مدیركل دامپزشكی استان بوشهر:

خرچنگ و سفره ماهی های بوشهر صادر می شوند

خرچنگ و سفره ماهی های بوشهر صادر می شوند به گزارش نت واش مدیركل دامپزشكی استان بوشهر اظهار داشت: خرچنگ تازه به میزان 6600 كیلو، سفره ماهی منجمد به میزان 304 تن، خرچنگ دریایی آب های شور منجمد به میزان تقریبی 35 تن، لابستر تازه به میزان 3900 كیلو از محصولات صادراتی استان بوشهر در حوزه آبزیان بوده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، مرتضی بحرانی در جمع خبرنگاران عنوان كرد: سال قبل حدود ۱۲ هزار تن میگوی منجمد و ۸۸ تن میگوی دریایی تازه صادر شده كه عمده مقصد صادرات هم به كشور قطر بوده است.
مدیركل دامپزشكی بوشهر خاطرنشان كرد: خرچنگ تازه به میزان 6600 كیلو، سفره ماهی منجمد به میزان 304 تن، خرچنگ دریایی آب های شور منجمد به میزان تقریبی 35 تن، لابستر تازه به میزان 3900 كیلو و... از دیگر محصولات صادراتی استان بوشهر در حوزه آبزیان بوده است.
بحرانی افزود: امسال تابحال 1400 تن میگوی منجمد و 2 تن و 700 هزار كیلو میگوی تازه از بندر دیّر صادر گردیده است.
وی با اشاره به اینكه مبارزه با بیماری نوپدید و بازپدید مثل CCHF، كنترل بهداشتی فرآورده های پروتئینی و كنترل مواد مصرفی مردم از وظایف دامپزشكی است، از كنترل بهداشتی فرآورده های پروتئینی اطلاع داد و بیان كرد: تلاش كرده ایم تا حد امكان نرخ بیماری ها را پایین آورده و از وقوع بیماری ها جلوگیری نماییم.
مدیركل دامپزشكی بوشهر اظهار نمود: بندر بوشهر در زمینه صادرات و واردات فرآورده های پروتئینی نقش مهمی را ایفا می كند كه همچون پتانسیل های مهم این استان وجود دو آزمایشگاه معتبر ملی است كه یكی از آنها مركز ملی تشخیص بیماری میگو است كه از سایر استان ها نمونه هایی به استان بوشهر جهت تشخیص بیماری ارسال می شود و آزمایشگاه دوم كنترل كیفی مواد غذایی است كه چندین مرتبه مورد بازدید بازرسان اتحادیه اروپا و تایید آنان به منظور صادرات قرار گرفته است.
بحرانی با اشاره به وضعیت بیماری های دام در استان بوشهر بیان كرد: در حوزه دام، طیور و آبزیان هم اكنون بیماری در شرایط اخطار نداریم و برخی بیماری های بومی هم تحت كنترل قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه هیچ مورد مثبتی از مبتلا شدن به تب كریمه كنگو نداشته ایم، بیان كرد: با وجود شرایط زیستی و جغرافیایی مناسب بوشهر برای ویروس تب كنگو و میزبان آن -كنه- به علت اقدامات كنترلی همچون سمپاشی اماكن و راه اندازی اتاق های سرد و پیش سرد توانسته ایم صد درصد مسیر مقابله با این بیماری را طی نماییم.
مدیركل دامپزشكی بوشهر با اشاره به ردیابی بیماری یا ویروس هایی در استان های میگوپرور اظهار داشت: با وجود گستردگی بالای سایت های پرورش میگو در استان بوشهر، تابحال هیچ مورد مثبتی از بیماری نداشته ایم و مراحل پرورش و تكثیر میگو در حال انجام می باشد.
مرتضی بحرانی عنوان كرد: به صورت تقریبی یك میلیارد و ۴۰۰ میلیون قطعه "پست لارو"(بچه میگو) در استان بوشهر تولید شده است و مقداری از این پست لاروها به استان های هرمزگان و خوزستان ارسال شده است.
وی با اشاره به شاخص های بهداشتی تولیدات اضافه كرد: با عنایت به تغییرات دمایی صورت گرفته در این فصل امكان دارد سبب فعال شدن ویروس های خفته شود بنابراین آموزش ها و بازرسی ها را در دستور كار قرار داده ایم.
مدیركل دامپزشكی استان بوشهر با تاكید بر رعایت مسائل امنیت زیستی در سایت های پرورش میگو تصریح كرد: سال قبل یكی از استان هایی بودیم كه پس از سال ها دوره پرورش میگو را بدون بیماری و هیچ ردی از ویروس پشت سر گذاشتیم.
این مقام مسئول تصریح كرد: در زمینه حمل دام غیرقانونی و بی ضابطه، مواردی، شناسایی و اقدامات لازم برای حذف آنها با حساسیت بالا صورت گرفت.
بحرانی با اشاره به اینكه سال قبل حدودا ۱۶ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفت، اضافه كرد: امسال تابحال چهار میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در استان بوشهر انجام شده است و این روند تا آخر سال ادامه دارد.
وی عنوان كرد: در نیمه دوم سال میزبان عشایر از استان های فارس، اصفهان، كهگیلویه، و... با حدود یك میلیون راس دام ورودی به استان هستیم كه حجم عمده ای از عملیات واكسیناسیون و مبارزه هم در همان زمان انجام می شود.
مدیركل دامپزشكی استان بوشهر تصریح كرد: كانون گسترش بیماری تب برفكی در استان بوشهر نداشته ایم، اما امكان دارد از مرزها وارد كشور شده و یا ویروس در چرخش داشته باشیم كه از دامداران تقاضا می شود دام بدون مجوز وارد منطقه و سایت پرورش دام نكنند.
1398/05/26
23:00:21
5.0 / 5
4479
تگهای خبر: آب , بحران , بهداشت , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است