ظهرابی:

تهدید سیل را به فرصت احیای پوشش گیاهی بدل نماییم

تهدید سیل را به فرصت احیای پوشش گیاهی بدل نماییم به گزارش نت واش معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: باید از موقعیت جاری شدن سیل و افزایش رطوبت خاك در دشت ها و عرصه های طبیعی برای احیای پوشش گیاهی و مقابله با بیابانزایی استفاده نماییم.به گزارش نت واش به نقل از مهر، حمید ظهرابی با بیان این مطلب اظهار داشت: بعد از جاری شدن سیل، زمزمه هایی از حذف بودجه های مربوط به خشكسالی و بیابان زایی و احیای تالاب ها و عرصه های طبیعی به گوش می رسد در صورتیكه سیل با وجود فرصتی بسیار مناسب كه برای احیای پوشش گیاهی عرصه ها بوجود آورده است، از سویی با انتقال رسوبات ریزدانه پهنه های وسیعی را مستعد ایجاد گرد و غبار كرده است.

وی افزود: افزایش رطوبت خاك، در دسترس بودن آب كافی و انباشت گل و لای رسوبات ناشی از سیل سبب می شود تا برنامه های احیای پوشش گیاهی و مراتع صدمه دیده با هزینه ای بسیار كمتر از قبل قابل انجام باشد.

این مقام مسئول افزود: از طرفی انباشت رسوبات حاصل از سیل پس از مدت كوتاهی، سبب ایجاد چشمه های جدید تولید گردوغبار می شود كه با ایجاد پوشش گیاهی باید از این مورد جلوگیری شود.

وی ادامه داد: به جای انجام اقدامات شتاب زده ای چون حذف بودجه مقابله با بیابان زایی به بهانه جاری شدن سیل، باید از این فرصت حداكثر استفاده را بكنیم تا بخشی از خسارت ها با هزینه به مراتب پایین تر جبران شود.

ظهرابی تصریح كرد: اقداماتی همچون بذرپاشی، نهال كاری، كاهش فشار بر مراتع و قرق كردن رویشگاه ها با مشاركت جوامع محلی، همچون اقدامات سریع و زود بازده برای مقابله با بیابانزایی و جبران خسارت ها هستند.

1398/02/19
12:06:56
5.0 / 5
4872
تگهای خبر: آب , بودجه , تولید , خشكسالی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است