واكنش كشاورزان آمریكایی به جنگ تجاری

ترامپ بازارهای ما را خراب كرده است

ترامپ بازارهای ما را خراب كرده است نت واش: كشاورزان آمریكایی هفته گذشته بعد از آنكه چین رسما تمامی خرید محصولات كشاورزی از آمریكا را به تلافی اقدام ترامپ در وضع تعرفه جدید لغو نمود، یكی از بزرگترین مشتریان خودرا از دست دادند.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا اعلام نموده كه از اول سپتامبر روی ۳۰۰ میلیارد دلار واردات كالاهای چینی تعرفه ۱۰ درصدی وضع خواهدنمود.

خروج چین از بازار آمریكا بداقبالی كشاورزان آمریكایی را كه امسال سیل كم سابقه و موج گرمای شدید محصولاتشان را از بین برد و تشدید جنگ تجاری قیمت ها و سود آنها را كمتر كرد، كامل می كند.

باب كویلن كه به مدت ۳۵ سال در داكوتای شمالی كشاورزی كرده است، به شبكه "سی ان بی سی" اظهار داشت: اوضاع اینجا واقعا خراب می شود. ترامپ بازارهای ما را از بین برده است. هیچ كس دیگر محصول ما را خریداری نمی كند و ما دیگر بازاری نداریم.

صادرات كشاورزی به چین سال میلادی گذشته نیمی كاهش داشت. طبق آمار وزارت كشاورزی آمریكا، چین در سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۹.۵ میلیارد دلار محصولات كشاورزی آمریكایی را وارد كرده و دومین خریدار بزرگ برای كشاورزان آمریكایی بود. اما خرید این كشور در سال ۲۰۱۸ كه جنگ تجاری درگرفت، به ۹.۲ میلیارد دلار كاهش پیدا كرد.

واردات كشاورزی چین از آمریكا امسال حدود ۲۰ درصد كاهش پیدا كرده و كشاورزان غلات، لبنیات و دام آمریكایی در نتیجه این كاهش با افت درآمدشان روبرو شده اند. آمار وزارت كشاورزی آمریكا نشان داده است در شش سال گذشته، درآمد كشاورزی از ۱۲۳.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به میزان ۴۵ درصد كاهش پیدا كرده و به ۶۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسید.

كویلن كه در حدود ۱۵۰۰ هكتار زمین گندم و آفتابگردان كاشته است، امسال با وجود رشد محصولش ۷۰ دلار در هر هكتار ضرر كرده است و یارانه های دولت تنها حدود ۱۵ دلار در هر هكتار را پوشش می دهد. وی می گوید هیچ انگیزه ای برای ادامه زراعت ندارد بجز این كه هر چه داشته را در زراعت سرمایه گزاری نموده و نمی تواند به راحتی كنار بكشد.

زیپی دووال، رئیس فدراسیون اداره كشاورزی آمریكا می گوید خروج چین ضربه سنگینی به هزاران كشاورز و دامدار آمریكایی بوده است.

خروج چین از بازار آمریكا بیشترین تاثیر را روی كشاورزان غلات دارد. چین بزرگترین خریدار سویای آمریكا بوده و سال قبل حدود ۶۰ درصد از صادرات سویای آمریكا را خریداری كرد. تحلیلگران برآورد كرده اند كه قیمت سویا از زمان آغاز جنگ تجاری، ۹ درصد كاهش پیدا كرده است. طبق آمار وزارت كشاورزی آمریكا، صادرات سویا به چین در فاصله سپتامبر ۲۰۱۸ تا مه ۲۰۱۹ به میزان ۷۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، كاهش پیدا كرده است.

آمریكا هم اكنون تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات ۲۵۰ میلیارد دلار كالای چینی وضع كرده است در حالی كه چین واردات كالاهای آمریكایی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار را هدف تعرفه قرار داده است. چین همین طور در نظر دارد روی واردات كالاهای كشاورزی آمریكایی كه خریداری نموده است، تعرفه دریافت كند.

جبران خسارت جنگ تجاری

دولت ترامپ در ماه مه یك بسته كمك فدرال ۱۶ میلیارد دلاری را برای كشاورزان تصویب كرد. یك روز بعد از آنكه چین خروج از بازار محصولات كشاورزی آمریكا را اعلام كرد، ترامپ به كشاورزان قول داد كه حملات فزاینده چین به بخش كشاورزی آمریكا به آنها لطمه نخواهد زد و وعده داد اگر لزوم داشته باشد، در سال ۲۰۲۰ كمك بیشتری خواهدنمود.

طبق آمار "گروه كاری محیط زیستی"، بیشتر از ۲۳۰۰ شهرستان كه در سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای دادند از برنامه كمكی دولت، پول دریافت كرده اند و شهرستان هایی كه در سال ۲۰۱۲ به باراك اوباما رای داده بودند اما در سال ۲۰۱۶ ترجیح دادند به ترامپ رای بدهند، در مقایسه با شهرستان هایی كه در هر دو انتخاب قرمز بودند، به احتمال زیاد از كمك دولت بهره مند می شوند.

برخی از كشاورزان گفته اند میلیاردها دلار كمك و یارانه ای كه تابحال دریافت كرده اند ضرری كه در سودشان متحمل شده اند را بطور كامل جبران نكرده است. بسیاری می گویند ترجیح می دهند بجای دریافت كمك دولت، در بازار سود كنند.

الن ویلیامز كه به مدت حدود ۵۰ سال در ایلینویز زراعت كرده است، اظهار نمود: جنگ تجاری به نفع هیچ كس نیست و یارانه های دولت هزینه ناعادلانه برای مالیات دهندگان است و این یارانه ها تنها هشت درصد از عایدی ناخالص وی امسال را پوشش داده است.

بر اساس گزارش شبكه سی ان بی سی، كشاورزان پایگاه رای دهندگان مهمی برای ترامپ هستند كه می خواهد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شركت نماید. بااینكه وی هیچ نشانی از عقب نشینی از جنگ تجاری نداده است، اما بنظر می رسد كشاورزان گرفتار همچنان به وی وفادار مانده اند.

طبق نظرسنجی فارم پالس كه ماه میلادی گذشته انجام گرفت، میزان محبوبیت ترامپ در بین كشاورزان ۷۹ درصد است و شمار زیادی از كشاورزان (۷۸ درصد) گفته اند كه جنگ تجاری در نهایت به نفع كشاورزی آمریكا خواهد بود. بیشتر از ۷۵ درصد كشاورزان آمریكایی در انتخابات ۲۰۱۶ به ترامپ رای داده بودند.

منبع:

1398/05/21
16:01:35
5.0 / 5
4514
تگهای خبر: بازار , تجاری , دولت , صادرات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است