نقش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی در كمك به سیل زدگان

نقش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی در كمك به سیل زدگان به گزارش نت واش یادداشت/ زهرا اكرمی - خبرنگار ایسنا


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی (Corporate Social Responsibility) بعنوان تعهد فرد یا سازمان به جامعه درك می شود و در یك تعریف ساده، یعنی سازمان ها در مقابل جامعه ای كه در آن فعالیت می نمایند مسئول هستند؛ چون كه از منابع انسانی، طبیعی و اقتصادی آن استفاده می نمایند.
شاید این واژه در كشور ما كمتر شنیده شده باشد اما در شرایط فعلی كه خسارات گسترده سیل، شهرهای مختلف را گرفتار مشكل كرده و از سوی دیگر هنوز نحوه دقیق جبران این خسارات مشخص نشده و سازمان های بین المللی هم آنطور كه انتظار می رفت به كمك این مناطق نیامده اند، پرداختن به این مفهوم خالی از لطف نیست.
سیل در ایام منتهی به سال ۱۳۹۸ شروع شده و تابحال ۲۸ استان كشور را درگیر كرده. شنیده ها حاكی از این است كه این سیلاب ها تا مرز ۳۰ هزار میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشته است. این رقم قابل توجه كه باید در حداقل زمان، تأمین و برای ترمیم صدمه های بوجود آمده اختصاص پیدا كند، مبلغی نیست كه دولت آنرا در بودجه و در ردیف های مربوط به حوادث غیرمترقبه پیش بینی كرده باشد و پیش تر رئیس كل بانك مركزی هم اعلام نمود كه اساساً بودجه سال ۱۳۹۸ امكان پاسخگویی به خسارت های وارد شده را ندارد و در كنار تسهیلات بانكی، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی هم ضروری می باشد.
در این میان مسئولیت بشردوستانه یكی از انواع مسئولیت های اجتماعی است كه شامل برخی كمك های عام المنفعه سازمان ها می شود و به تنهایی بخش كوچكی از اصطلاح مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی را به خود اختصاص می دهد، اما در اینجا مقصود دقیقاً همین بخش كوچك است.
البته در این مدت كه شهرهای مختلف با آثار ویرانگر سیل فروردین ۱۳۹۸ دست و پنجه نرم می كردند، برخی بنگاه ها و واحدهای اقتصادی منابعی را در چارچوب كمك های داوطلبانه به مناطق سیل زده اختصاص دادند؛ برای مثال برخی بنگاه های بزرگ معدنی و صنایع معدنی، فعالان بخش خصوصی و یك بانك به تازگی اعلام نمودند كه به ترتیب معادل ۱۰۰، ۵۰ و سه میلیارد تومان به استان های سیل زده اختصاص داده اند.
البته از روزهای ابتدایی سیل مجموعه دولت و دیگر بخش ها بخصوص نیروهای مسلح با تمام توان پای كار آمده اند اما از سوی دیگر همانطور كه اشاره شد با عنایت به اینكه بنگاه های اقتصادی از منابع عمومی كشور استفاده می نمایند، انتظار برعهده گرفتن مسئولیت اجتماعی در چنین شرایطی از جانب آنها دور از ذهن نیست و شاید با مطرح شدن و آشنایی بیشتر بخش های مختلف با مفهوم مسئولیت اجتماعی بتوان آثار مخرب حوادث طبیعی را با شیب تندتری جبران كرد.
خبرگزاری ایسنا در این رابطه با انجام سلسله گفت وگوهایی با فعالان اقتصادی به بررسی "نقش بنگاه های اقتصادی در پشتیبانی از سیل زدگان" خواهد پرداخت.1398/01/24
15:47:14
5.0 / 5
4376
تگهای خبر: بودجه , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است