بازگشت زندگی به تالاب های بین النهرین

بازگشت زندگی به تالاب های بین النهرین نت واش: به دنبال طغیان رودخانه های كرخه و دجله، تالاب های بین النهرین در ایران و عراق با وسعت 1.7 میلیون هكتار تقریباً بطور كامل آبگیری شده اند.به گزارش نت واش به نقل از مهر، سرپرست معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست كار گروه تالاب ها و سواحل كه روز یكشنبه ۵ خردادماه در سالن جلسات استانداری برگزار شد، خواهان مسدود كردن شكاف های به وجود آمده در دایك مرزی تالاب هورالعظیم شد تا از خروج آب به سمت بخش عراقی هور جلوگیری شود؛ این در حالیست كه برچیدن جاده ها و دایك مرزی در هورالعظیم از مطالبات فعالان محیط زیست در ماه های اخیر بوده است.
احمدرضا لاهیجان زاده اضافه كرد: دایك مرزی در زمان طغیان رودخانه كرخه در هشت نقطه شكافته شد تا شهرهای رفیع و سوسنگرد به زیر آب نرود، اما حالا با فروكش كردن سیلاب و كاهش عمق بخش ایرانی هورالعظیم، همچنان آب تالاب از این شكاف ها به سمت عراق تخلیه می شود كه در صورت ادامه این شرایط در تابستان با مشكل مواجه می شویم.
وی اضافه كرد: در صورت وجود زیرگذرهای كافی در جاده درخلال مخزن شماره یك و ۲ هورالعظیم، امكان آبگیری كامل تالاب وجود داشت، اما به سبب نبود این زیرگذرها، به ناچار برای جلوگیری از آبگرفتگی شهرهای رفیع و سوسنگرد، دایك مرزی هورالعظیم را در مخزن شماره یك، شكسته شد تا آب به سمت بخش عراقی تالاب برود.
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: به دنبال طغیان رودخانه های كرخه و دجله، تالاب های بین النهرین در ایران و عراق با وسعت ۱.۷ میلیون هكتار تقریباً بطور كامل آبگیری شده اند.
لاهیجان زاده با اشاره به تصاویر ماهواره ای این تالاب ها اضافه كرد: این تالاب ها شامل هورالهویزه (بخش ایرانی و عراقی هورالعظیم)، هور مركزی و هورالحمار است كه پس از سال ۱۹۷۵ تا كنون چنین تصاویری از آبگیری تالاب های بین النهرین ثبت نشده بود.

وی افزود: از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۰ صدام حسین با اجرای چند پروژه مهندسی تالاب های بین النهرین را خشكاند بطوریكه در سال ۲۰۰۲ در حدود ۹۰ درصد این تالاب ها خشك شده بود كه آغاز خشكی این تالاب ها همزمان با آغاز پدیده گرد و غبار در خوزستان است.
لاهیجان زاده افزود: در سال ۲۰۰۰ سازمان ملل، خشك شدن تالاب های بین النهرین را بعنوان یكی از ۲ فاجعه زیست محیطی قرن نام نهاد.
وی همین طور با اشاره به نتایج هواشناسی سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰ در خوزستان اظهار داشت: این مطالعه نشان داده است كه با خشك شدن تالاب ها، رطوبت هوا در خوزستان ۵۰ درصد كاهش یافته و دمای هوا نیز ۳ درجه سانتیگراد افزایش یافته است كه تبعات آن خشك شدن خاك و ایجاد كانون های ریزگرد است.
لاهیجان زاده تالاب ها و رطوبت ناشی از این محیط های آبی را سدی در مقابل بادهای موسمی و گرد و غبار از عراق، عربستان، اردن و سوریه عنوان نمود.

سیل به تالاب های تشنه رسید
لاهیجان زاده در ادامه با ارائه گزارشی از بررسی تغییرات و وضعیت آبگیری تالاب های استان پس از سیلاب اخیر اظهار داشت: تا كنون ۹۸ درصد بخش ایرانی هورالعظیم و بیشتر از ۱۰۰ درصد بخش عراقی این تالاب آبگیری شده است.
وی اضافه كرد: میزان ورودی آب به هورالعظیم به اندازه ای است كه با وجود خروج آب از محل شكستگی دایك در مخزن شماره یك به سمت عراق، آب از مخازن ۴ و ۵ باردیگر از بخش عراقی به ایرانی وارد می شود كه هم اكنون آب به تالاب ناصری و به سمت نهر خین در خرمشهر هدایت شده است.
لاهیجان زاده ایجاد پل در جاده های درخلال مخازن تالاب هورالعظیم را با هدف تبادل آبی بین مخازن، ضروری و جزو تعهدات شركت مهندسی و توسعه نفت دانست كه تا كنون بطور كامل اجرا نشده است.
وی افزود: با عنایت به ورودی آب از سیلاب بر بحره به تالاب شادگان، ۱۰۰ درصد این تالاب حالا آبگیری شده است.
این مقام مسئول گفت: با بازگشایی زیرگذرهای جاده آبادان به ماهشهر و جریان آب از تالاب به سمت دریا نیز آلودگی و نمك شستشو شده است.
وی همین طور با اشاره به طغیان رودخانه دز و آبگیری تالاب بامدژ اظهار داشت: در تاریخچه بامدژ وسعت آن هشت هزار هكتار عنوان شده بود اما تا كنون در این سطح آبگیری نشده بود و در سال های اخیر مساحت قسمت آبدار آن بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ هكتار نشده بود، اما در سیلاب اخیر وسعت این تالاب به هشت هزار هكتار رسید.
لاهیجان زاده با اشاره به اینكه آب بامدژ توسط نهر خارور تخلیه می شود، اشاره كرد: برای پایداری شرایط بامدژ باید نهر خارور توسط سازمان آب و برق مدیریت و ساماندهی گردد.
وی از آبگیری ۱۰۰ درصد تالاب شیمبار در اندیكا نیز آگاهی داد و اضافه كرد: تالاب های میانگران و بندون در ایذه به صورت كامل آبگیری شده اند.
به گفته وی تالاب بندون در ۲۰ سال اخیر خشك شده بود، بطوریكه بعنوان حریم شهری به وزارت مسكن و شهرسازی تحویل داده شده بود كه چند ماه پیش با مصوبه شورای حفاظت از بیت المال به زیرمجموعه محیط زیست تحویل و واگذاری آن ممنوع گردید.
لاهیجان زاده خواهان اختصاص حقابه دائم به تالاب میانگران از محل طرح انتقال آب از سد كارون ۳ به ایذه شد تا این تالاب در تمام فصول آب داشته باشد.


منبع:

1398/03/10
16:34:20
5.0 / 5
4680
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است