مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی تهران اعلام كرد:

تا اختتام امسال بافت های صنعتی غیرمجاز تهران ساماندهی می شود

تا اختتام امسال بافت های صنعتی غیرمجاز تهران ساماندهی می شود نت واش: مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی تهران اظهار نمود: 47 بافت صنعتی در سطح استان تهران پراكنده اند و تعداد زیادی از این واحدهای صنعتی بدون مجوز در كنار یكدیگر قرار گرفته و رشد كرده اند؛ البته در میان آنها واحدهای خیلی خوب و برند نیز وجود دارند كه در كشور نمونه اند، اما برای دریافت مجوز كار و پروانه بهره برداری با مشكلات عدیده ای مواجهند.


به گزارش نت واش به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، صابر پرنیان اضافه كرد: پیش بینی می شود با تصویب كلیات این طرح در هیأت دولت و مشخص شدن محدوده ها، ساماندهی این بافت های صنعتی تا اختتام امسال صورت گیرد.

نحوه اجرای طرح
وی درباره جزئیات این طرح نیز تاكید كرد: پس از مصوبه دولت، تك تك این واحدها را پایش و نحوه ساماندهی با این بافت ها مشخص می شود.
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی تهران با اشاره به این كه ساماندهی این واحدها در چند محور صورت می گیرد، اضافه كرد: با عنایت به نوع فعالیت و مباحث زیست محیطی، بعضی از این واحدها باید به شهرك های صنعتی مصوب دولتی انتقال داده شوند، برای اینكه این واحدها در كنار زیستگاه های انسانی قرار داشته و با رشد شهرها به مناطق مسكونی چسبیده اند كه باید برخی منتقل شده یا با كنترل های لازم، مجوز فعالیت دریافت كرده و برخی نیز تخریب شوند.

طرح در چه مرحله ای است؟
پرنیان با اشاره به این كه پرونده این واحدهای صنعتی به هیأت دولت رفته و در كمیسیون زیربنایی دولت در حال بررسی است، افزود: با تصویب هیأت دولت در خصوص تبدیل این بافت ها به شهرك صنعتی، این شركت برمبنای نوع واحدهای استقرار یافته، رصد و پالایش لازم را انجام داده و این واحدها منتقل، كنترل آلودگی و یا تخریب می شوند.
وی با اشاره به این كه در اولین مرحله ساماندهی ۵ بافت صنعتی شهرستان پردیس در كمیسیون زیربنایی دولت تصویب شده و این كار حداكثر تا ۲ ماه آینده صورت می گیرد، افزود: ساماندهی بقیه بافت های صنعتی تهران در قالب یك طرح و به صورت یكجا به دولت ارائه شده و طبق دستوری كه معاون اول رئیس جمهوری به وزرای مربوط داده، با برگزاری جلسات بررسی این طرح، نتایج آن ابلاغ خواهد گردید. از آن پس دستگاه های مجری اجازه شكل گیری بافت های صنعتی غیرمجاز در استان تهران را نخواهند داد كه با این روند تا اختتام امسال همه بافت های صنعتی غیرمجاز تهران ساماندهی می شود.

ساماندهی در قالب برنامه جامع و آمایش سرزمین تهران
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی تهران با بیان این كه ساماندهی این بافت های صنعتی در ذیل برنامه جامع و آمایش سرزمین تهران صورت می گیرد، اضافه كرد: در این ساماندهی همه ملاحظات شهرسازی و آمایش سرزمینی استان تهران لحاظ شده است. وقتی به این واحدها پروانه شهرك خصوصی داده می شود، موظف می باشند تا با تشكیل هیأت مدیره از بین خودشان نسبت به ساماندهی، ارائه مجوز ساخت و توسعه اقدام نمایند.
بگفته پرنیان، با این ساماندهی، بافت های صنعتی مذكور از قانون شهرداری ها معاف شده و واحدهای شناسنامه دار می توانند بعنوان یك واحد صنعتی دارای مجوز به دنبال تولید باشند.
وی با بیان این كه بعضی از بافت های صنعتی مانند ۱۰۰ واحد صنعتی جاجرود در بستر رودخانه ها فعالیت می نمایند كه باید حتما انتقال داده شوند، اظهار داشت: نباید چنین بافت صنعتی ای در بستر رودخانه شكل می گرفت و با این انتقال، ساماندهی و قانونمند كردن بنگاه های مذكور، رونق تولید و اشتغال فراهم می شود. در واقع این ساماندهی گام بلندی است كه سال ها مورد غفلت قرار گرفته و الان استاندار تهران این مساله را پیگیری و در كارگروه زیربنایی دولت مطرح كرده است.

پراكندگی جغرافیایی بافت های صنعتی
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی تهران در مورد پراكندگی جغرافیایی این واحدها در سطح این استان نیز اظهار نمود: بااینكه بعضی از این واحدها در شرق و شمال شرق تهران نیز وجود دارند، اما بیشتر واحدهای صنعتی مذكور در غرب، جنوب، جنوب شرق و جنوب غرب تهران است. مثلاً در شهرستان پردیس ۵ بافت صنعتی با حدود ۹ هزار واحد صنفی، صنعتی و میزان اشتغال ۷۵ هزار نفر وجود دارد. همین طور ۵ واحد در شهرستان قدس، ۴ واحد در شهرستان ورامین، شهرری و سایر مناطق اطراف استان پراكنده و جمعاً ۲۲۵ هزار نفر در این واحدها مشغول به كار هستند.1398/05/15
12:48:19
5.0 / 5
4560
تگهای خبر: آلودگی , تولید , دستگاه , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است