جهش در مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان

جهش در مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان نت واش: شانزدهمین اجلاس دو روزه كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان با حضور اعضای كمیسیون دو كشور در ساختمان ستادی وزارت نیرو اجرا شد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، شانزدهمین اجلاس كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان بامداد امروز (دوشنبه) در تهران شروع شد.
فرهاد یزدان دوست - مشاور وزیر نیرو در امور بین الملل - در آئین شروع به كار شانزدهمین اجلاس كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان اظهار داشت: بدون شك دو كشور ایران و ارمنستان از روابط مستحكم و دوستانه سیاسی و تاریخی عمیقی برخوردار می باشند.
مشاور وزیر نیرو در امور بین الملل با اشاره به برخی چالش های مهم در راه همكاریهای اقتصادی و تجاری دو كشور اظهار نمود: لازم است چالش های موجود در روابط اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان با تشریك مساعی نمایندگان دو كشور مورد بررسی و چاره جویی قرار گیرد.
یزدان دوست با اشاره به اینكه اطمینان دارم با تلاش و حسن تفاهم امروز زمینه دستیابی به صورتی جهش در مناسبات اقتصادی و تجاری فراهم خواهد شد، اضافه كرد: مهم ترین موضوعات همكاری دو جانبه جاری كه همزمان با سفر اخیر نخست وزیر ارمنستان به تهران مورد تاكید قرار گرفت، تسریع در اجرای خط سوم انتقال برق، تلاش مضاعف جهت توقف عوامل آلوده كننده رود ارس، راه اندازی مستمر سیستم های بازچرخانی و تصفیه پساب معادن مس آگاراك ارمنستان، نهایی سازی توافق های مربوط به نیروگاه برق آبی مغری، تهاتر كالا با كالا، فعال كردن مناطق آزاد صنعتی و تجاری هم مرز دو كشور و سایر موارد علمی، فرهنگی، گردشگری و غیره، مهم ترین موضوعات همكاری مشترك بین دو كشور شمرده می شود.
وی افزود: اعضای دو هیئت در چارچوب چهار كمیته تخصصی شامل "كمیته انرژی، آب و محیط زیست"، "كمیته علمی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی"، "كمیته تجاری، صنعتی، سرمایه گذاری، بانكی و مالی"، "كمیته حمل و نقل، ارتباطات، كشاورزی، همكاریهای امنیتی و استانی" موارد مذكور را بررسی و به كار خود ادامه خواهند داد.
در ادامه، هاكوپ وارتانیان - معاون وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان - با اشاره به اینكه طرف ارمنستانی به سبب همكاریهای موجود و روابط صمیمانه دو كشور، اهمیت زیادی برای فعالیت های كمیسیون مشترك قائل است، اظهار داشت: برگزاری این نشست ها دستاوردهای خوبی را برای دو كشور به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به زمینه های مهم همكاریهای دو كشور در زمینه انرژی و منابع آبی افزود: راه اندازی خط سوم انتقال نیرو توسط شركت صانیر در ارمنستان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد كه راه اندازی آن طی سال های اخیر به دلیلهای مختلف به درازا كشیده شده، اما اطمینان دارم با توافق های خوبی كه در این جلسه حاصل خواهد شد، راه اندازی این خط نیز در كوتاه مدت انجام شده و كمك خواهدنمود تا بتوانیم در فصل تابستان حجم بالاتری از انرژی برق را به ایران صادر نماییم.
بنا بر اعلام وزارت نیرو، معاون وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان درباب آلودگی رودخانه ارس توسط كارخانه مس در این كشور اظهار داشت: خیلی از مسائل و مشكلات گذشته برطرف شده یا در حال حل شدن است كه اقدامات انجام شده و برنامه های آینده در این زمینه در كمیته تخصصی و كارشناسی تشریح خواهد شد.
وی در ارتباط با انجام مبادلات كالا در مناطق آزاد اقتصادی و تجاری، طرف ارمنستانی را آماده همكاری در امتداد همكاریهای اقتصادی و ثبت منافع متقابل در این زمینه عنوان نمود.
وارتانیان اشاره كرد: نباید در امتداد استفاده كامل از ظرفیت های همكاری دو كشور ایران و ارمنستان، از هیچ كوششی دریغ نماییم.
منبع:

1398/04/10
20:14:33
5.0 / 5
4457
تگهای خبر: آب , آلودگی , برق , بهداشت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است