به مناسبت هفته محیط زیست انجام شد؛

بازگشت ۱۷۰ پرنده به طبیعت، هنرمندان پیشگام عرصه محیط زیست باشند

بازگشت ۱۷۰ پرنده به طبیعت، هنرمندان پیشگام عرصه محیط زیست باشند به گزارش نت واش بیشتر از ۱۷۰ فرد از ۱۵ گونه جانوری مختلف بامداد امروز به مناسبت هفته محیط زیست در پارك ملی خجیر رهاسازی شدند.


به گزارش نت واش به نقل از مهر، بامداد امروز به مناسبت هفته محیط زیست بیشتر از ۱۷۰ حیوان از ۱۵ گونه مختلف با حضور محیط بانان، هنرمندانی چون میترا حجار و كیهان ملكی، خبرنگاران، مسئولانی از اداره كل محیط زیست استان تهران و مسئولانی از كلینیك حیات وحش پردیسان، در پارك ملی خجیر رهاسازی شده و به دامان طبیعت بازگشتند. محمد كرمی، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره كل محیط زیست استان تهران در اینباره به خبرنگار مهر اظهار داشت: در این برنامه بیشتر از ۱۷۰ فرد از حدود ۱۵ گونه همچون ۱۰ روباه، انواع جغدها همچون شاه بوف و جغد كوچك، انواع عقاب همچون عقاب دشتی، كوركور، دلیجه، پیغو، عقاب طلایی و عقاب امپریال همینطور چند گونه پرنده آبزی و كنار آبزی همچون باكلان، بوتیمار و گاوچرانك را رهاسازی كردیم. همینطور یك گونه پرنده خشكی زی یعنی سهره به تعداد حدود ۱۳۰ قطعه را رهاسازی كردیم كه اینها را همكاران ما از متخلفان و كسانی كه به صورت غیرمجاز صید و زنده گیری انجام می دهند گرفته اند و بعد از آنكه در مركز نگهداری و بازپروری حیات وحش در پردیسان آنها را تیمار كردند و قابلیت رهاسازی پیدا كردند در این منطقه رهاسازی می نماییم.
كرمی توضیح داد: پرندگان آبزی و كنار آبزی هنگام مهاجرت گاهی شرایط برایشان نامساعد می شود و امكان دارد داخل شهرها و خانه ها بیافتند. همكاران ما در محیط زیست اگر ببینند اینها امكان فعالیت های لازم را ندارند و نمی توانند نیازهایشان را برطرف كنند آنها را می گیرند و به مركز بازپروری حیات وحش پردیسان می فرستیم و بعد از مدتی كه تیمار می شوند و قابلیت رهاسازی پیدا می كنند آنها را رهاسازی می نماییم. علاوه بر این ها چند روباه را هم ررهاسازیهاسازی كردیم كه معمولاً این روباه ها را داخل شهر كه مردم به آتش نشانی یا همكاران ما گزارش می دهند می گیریم و در طبیعت رها می نماییم. محمود كشوری، دامپزشك همكار كلینیك حیات وحش پردیسان هم با اشاره به رهاسازی ۱۰ روباه در این برنامه در اینباره به خبرنگار مهر اظهار داشت: مخصوصاً در فصل بهار كه روباه ها زادآوری می كنند خیلی تماس تلفنی داریم و مردم می گویند روباه در محل زندگی ما هست و می ترسند. احساس می كنند كه امكان دارد این ها به مردم صدمه برسانند. واقعیت این است كه اینها از قدیم در تهران بوده اند و بعد از اتوبان سازی ها و از بین رفتن فضاهای سبز و از بین رفتن فضای حاشیه شهرها زندگی اینها جزیره ای شده و گیر افتاده اند و همانجا زادآوری می كنند.
كشوری خاطرنشان كرد: روباه ها هیچ خطری برای ما ندارند و امكان ندارد روباه به ما نزدیك شود. اغلب اینها به علت تصادف ها یا صدمه هایی كه مردم به علت ناآگاهی و عدم اطلاع از بی خطر بودن به اینها وارد می كنند، توسط بچه های یگان حفاظت محیط زیست یا آتش نشانی زنده گیری می شوند و به ما ارجاع داده می شوند. البته خیلی هایشان را هم خودمان آورده ایم چون كه در محیط های بدی بوده اند و ناگزیر شده ایم بگیریمشان و بیاوریم بازپروری نماییم و آماده رهاسازی در طبیعت شوند. وی درباره بوتیمار رهاسازی شده هم اظهار داشت: این پرنده در حال مهاجرت بوده اما در اطراف تهران سمت دریاچه قم به علت ضعف عمومی از گروه جا مانده و بر زمین نشسته است. بچه های یگان حفاظت محیط زیست آنرا پیدا كردند و پیش ما آوردند. محمدرضا خویشتن دار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران هم با اشاره به اینكه بیشتر از نیمی از حیوانات رهاسازی شده امروز مربوط به كشفیات از متخلفان بوده است به خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه در سطح استان تهران هفته ای دو سه مورد كشفیات داریم و چیزی كه حالا خیلی ما را نگران كرده است زنده گیری بره هاست. كوهنوردان یا كسانی كه به اصطلاح برای سبزی چینی آمده اند گاه پیش می آید كه بره گیری هم می كنند كه محیط زیست با خبر می شود و آنها را كشف و ضبط می كند. در آخرین مورد متاسفانه ۵ بره گرفتیم كه یك مورد هم تلفات داشتیم.
خویشتن دار اخطار داد: این كار علاوه بر اینكه جرم است و مجازات قانونی دارد سبب می شود وقتی بره را از طبیعت جدا می كنند، به محض اینكه كوچك ترین تماسی با انسان داشته باشد بوی انسان می گیرد و دیگر حتی مادرش هم او را پذیرا نیست و حذف شده از طبیعت به حساب می آید. ازاین رو با این كار علاوه بر اینكه افراد مرتكب جرم قانونی می شوند صدمه جبران ناپذیری هم به حیات وحش و طبیعت وارد می كنند. میترا حجار، بازیگر سینما و تئاتر و فعال در حوزه محیط زیست كه در این برنامه حضور یافته بود به خبرنگار اظهار داشت: یكی از مسائلی كه حیات وحش كشور ما با آن درگیر است تجارت پرندگان شكاری است. بسیاری از مردم ما به تصور اینكه می توانند پرندگان را به قیمت بالایی به كشورهای همسایه بفروشند دلیجه و سارگپه و… را می گیرند در صورتیكه اصلاً این طور نیست اغلب این پرندگان اصلاً ارزش مادی ندارد. باآنكه وضعیت اقتصادی چندان خوب نیست اما باید به دنبال راه درست برای امرار معاش بود. حجار با اشاره به اینكه متاسفانه مردم ما گاهی خیلی با حیوانات نامهربان می شوند اظهار داشت: از بچگی مادر بچه را از حیوان می ترساند در حالیكه مقالات علمی نشان داده همزیستی انسان با جانوران مفید می باشد و طول عمر و سلامت بیشتر را منجر می شود. در حالیكه مثلاً در مورد روباه ها واقعیت این است كه ما به زیستگاه آنها وارد شده ایم. ببینید ما تا كجا ساختمان سازی كرده ایم و زیستگاهی برای حیات وحش باقی نگذاشته ایم. بحث متخلفان حوزه حیات وحش هم كه متاسفانه وحشتناك شده است.
وی درباره تاثیر حضور هنرمندان در حوزه محیط زیست هم اظهار داشت: اولین تاثیر حضور هنرمندان در حوزه محیط زیست اطلاع رسانی در این حوزه می باشد. خیلی مسائل از راه هنرمندان به مردم منتقل می شود و هنرمندان می توانند در این راه پیشگام باشند در دنیا هم این طور است و مشهورترین ستارگان از خودرو های برقی استفاده می نمایند.
حجار اخطار داد: البته ورود هنرمندان به حوزه ای مثل محیط زیست یك وجه خطرناك هم دارد و آن اینكه اطلاعات غلط را هنرمندان می توانند خیلی سریع منتشر كنند كه این خیلی خطرناك می باشد. بنابراین فكر می كنم هنرمند در ابتدای كار باید خیلی دست به عصا باشد و اول آگاهی خودش را به اندازه كافی بالا ببرد بعد دل را به دریا بزند و مردم را همراه خود كند.

1398/03/23
19:01:41
5.0 / 5
4850
تگهای خبر: آب , برق , خودرو , فروش
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است