معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست:

ایجاد اسكله در گلستان مجوز نداشت، مخالفتی با توسعه نداریم

ایجاد اسكله در گلستان مجوز نداشت، مخالفتی با توسعه نداریم به گزارش نت واش معاون سازمان محیط زیست اظهار داشت: راه اندازی جاده دسترسی به آشوراده و اسكله در بندرتركمن مجوز نداشت به محیط زیست گلستان و مازندران اعلام كردیم جلوی فعالیت بدون مجوز در حریم تالاب را بگیرند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: اواسط سال قبل بود كه استانداری گلستان اعلام نمود مجوزهای لازم برای اجرای طرح طبیعت گردی آشوراده از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت كرده و بزودی این طرح وارد فاز اجرایی می شود.
اما چند ماه بعد بجای اجرای طرح طبیعت گردی آشوراده، در غیاب رسانه ها كلنگ سایت پشتیبان آشوراده در ساحل بندرتركمن به زمین زده شد و استانداری گلستان هم در پاسخ به رسانه ها به اعلام این خبر كه سازمان همیاری شهرداری ها پیمانكار این پروژه است و مجوزهای لازم ستاندن شده بسنده كرد.
در روزهای پایانی سال در حالیكه قسمتی از گلستان درگیر سیل و بخش دیگر آن درگیر زمین لغزش های ناشی از سیلاب اخیر بود خبر مخالفت و توقف اجرای سایت پشتیبان آشوراده از طرف سازمان حفاظت محیط زیست بوسیله برخی رسانه ها عنوان شد.
هفته گذشته هم اله یار اسعدی، مدیر بنادر و دریانوردی گلستان از مخالفت محیط زیست مازندران با نصب اسكله شناور پانتونی كه پیش از نوروز ۹۸ به ارزش حدود دو میلیارد تومان خریداری شده بود آگاهی داد.
با حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست حول محور آشوراده و طرح طبیعت گردی در آن به كفتگو نشستیم.
*اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده بیشتر از سه دهه مطالبه عمومی است و حتی در مسافرت نخست رئیس جمهور در دولت تدبیر و امید وعده هایی درباب آن داده شد اما سازمان حفاظت محیط زیست هرچند در مقاطعی موافقت خودرا اعلام می كند اما در زمان اجرا با آن مخالفت می كند.
بر اساس درخواست استان گلستان طرح طیعت گردی آشوراده بیشتر از ۱۰ یا ۱۲ سال در حال بررسی، مكاتبه و پیگیری است و در نهایت سال قبل توافقاتی انجام شد.*مشخصاً چه توافقاتی؟
از جمله اینكه بارگذاری های سنگینی كه در ابتدا درخواست شده بود در آشوراده اتفاق بیفتد مثل هتل، استخر، شهربازی، بازارچه و سایر فعالیت هایی كه به ساخت و سازهای گسترده نیاز داشت، به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست قرار شد از برنامه حذف و به شهر بندرتركمن منتقل شود.
در رابطه با فعالیت های طبیعت گردی كه قرار بود در آشوراده اتفاق بیفتد و مورد توافق سازمان و استانداری گلستان قرار گرفت این بود كه در محدوده ۲۲ هكتاری برمبنای برنامه جامع مدیریت ذخیرگاه زیست كره و پناهگاه حیات وحش میانكاله، ایجاد تاسیسات طبیعت گردی را مطابق نُرم و استانداردهایی كه برای مناطق تحت حفاظت وجود دارد، اجازه دهیم كه اجرا شود.
این توافق انجام شد كه سازمان به هیچ وجه اجازه ساخت و ساز سنگین در آشوراده را نمی دهد و ساخت و سازها در جزیره باید موقت، سبك، با مصالح بومی، مطابق و موزون با طبیعت منطقه طراحی و اجرا شود؛ با این شرایط تفاهم كرده و قرارداد منعقد كردیم.
*پس چه شد وقتی طرح وارد مرحله اجرایی شد باز با اجرای آن مخالفت كردید؟
ما درباب آشوراده توافق كرده بودیم. آن بخش از فعالیت ها كه قرار بود در ساحل دریا اتفاق بیفتد هم می بایست هماهنگ می شد و از سازمان مجوز دریافت می كرد؛ مسئولان استان گلستان تصور می كردند چون سایت پشتیبان و … در داخل جزیره آشوراده نیست شروع كردند به اجرای طرح ها بدون اینكه سازمان حفاظت محیط زیست در جریان جزئیات كار باشد.
متاسفانه جاده ای كه راه اندازی می كردند در حریم تالاب قرار داشت و بنظر می رسد می خواستند اسكله ای به سمت دریا ایجاد كنند؛ كه هیچ كدام با سازمان حفاظت محیط زیست هماهنگ نشده بود.*ظاهرا مخالفت از طرف سازمان حفاظت محیط زیست مازندران انجام شده، قبلاً اعلام شده بود مدیریت شبه جزیره آشوراده و تالاب میانكاله با خود سازمان است؟
بله سازمان مخالفت خودرا بوسیله ستاد هم به محیط زیست گلستان و هم مازندران اعلام نمود. وظیفه قانونی ما بود كه جلوی آنرا بگیریم به محیط زیست مازندران و گلستان مكتوب اعلام كردیم جلوی فعالیت بدون مجوز در حریم تالاب را بگیرند.
*پس الان هم طرح ایجاد اسكله و هم سایت پشتیبان آشوراده متوقف است؟
بله. دوستان در گلستان باید مطالعات و برنامه ها را بیاورند و هماهنگی ها را با محیط زیست انجام دهند. محیط زیست مخالفتی با توسعه ندارد ما به دنبال این هستیم كه فعالیت های توسعه ای را به سمت توسعه پایدار هدایت نماییم و این یك لزوم است كه نیاز به هماهنگی دارد.
اگر این هماهنگی ها در خیلی از پروژه هایی كه امروز برای گلستان دردسرساز شده انجام می شد كارشناسان محیط زیست اجازه نمی دادند آب راهه ها با مصالح ساختمانی پر شده و جاده شوند و سیل بند ایجاد كنند كه امروز شهرهای ما گرفتار آبگرفتگی شوند. مطمناً الزامات محیط زیستی در گلستان باید پررنگ تر مورد توجه قرار گیرد.

1398/02/21
15:09:25
5.0 / 5
5512
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است