این عذرخواهی قابل تقدیر است!

این عذرخواهی قابل تقدیر است! نت واش: عذرخواهی وزیر ارتباطات از صاحبان كسب وكار در فضای مجازی و شبكه های اجتماعی، از خبرهای اقتصادی جالب توجه امروز بود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، امروز محمدجواد آذری جهرمی در صفحه توئیتر خود با اشاره به مشكلات بوجود آمده برای كسب وكارهایی كه فعالیت آنها مبتنی بر شبكه های اجتماعی است، نوشت: " یكی از جهت گیری های دولت برای حل معضل بیكاری، توسعه كسب وكارهای نوپا و تقویت فضای مجازی بوده و خواهد بود. وظیفه دارم از صدها هزار هموطن عزیزی كه به علت شرایط اخیر متضرر شده اند عذرخواهی كنم. با بازگشت آرامش در حال مذاكره با شورای امنیت كشور برای رفع محدودیت ها هستیم".
در حال حاضر تعدادی از كسب وكارهای نوپا و استارتاپی فعالیت های خویش را مبتنی بر شبكه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی مانند تلگرام و اینستاگرام انجام می دهند اما در ایام اخیر به علت ناآرامی های تولید شده، این شبكه ها از دسترس كاربران خارج شده و فیلتر شده اند.
عذرخواهی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از صاحبان كسب وكارهای مجازی اقدامی قابل تقدیر در جهت سیاست های كلان دولت تدبیر و امید در خصوص پاسخگویی به شهروندان و حفظ و توسعه اشتغال در كشور است.
خبری خوب، مسكن جهش نمی كند
اما دیگر خبر مهم اقتصادی امروز كه خبری خوب برای متقاضیان مسكن است تحلیل یكی از كارشناسان این حوزه در خصوص عدم احتمال رشد جهشی قیمت مسكن بود.
در این زمینه عباس زینعلی اظهار نمود كه افزایش ۱۵ درصدی قیمت و رشد ۵۰ درصدی معاملات مسكن شهر تهران در آذرماه به علت تصمیم برای تبدیل به احسن كردن واحدهای مسكونی توسط اقشار متوسط بوده است ازاین رو رشد معاملات دلیلی بر احتمال تولید جهش قیمتی مسكن در ماه های آینده نیست.
به گفته این كارشناس هم اكنون پس از دوره طولانی ركود، تحولی در معاملات مسكن در مناطقی از غرب و شرق تهران شكل گرفته كه البته چندان ناشی از شرایط عمومی رونق نیست و در آن مدار قرار ندارد.
خودرو باید معكوس بكشد!
در شرایطی كه خودروهای وارداتی در چند هفته اخیر با سرعت بالایی در جاده گرانی تاخته اند تاكید كارشناسان بر لزوم كاهش قیمت این محصولات از دیگر خبرهای اقتصادی مهم امروز بود. وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ساماندهی واردات خودرو از تیر ماه امسال ثبت سفارش جدید برای واردات این محصولات را متوقف كرده بود. به دنبال آن در چند هفته اخیر تحت تاثیر سودجویی برخی واردكنندگان و دپوی خودروها در انبارها و عدم عرضه به بازار، قیمت خودروهای وارداتی افزایش شدید و حباب گونه ای در بازار داشته است.
در چنین شرایطی ثبت سفارش واردات خودرو از ابتدای هفته جاری از سر گرفته شد و به دنبال آن كارشناسان در گفت وگوهایی تاكید كرده اند كه با از سرگیری ثبت سفارش جدید برای واردات خودرو، حباب قیمتی این محصولات باید تركیده و قیمت ها در بازار خودرو روند نزولی به خود بگیرد.
البته هنوز واردكنندگان خودرو به این مطالبه كارشناسان پاسخ مثبت نداده اند و قیمتها در بازار خودرو كاهشی نداشته است.
دفاع بانكی ها از حراج سكه
در خبر جالب توجه دیگری در روز جاری مدیران سیستم بانكی از روش عرضه سكه با برگزاری حراجی دفاع كردند. متولیان این حوزه معتقدند كه این بهترین و موثرترین روش برای تامین نیاز بازار و كنترل قیمت هاست و در نهایت سكه های فروش رفته در حراجی هم روانه بازار شده و تعدیل قیمت ها را به دنبال خواهد داشت.
گرانی سكه و حبابی شدن قیمت آن در ماه های اخیر و اوج گرفتن نرخ این كالا باعث شد بانك مركزی از حدود دو ماه پیش حراج سكه را با استفاده از بانك كارگشایی در دستور كار قرار دهد. بر این اساس روزهای زوج و راس ساعت ۱۴ حراجی در بانك كارگشایی آغاز و بسته های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ تایی نیم و تمام بهار آزادی عرضه شد.
در این رابطه سلیمانی- مدیر عامل بانك كارگشایی- معتقد می باشد كه حراجی بهترین و شفاف ترین راه برای عرضه سكه به بازار است، اما نتیجه دادن آن زمان بر خواهد بود.
دستور فوری وزرا "كهنه" شد!
با وجود دستور موكد دو وزیر فعلی و اسبق صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت رسیدگی فوری به حادثه انفجار زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر گلستان و همینطور تشكیل كمیته حقیقت یاب این حادثه به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت، با وجود آنكه هشت ماه از وقوع این حادثه می گذرد اما هنوز گزارشی در این زمینه عرضه نشده است.
ابتدای آذرماه پس از پیگیری های صورت گرفته از جانب ایسنا، وحید عابدین زاده - رئیس اداره نظارت معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت - اعلام نمود كه "در نیمه آذر گزارش كمیته حقیقت یاب حادثه تلخ معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر گلستان نهایی و منتشر خواهد شد". اكنون اما علاوه بر هشت ماه گذشته، از آخرین موعدی كه برای این گزارش اعلام شده بود، سه هفته می گذرد.
با وجود آنكه حدودا اظهارنظر كارشناسان و گزارش عرضه شده به دادگستری گلستان جزئیات حادثه و مقصران آن را اعلام نموده است عدم انتشار گزارشی كه دستور فوری دو وزیر را در دوره مختلف روی خود داشته، جای تامل دارد.
پیش بینی معكوس شدن روند مهاجرت به تهران
اما گزارش تحلیلی جالب توجهی كه امروز منتشر گردید از احتمال معكوس شدن روند مهاجرت به تهران از مركز این استان به شهرهای اقماری چون پرند و پردیس حكایت دارد.
شاید شهرهای پردیس، پرند و هشتگرد هم اكنون برای تهرانی ها جذابیتی نداشته باشند اما احیانا با بهبود سرانه های خدماتی و خطوط حمل و نقل، به جای مناسبی برای فرار از آلودگی پایتخت تبدیل شوند.
برای تولید بسترهای خدماتی - رفاهی در جهت افزایش جاذبه شهرهای جدید، فرصتهای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این شهرها معرفی شده است. تا پیش از سال ۱۳۹۲ به علت درگیر بودن در پروژه مسكن مهر، سرمایه گذاری در شهرهای جدید حدودا متوقف بود اما از آن سال به بعد تابحال ۱۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه در این حوزه جذب شده است.
تلاش برای گسترش پمپ بنزین های كوچك
در خبر قابل توجه دیگری مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی از ادامه مذاكره بخش خصوصی با شهرداری برای راه اندازی جایگاه های سوخت تك سكویی در تهران و دیگر استانها اطلاع داد.
یكی از مشكلات شهرهای بزرگ همچون تهران برای راه اندازی جایگاه های سوخت، گران بودن زمین است. یكی از راهكارهایی كه برای حل این مشكل در نظر گرفته شده راه اندازی جایگاه های كوچك سوخت است و برای اجرای این طرح شركت های برند وارد شده و جایگاه های كوچك سوخت را با همكاری شهرداری ها راه اندازی می كنند.
به گفته سیدمحمدرضا موسوی خواه، اصفهان با ۱۷ جایگاه در صدر استانهای دارای جایگاه های تك سكویی قرار دارد. قم صاحب ۶ و تهران هم صاحب ۵ جایگاه سوخت تك سكویی هستند.
تاثیرات كم آبی بر تشدید خرابی های زلزله
دبیر اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی شركت مدیریت منابع آب ایران اظهار نمود كه "برداشت بی رویه آب های زیرزمینی سبب شده كه در سال های اخیر شاهد فرونشست زمین در بخش های مختلف كشور باشیم كه این مساله باعث خالی شدن زمین می گردد و می توان اظهار داشت كه در اثر وقوع زلزله می توانیم شاهد فرونشست های عمیق تری باشیم".
عبدالله فاضلی خاطرنشان كرده كه هم اكنون ناچار به كاهش برداشت بی رویه آب هستیم و از آنجایی كه عمده مصرف آب در حوزه كشاورزی صورت می گیرد باید تدابیر لازم در كاهش برداشت در این حوزه انجام شود كه در این مرحله نقش وزارت جهاد كشاورزی بسیار حیاتی و مهم است.
خودروهای لوكس، خداحافظ!
اما توضیحات مدیركل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت درباره علت ممنوعیت واردات خودروهای بالاتر از ۴۰ هزار دلار از دیگر خبرهای اقتصادی قابل توجه امروز بود.
به گفته علی علی آبادی، با عنایت به اینكه واردات خودروهای لوكس سبب خروج ارز از كشور می شد، از مدت ها پیش این بحث عنوان شد كه جلوی واردات خودروهای لوكس گرفته شود. بر این اساس محدودیت هایی در خصوص منع واردات خودروهای بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی ابلاغ گردید اما همچنان این قانون پاسخگو نبود و واردات خودروهای لوكس ادامه داشت در نتیجه بحث ارزش خودرو هم مورد توجه قرار گرفته و تصمیم بر این شد كه برای واردات خودروها علاوه بر اینكه لازم است حجم موتور آنها بیشتر از ۲۵۰۰ سی سی نباشد، ارزش خودرو هم نباید بیش از ۴۰ هزار دلار باشد.
تاكید مشتریان خرید آنلاین بر امنیت معاملات
در گزارش جالب توجهی امروز اعلام گردید كه برخلاف تصور عمومی، مشتریان هنگام خرید آنلاین به امنیت كامل اهمیت بیشتری داده و آن را به راحتی خرید ترجیح می دهند.
براساس گفته های شركت Paysafe كه یك عرضه كننده خدمات پرداخت جهانی است، ۵۲ درصد از مشتریان انگلیسی فكر می كنند كه تقلب یك قسمت اجتناب ناپذیر از فروش آنلاین است. در این زمینه بعضی از چالش های مهم مطالعه شده در زمینه شناسایی، مدیریت و محافظت در برابر تقلب در روش های مختلف پرداخت در گزارشی كه در مركز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه ای) انتشار یافته، به تصویر كشیده شده است.
براساس شواهد، ۶۰ درصد از مصرف كنندگان حاضر به قبول هر اقدام امنیتی برای ریشه كنی تقلب هستند؛ همینطور ۶۵ درصد از آن ها نسبت به معرفی روندهای پرداخت آنلاین امن تر مانند احراز اصالت دو عاملی مشتاق هستند.1396/10/13
22:51:14
5.0 / 5
4776
تگهای خبر: آب , بازار , خدمات , خودرو
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است