این گزارش نیز به بررسی شاخص تورم پرداخته شده كه بر این اساس، شاخص بهای كالاها و خدمات مصرفی كل كشور در چهار ماهه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایشی ۵۰ درصدی، در خانوارهای شهری افزایش ۴۹ درصدی، در خانوارهای روستایی افزایش ۵۷ درصدی و در سطح استان تهران افزایشی ۴۹ درصدی را به ثبت رسانده است.
منبع:

1398/06/12
14:57:50
5.0 / 5
4563
تگهای خبر: بازار , بازرگانی , خدمات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است