تشریح علل تخریب ساختمان های فرسوده در سیل اخیر

تشریح علل تخریب ساختمان های فرسوده در سیل اخیر نت واش: عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با اشاره به اینكه حالا دست دولت برای تصویب قوانین مربوط به رعایت اصول ساخت در مورد سیل باز است، اظهار نمود: حالا فرصت مناسبی برای تكمیل، اصلاح و یا تصویب قوانین جدید برای رعایت اصول ساخت در اختیار دولت قرار گرفته و كمتر كسی حالا مخالف رعایت و وضع چنین قوانینی است.


حامد حمیدی در گفت و گو با ایسنا به تشریح و بررسی علل تخریب ساختمان های فرسوده در سیل پرداخت و اظهار نمود: عدم رعایت آئین نامه ها و موارد اصولی در ساخت و سازهای قدیمی و باز فرسوده و كهنه شدن مصالح موجود در این ابنیه به علت عدم تاب آوری و نبود تحمل باربری موجب لطمه پذیر بودن بالای این ساختمان ها در مقابل حوادث طبیعی است.
وی با اشاره به اینكه مباحث مربوط به فصل ششم آئین نامه بارگزاری در دستورالعمل مقررات ملی ساختمان وزارت مسكن و شهرسازی در مورد زلزله و سیل با بازبینی مجدد و كامل تر در سال 92 تبیین شده و مورد توجه است، اظهار داشت: در مورد سازه های خاص نظیر سدها، سیل بندها و پل ها این مقررات كاملا رعایت می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با تصریح اینكه باید دوره بازگشت باران های 50 ساله یا بیشتر، مد نظر قرار گرفته و بار ترس ناشی از خسارات سیل باز در طراحی ها رعایت شود، تصریح كرد: این موارد در سازه های معمولی نظیر منازل مسكونی كمتر لحاظ شده و برخلاف مباحث مربوط به قوانین زلزله از درجه اهمیت كمتری برخوردار می باشد.
دلایل تخریب بناها
حمیدی تفاوت بین تخریب سیل و زلزله را مربوط به نیروهای موثر بر سازه دانست و اضافه كرد: در زلزله نیروهای جانبی سبب تخریب بناهای با طراحی نامناسب و غیراصولی شده در صورتی كه سیل با تخریب خاك و ایجاد نشست و خوردگی به خصوص به دنبال و زیربنا یا فونداسیون سبب تخریب بنا می شود.
وی، موقعیت جغرافیایی سازه را باز دلیل دیگری در تخریب بنا در اثر سیل دانست و اظهار نمود: بارش های مناطق بر روی ساختمان ها كمتر اثر داشته و مهم، قرارگیری در مسیل رودها و یا محل عبور رودخانه های با دوره بازگشت چند صد ساله و باز مجاورت در كنار آب بندان ها یا دریاچه ها است كه بیشترین تاثیر را در تخریب بنا در بارش های عظیم دارد.
سودجویی افراد عامل خسارات بالای سیل
استادیار گروه سازه و زلزله دانشكده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی منفعت طلبی افراد را عمده مشكل ساخت و ساز كشور و بروز خسارات سیل دانست و تصریح كرد: سودجویی مستقیم یا غیرمستقیم برخی افراد با عدم رعایت قوانین مربوط به ساخت و ساز، خرید تخلفات و اصطلاحا دور زدن قانون اصلی ترین مشكلی است كه در این بخش وجود دارد.
حمیدی با تاكید بر اینكه اگر قوانین با جدیت دنبال شده و رعایت شود هیچ گاه چنین خسارات و مشكلاتی برای كشور در اثر سیل به وجود نخواهد آمد، اظهار داشت: حالا شاخصی به نام رعایت حریم رودخانه ها و بستر در ساخت و ساز كمتر رعایت می شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به مبحث مدیریت بحران به معنای پیش بینی مدیریت خطر اشاره كرد: در مبحث تحلیل ریسك دو سرفصل "تحلیل خطر" و "تحلیل خطرپذیری" باید مورد توجه قرار گرفته كه در مواجه با مخاطرات حائز اهمیت می باشد.
وی در تشریح مباحث تحلیل خطر و خطرپذیری تصریح كرد: در تحلیل خطر بررسی اندازه خطر به وجود آمده بعنوان مثال در سیل یا طوفان مدنظر است و در تحلیل خطرپذیری، پرداختن به اینكه آن خطر به وجود آمده تا چه اندازه لطمه رسان بوده و می تواند زیان و ضرر داشته باشد مورد توجه است.
كارشناس عمران با گرایش سازه و زلزله با تاكید بر اینكه خطر در تمام دنیا و همه كشورها نظیر ژاپن یا آمریكا با حوادثی نظیر زلزله، طوفان و گردباد وجود دارد، اشاره كرد: متاسفانه مبحث خطرپذیری در كشور ما از میزان بالایی برخوردار بوده و نیاز به كنترل این مسئله تا حد ممكن در كشور وجود دارد كه می توان این مساله را با رعایت ساخت و سازهای اصولی و مواردی از این دست نظارت كرد.
آیا ساختمان های دور از حریم نیاز به مقاوم سازی دارند؟
حمیدی در پاسخ به این پرسش كه آیا ساختمان های به دور از حریم رودها باز نیاز به مقاوم سازی دارند، اشاره كرد: حتما باید در مناطق خطرپذیر، مطالعات هیدرولوژی و دوره بازگشت بارش های سیل آسا و سیلاب های چند صد ساله و ارتفاع آبی كه ایجاد می شود در نظر گرفته شده و همین طور فشار هیدرواستاتیك و جانبی آب محاسبه شود.
وی با اشاره به اینكه بیشتر این قوانین در آئین نامه تكمیلی سال 92 مسكن و شهرسازی برای مناطق سیل زده تبیین شده و در مورد سازه های بزرگ اجرا می شود اظهار داشت: چنانچه خاك مناسب نبوده و قابلیت ازهم گسیختگی داشته باشد و اگر سطح آب در منطقه مورد نظر بالا باشد ضرورت استفاده از پی‎های عمیق و شمع ها سفارش می شود تا با رسیدن به یك بستر مناسب ساخت سازه انجام گیرد كه البته میزان باربری سازه باید در مطالعات ژئوتكنیك باز دیده شود.
عضو هئیت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ساخت و سازهای بزرگ را به واسطه هزینه بر بودن محكوم به رعایت قوانین دانست و اشاره كرد: هزینه بر بودن و باز مشخص بودن بودجه تخصیصی برای این سازه ها سبب شده تا حداكثر اصول ساخت رعایت شود اما این مساله در مورد ساختمان های مسكونی به علت سرعت ساخت، كاهش هزینه های جانبی و منفعت طلبی كارفرما به ندرت رعایت می شود.
استادیار گروه سازه و زلزله دانشكده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی در ادامه با اشاره به فرصت ها و محسنات پیامد سیل از فواید زلزله های بم، ورزقان و سرپل ذهاب یاد كرد و اضافه كرد: این زلزله ها سبب شده تا قوانین و دستورالعمل هایی در خصوص رعایت اصول ساخت تصویب شود كه بعنوان مثال مقرر شد از آن به بعد "میان قاب ها" و آجرها، استراكچر ( structure ) داشته باشند.
1398/01/21
14:58:23
5.0 / 5
4602
تگهای خبر: آب , بحران , بودجه , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است