معاون وزارت صنعت پاسخ داد

بازار پت امسال آرام می گیرد؟

بازار پت امسال آرام می گیرد؟ نت واش: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از تشكیل كمیته ویژه برای تعیین سهمیه واحدهای مصرف كننده Pet آگاهی داد و اظهار داشت كه با برقراری ارتباط الكترونیكی بین سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پتروشیمی، بورس كالا و حمل و نقل و انبارها مشكلات مربوط به تامین مواد اولیه بطری های پلاستیكی امسال برطرف خواهد شد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، هر سال با آغاز فصل گرما و افزایش مصرف pet بعنوان ماده اولیه تولید انواع بطری های پلاستیكی برای تولید انواع نوشیدنی ها بازار این ماده اولیه با چالش هایی مواجه می شود.
افزایش تقاضا و سوءاستفاده سودجویانی كه مواد اولیه بطری را به قیمت پایین از بورس كالا خریداری نموده و به صورت محدود و با قیمت چند برابر در بازار آزاد عرضه می كنند، همچون مهم ترین دلیلهای بهم ریختگی این بازار است. مجموعه این چالش ها در كنار مشكلاتی كه در نتیجه اعمال تحریم ها پارسال بوجود آمد، در نهایت موجب شد كه صادرات این ماده اولیه در تابستان سال قبل ممنوع شود.
اوایل امسال نیز دبیر انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان آب های معدنی و آشامیدنی ایران اظهار داشت كه از اواخر اسفندماه سال قبل كه سیگنال های ورود به رونق فصلی دیده می شود، التهاب باردیگر شروع شده و قیمت مواد اولیه رشد عجیبی داشت و به حدود ۲۶، ۶۰۰ تومان رسیده و به دنبال آن عرضه مواد اولیه برای چند روز افزایش یافت كه خود محل ابهام است؛ این در شرایطی است كه پیش بینی می شد این افزایش قیمت در اردیبهشت یا خرداد امسال اتفاق بیافتد.
در این رابطه فرشاد مقیمی در گفت و گو با ایسنا، از تشكیل كمیته ویژه برای تعیین سهمیه واحدهای مصرف كننده Pet آگاهی داد و اظهار داشت: فهرست مصرف كنندگان محصولات پتروشیمی هر سال ارائه می شود، اما مشكلاتی كه در سال های اخیر در زمینه عرضه پت رخ داد، موجب شد كه با تشكیل یك كمیته ویژه به استان ها ابلاغ شود كه سهمیه واحدهای مصرف كننده پت تعیین و به بورس كالا ارائه شود تا هیچ واحدی نتواند بیشتر از نیاز خود مواد اولیه دریافت كند.
وی با اشاره به اینكه تولید محصولات پتروشیمی در مجموع دو برابر نیاز كشور است، اظهار نمود: در این میان در بعضی گریدهای خاص كسری وجود دارد. همین طور افرادی كه مواد اولیه را دریافت و به قیمت بالاتر عرضه می كنند موجب ایجاد چالش در این بازار می شوند.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این كه با نزدیك شدن فصل گرما درخواست Pet برای تولید انواع نوشیدنی افزایش می یابد، اشاره كرد: بخش دیگر اقداماتی كه باید در زمینه نظارت بر بازار مواد اولیه مورد نیاز بطری های پلاستیكی صورت گیرد، نظارت بر حمل این مواد به واحدهای درخواست كننده است.
او در آخر تصریح كرد كه با برقراری ارتباط الكترونیكی بین سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پتروشیمی، بورس كالا و حمل و نقل و انبارها این مشكل امسال مرتفع خواهد شد.
منبع:

1398/03/24
13:37:54
5.0 / 5
4639
تگهای خبر: آب , بازار , برق , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است