زورمان نرسد به رئیس جمهور می گوییم

زورآزمایی بانك مركزی با متخلفان ارزی

زورآزمایی بانك مركزی با متخلفان ارزی به گزارش نت واش رئیس كل بانك مركزی با كسی شوخی ندارد و می خواهد از همه حساب كشی كند، او گفته كه اگر زورمان نرسد به رئیس جمهور می گوییم. بدین سان به نظر می آید كه بعضی از شركت هایی كه مبادرت به رفع تعهد ارزی نكرده اند و دولتی هم بوده اند، به شكلی به زور قصد داشتند قانون را دور بزنند كه با رسانه ای شدن این مورد و به میان آمدن پای رئیس جمهور جلوی این مورد گرفته شد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بیشتر از یك سال است كه كشور تحت تاثیر مسائل ارزی مختلف قرار گرفته و این امر به مهم ترین مبحث در بخش اقتصادی دولت تبدیل گشته است؛ از افزایش ناگهانی و نوسانات بازار ارز پارسال گرفته تا پیگیری بانك مركزی برای بازگرداندن ارز به چرخه اقتصاد و رفع تعهد ارزی.
بانك مركزی كه حالا توانسته ثبات را به بازار ارز برگرداند و جلوی نوسانات هیجانی در این بازار را بگیرد، حالا به دنبال این است كه ذخایر ارزی كشور را بهبود بخشیده و ارز بیشتری را در كشور حفظ كند، هرچند كه در این میان برخی به دنبال این هستند كه راه های قانونی دریافت ارز را دور بزنند یا با استفاده از رانت و حتی زور، از قانون فرار كنند.
همین امر سبب شد تا رئیس كل بانك مركزی به جای عقب نشینی از موضع خود و این بانك، پای شخص رئیس جمهور را به مبحث رفع تعهدات ارزی باز و لیست شركت هایی كه تعهد ارزی خویش را رفع نكرده اند را به رئیس جمهور ارسال نماید.
عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی درباره نامه اخیر خود به رئیس جمهور در تخلفات ارزی شركت های دارویی و برخی شركت های دیگر، گفته است در نامه به رئیس جمهور نوشتم به رغم اینكه دولت قانون تعیین كرده این شركت ها در سامانه، رفع تعهد ارزی نكرده اند و باید بررسی شود كه چرا این شركت ها این كار را انجام نداده اند.
وی ادامه داد: نمی خواهیم محدودیت ایجاد نماییم، اما از این به بعد فعال خواهیم شد و از همه حساب كشی خواهیم كرد؛ زورمان نرسید به رئیس جمهور می گوییم و از نهادهای نظارتی هم كمك می گیریم.
همتی از ارسال اسامی حدود ۱۵۰ فرد دریافت كننده ارز كه ارز خویش را برنگردانده اند، اطلاع داد و اظهار داشت: این ها باید حساب كشی شود، مفهوم ندارد كه بگویند كارت یك بار مصرف بازرگانی بهره برده اند، با صادرات ریالی خیلی ها خانه در كانادا و... خریدند، اما صادراتی كه ارز به كشور وارد نكند، فایده ای برای كشور ندارد.
وی با اشاره به اینكه باید منشأ ارز و كالایی كه وارد می شود، مشخص شود، اظهار نمود: واردات بدون انتقال ارز یعنی از كف میدان ارز جمع كنند كه این مورد منجر به افزایش تقاضای ارز می شود.
جالب اینجاست كه در لیست عرضه شده از جانب همتی به رئیس جمهور نام برخی از شركت های دولتی به چشم می خورد؛ در واقع شاید مهم ترین دلیل ارسال نامه همتی به روحانی هم همین بوده، چونكه بعضی از این شركت ها وابسته به دولت هستند، اما به نظر می آید كه این مشكل از راه گفت وگوی متقابل شركت با بانك مركزی حل نشده است.
به این ترتیب، می توان حدس زد كه بعضی از این شركت ها گویی خویش را فراتر از قانون می دانند یا می خواهند به زور بخشی از تعهدات خویش را انجام ندهند.
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور با ارسال نامه ای به رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود حجتی، وزیر جهاد كشاورزی، سعید نمكی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی خواهان پاسخگویی فوری چهار عضو كابینه به مبحث پیش آمده شد.
با این وجود این اعضای كابینه هنوز به صورت رسمی پاسخی به این مورد نداده اند و از جانب دیگر به نظر نمی رسد كه مشكل مذكور حل شده باشد، اما به احتمال بسیار قوی در روند رسیدگی قرار دارد.
این مورد از آن جایی سبب خرسندی است كه به نظر می آید بانك مركزی در این دوره تعارفی با هیچكس ندارد و مقرر است تمامی دستگاهای متخلف مورد حساب كشی قرار گیرند كه از این طریق بازار پول و ارز كشور می تواند شرایط مطلوب تری داشته باشد.
از جانب دیگر با رسانه ای شدن چنین موضوعاتی، قدرت رانتی برخی شركت ها برای دور زدن قانون هم تحت تاثیر قرار گرفته و كاسته می شود كه این مورد هم مورد مثبتی است.1398/05/19
18:44:35
5.0 / 5
4475
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است