امسال سال فراوانی میوه است، قیمت ها بزودی كاسته می شود

امسال سال فراوانی میوه است، قیمت ها بزودی كاسته می شود نت واش: روسای اتحادیه های مرتبط بخش خصوصی می گویند كه قیمت انواع میوه و تره بار امسال با عنایت به فراوانی آنها بزودی روند كاهشی را در پیش خواهد گرفت.


از ماه های پایانی پارینه تابحال وضعیت بازار میوه و تره بار به شكلی بوده است كه قیمت آنها روندی افزایش داشته و هر یك از مسئولان در بخش خصوصی و دولتی دلیلی برای آن می آورند و این افزایش قیمت ها تابحال ادامه دار بوده است به شكلی كه قیمت پیاز در بازار به كیلویی حدود ۱۵ هزار تومان در ایام اخیر رسیده است و در این زمینه محمد شفیع ملك زاده - رئیس سازمان نظام صنفی كشاورزی - معتقد می باشد كه قیمت این محصول تره باری هنگام خرید از كشاورزان كیلویی ۱، ۵۰۰ تومان است و بعضی از واسطه ها با مدیریت بازار قیمت این محصول را افزایش داده اند.
این اظهارات در حالی است كه اسدالله كارگر - رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی - به ایسنا اظهار داشت: فضای امروز بازار میوه و تره بار همچون سال ها و دهه های گذشته نیست كه كشاورز از قیمت واقعی محصول خود خبر نداشته باشد و آنرا تا ۱۰ برابر ارزان تر از نرخ بازار به واسطه ها بفروشد. پس اینكه گفته می شود كشاورزان پیاز را كیلویی ۱، ۵۰۰ تومان می فروشند و در بازار ۱۵ هزار تومان است عقلانی و منطقی نیست و غیر امكان دارد در فضای بازار امروز كه كشاورز بوسیله اینترنت و شبكه های اجتماعی به راحتی می تواند قیمت محصولش را متوجه شود، این كار را انجام دهد.
وی ادامه داد: در بعضی موارد علت افزایش قیمت میوه وقوع سیل در مناطق تولید این محصولات بوده است كه می توان بعنوان مثال به پیاز و سیب زمینی اشاره نمود چونكه مسلماً اگر برداشت آنها آغاز شود بزودی قیمت سیب زمینی و پیاز باز ارزان می شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی درباره دیگر دلیلهای گرانی و افزایش قیمت میوه اظهار داشت: چند مشكل در بازار میوه وجود دارد كه می توان به ناخالص فروشی، نمایش ندادن فاكتور، اجبار فروشندگان میوه برای پرداخت حق الزحمه كارگران میدان مركزی میوه و تره بار اشاره نمود كه بالقطع موجب افزایش قیمت میوه می شود چونكه بعنوان مثال هنگامی كه فروشندگان میوه می خواهند از بار فروشان و عمده فروشان میوه، میوه ای خریداری كنند به سبب آنكه كارگران آن غرفه حقوقی از صاحب غرفه دریافت نمی كنند میوه فروشان مجبورند هزینه كارگر را برای جابجایی بار پرداخت كنند. از طرف دیگر مسئله فاكتور است كه بارها اعلام كردیم كه فروشندگان میوه با وجود پیگیری عمدتاً نمی توانند فاكتوری از فروشندگان عمده این محصولات در میدان مركزی میوه و تره بار دریافت نمایند و همین مسئله موجب می شود كه خالص فروشی هم رعایت نشود چونكه وقتی فاكتوری در كار نباشد هر قیمتی كه بخواهند را می توانند به فروشندگان میوه تحمیل كنند و از طرف دیگر باز پول سبد یا جعبه میوه را باز روی قیمت میوه می آورند و آنرا محاسبه می كنند. این مسائل و مشكلات سبب می شود كه قیمت میوه بالاتر از آن چیزی كه باید، باشد.

مشكلات فروشندگان میوه حل شد
این مشكلات فروشندگان میوه در حالی مطرح گردیده است كه حسن صابری هرندی - رئیس اتحادیه بار فروشان - در این باره به ایسنا توضیح داد كه این مشكلات با توافقات و هماهنگی های صورت گرفته در فرمانداری تهران حل شده و در این زمینه ها مصوبات خوبی داشته ایم. بعنوان مثال هیچ كدام از بار فروشان حق ندارند برای فروش محصول شان از نمایش فاكتور امتناع كنند و صدور فاكتور الزامی شده است. دوم اینكه درباره هزینه كارگر باز باید اظهار داشت كه برمبنای توافقات صورت گرفته در فرمانداری تهران مقرر شد تا هزینه كارگر را برای جابجایی بار تا روی باسكول، غرفه دار میدان مركزی میوه و تره بار یعنی بار فروش بدهد و مابقی هزینه از آنجا را باز خریدار میوه تقبل كند. همین طور برای خالص فروشی باز توافقات مناسبی انجام شده و بدین سبب مشكلی در این زمینه وجود ندارد.
وی درباره وضعیت قیمت بازار و فاصله آن از تولید تا مصرف باز اظهار داشت: این مسئله به هیچ وجه حقیقت ندارد كه قیمت یك محصول همچون پیاز از سر مزرعه تا میوه فروشی ۱۰ برابر است و به شدت این مساله تكذیب می شود اما درباره قیمت میوه و تره بار باز باید اظهار داشت كه امسال سال فراوانی است و تولید آنقدر افزایش می یابد كه قیمت آنها بزودی كاهش خواهد یافت.1398/02/05
15:29:53
5.0 / 5
4534
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , فروش
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است