گزارش مهر از گشت های پایش محیط زیست؛

تصفیه پساب در كارواش ها الزامی است، برخورد قضایی با واحدهای متخلف

تصفیه پساب در كارواش ها الزامی است، برخورد قضایی با واحدهای متخلف به گزارش نت واش كارواش های سطح شهر تهران موظفند پساب حاصل از شستشوی خودرو ها را تصفیه كنند و اداره محیط زیست شهر تهران در گشت های منظمی به این مورد نظارت می كند.خبرگزاری مهر، گروه جامعه- باآنكه مشكل آب سال هاست در اخبار رسانه ها و هشدارهای كارشناسان مطرح بوده و در سال های اخیر جایگاه تازه ای هم میان دغدغه های مردم پیدا كرده است اما همه ابعاد این مشكل برای مردم شناخته شده نیست. مساله آب تنها كمبود و كمیت آن نیست و كیفیت آب در حوزه های مختلفی مشكل ساز بوده است. یكی از وظایف اساسی سازمان محیط زیست نظارت و برخورد با منابعی است كه به نحوی منجر به آلودگی منابع طبیعی همچون منابع آبی می شوند. در شهر بزرگی چون تهران علاوه بر فاضلاب واحدهای مسكونی و اداری كه باید به شبكه فاضلاب متصل بشوند، مجموعه های خدماتی مختلفی كه از آب استفاده می نمایند را هم باید به لیست بلند معضلات آبی اضافه كرد.
طبیعتاً به محض اینكه صحبت از واحدهای خدماتی در رابطه با آب به میان بیاید كارواش ها یكی از اولین مراكزی هستند كه به ذهن می آیند و كیست كه نداند در شهر آلوده ای چون تهران، فاضلاب كارواش ها فقط به علت وجود شوینده های مختلف نیست كه آلوده می شود و پساب این واحدها به انواع آلودگی های نفتی، روغنی و… هم آغشته است. اما آیا محیط زیست امكان نظارت بر كارواش ها را دارد؟
تصفیه پساب در كارواش ها الزامی است
هادی تجلی كارشناس اداره محیط زیست شهر تهران در این باره به خبرنگار مهر توضیح می دهد: استقرار كارواش ها و ضوابط آن و مسائل مربوط به آن به اتحادیه خودشان مربوط است و استعلام های مربوطه را از اماكن و غیره دریافت می كنند. ما فقط در بحث پساب و فاضلاب حاصل از شستشو نظارت داریم.
تجلی اضافه می كند: اجبار قانونی می باشد و ابلاغ گردیده كه كارواش ها حتما باید پسابشان را قبل از ورود به چاه فاضلاب و یا شبكه فاضلاب شهری پیش تصفیه كنند. اگر برایشان مقدور است از همان فاضلاب تصفیه شده برای شستشو استفاده كنند و اگر این طور نیست پساب تصفیه شده را به شبكه فاضلاب جاری كنند.
وی ادامه می دهد: آب حاصل از شستشوی خودرو ها به علت روغن موجود در آن فراورده های نفتی، چربی و همین طور نیترات و فسفات موجود در شوینده ها به شدت بر كیفیت آب زیرزمینی تأثیر گذار است و بنابراین كارواش ها موظف به تصفیه آن هستند، اما استفاده مجدد از آن صرفاً جنبه صرفه جویی در آب دارد.

كارشناس اداره محیط زیست شهر تهران تاكید می كند: خیلی از كارواش ها علاقه به استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده ندارند. چون كه غیر از مسائل مربوط به هزینه، این آب حتی پس از تصفیه مقداری كدورت دارد كه امكان دارد مشتری نپسندد و بنابراین كارواش ها تمایلی به استفاده مجدد ندارند.
تجلی تصریح می كند: با این وجود كارواش ها موظفند آب مصرفی خویش را خریداری كنند و از آب غیر از آب آشامیدنی شهری استفاده كنند. بعضاً موارد تخلفی بوده كه دیدیم از آب شهر استفاده می نمایند و از جانب همكاران ما به شركت آب و فاضلاب منعكس می شود.
تنها ۲ درصد آب مصرفی كارواشمان هدر می رود
مدیر یكی از كارواش هایی كه در مركز تهران فعالیت می كند، در این باره به خبرنگار مهر می گوید: ما قبلاً آب خویش را به صورت كامل از چاه تأمین می كردیم. الان زیر نقاطی كه خودرو را شستشو می دهیم حوضچه هایی هست و آب را در استخر لجن گیر جمع می كند. كل این آب به استخر دیگری می رود و خروجی استخر دوم از دو مخزن تصفیه در زیر زمین هم عبور می كند. با این روش از هر ۱۰۰ هزار لیتر مصرفی ما تنها ۲ هزار لیتر قابل برگشت نیست.

بابایی اضافه می كند: بدین سان كل آب مصرفی ما از همین روش استفاده می شود و دریافتی مان از چاه خیلی بسیار كم شده است. آب دستشویی و حمام و همینطور آب مورد نیاز برای گلدان ها و فضای سبز و محوطه ما هم از همین منبع تأمین می شود. از آب شهری فقط و فقط در كافی شاپ برای چایی كه به مشتری می دهیم و همینطور در آشپزخانه برای غذایی كه به پرسنل می دهیم استفاده می نماییم.
وی تاكید می كند: نه تنها در مصرف آب كه در مصرف گاز و انرژی هم روش هایی برای صرفه جویی داریم. یك شعله گاز داریم كه انرژی دیگ بخار ما را تأمین می كند. مازاد حرارت همین شعله آب گرم ما را فراهم می آورد و مازاد حرارت آن شامپوی ما را گرم می كند چون ما ماشین خشك را با شامپوی دمای ۶۰ درجه شسشتو می دهیم.
تمكین كامل كارواش ها به ضوابط محیط زیست
البته این اخبار خوش در همه كارواش های تهران مشابه نیست. برخی با دستور محیط زیست مبادرت به بهبود سیستم خود می كنند و برخی هم تلاش می كنند زیر بار هزینه تازه نروند.

مرجان خیری كارشناس اداره محیط زیست شهر تهران در این باره به خبرنگار مهر می گوید: الان اغلب كارواش ها در این مورد به محیط زیست تمكین كامل می كنند و به اداره ما برای پیگیری كارهایشان می آیند، با این وجود برخی كارواش ها به مأموران ما حتی اجازه بازدید ندادند و درگیری پیش آمد. برخی ما را با شهرداری اشتباه گرفتند و سوءتفاهم شد، برخی هم پس از بازدید زیر بار نمی روند و می گویند ما به شبكه فاضلاب شهری وصل هستیم چه احتیاج به پیش تصفیه اما در مكاتبه رسمی ای كه ما با شركت آب و فاضلاب داشته ایم، تاكید شده كارواش ها حتما باید پیش تصفیه را انجام دهند؛ ضمن اینكه نه شبكه فاضلاب ما كامل است و نه بخش اجرا شده از شبكه به صورت كامل تصفیه می شود. اصلاً ۵۰ درصد منازل مسكونی ما به شبكه فاضلاب وصل نیستند چه رسد به بخش های خدماتی.
خیری اعلام می كند اتحادیه به ما فعالیت ۲۴۰ كارواش در سطح شهر تهران را سال قبل اعلام نموده است. اما خود ما در گشت هایمان به برآوردی بسیار بیشتر و تا حدود ۵۰۰ كارواش رسیده ایم. شاید دلیلش این باشد كه خیلی ها بدون دریافت مجوز از اتحادیه مبادرت به راه اندازی كارواش می كنند.
وی یادآور می شود: طی سال قبل هفته ای دوبار گشت و پایش داشته ایم و ۱۸۰ كارواش را در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران پایش كردیم. این اتفاق خوبی است كه بسیاری از آنها تا همین جای كار هم مجبور به مراعات قوانین شده اند و متخلفان هم با ما مكاتبه كرده اند و آمدند از ما مهلت گرفتند كه طی سه ماه سیستم های لازم را نصب كنند.

كارشناس اداره محیط زیست شهر تهران اخطار می دهد: ما تا سه بار به كارواش ها اخطار می دهیم و اگر اقدام نكنند به مرجع قضائی گزارش می دهیم؛ اما مواردی هم بوده كه كارواش را پلمب كردند و تا همین جای كار تابحال در مورد ۵ پرونده توانسته ایم حكم بگیریم. البته ما به هیچ عنوان دوست نداریم كار كسی را گرفتار مشكل نماییم و به مرجع قضائی گزارش دهیم اما بعضی از افراد خودشان باعث می شوند.
وی تاكید می كند: امسال هم گشت كارواش ها به صورت منظم انجام می شود و برنامه گذاشته ایم كه مناطق پایش نشده را در اولویت قرار دهیم و همه مناطق را تحت پوشش گشت هایمان داشته باشیم. باوجود كمبود نیرو امسال در دستور كار ما این مورد قرار گرفته باآنكه در بعضی مناطق تعداد كارواش ها بیشتر از مناطق دیگر است.
اگرچه تهران علاوه بر پساب حاصل از كارواش ها، با مشكلاتی همچون پسماند عفونی بیمارستان ها، پسماندهای صنعتی، پساب های صنعتی، آلاینده ها، آبكاری ها و ریخته گری ها، و حتی قاچاق حیات وحش دست و پنجه نرم می كند، اما تمكین عمومی كارواش ها به محیط زیست در امر تصفیه پساب را باید به فال نیك گرفت. باآنكه استفاده مجدد از پساب تصفیه شده همچون تصفیه پساب الزامی نیست اما با واقعی شدن قیمت آب و با عنایت به الزامی بودن خرید آب برای كارواش ها و اقتصادی بودن بازچرخانی آب می توان امید داشت كه خود كارواش ها به پیشواز این مورد بروند. قدمی كه هر چقدر هم كوچك باشد اما در جهت برداشتن باری است از دوش محیط زیست پایتخت كه به آستانه تاب آوری زیست محیطی خود نزدیك شده است.


منبع:

1398/02/28
15:01:42
5.0 / 5
5054
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است