منابع آب وخاك قربانی می شوند

واژگونی تانكرهای سوخت در قلب محیط زیست، محورهای غرب تعریض شوند

واژگونی تانكرهای سوخت در قلب محیط زیست، محورهای غرب تعریض شوند به گزارش نت واش حوادث سریالی برای تانكرهای سوخت در محورهای غرب كشور در حالی رخ می دهد كه همچنان تعریض جاده های مسیر تردد این تانكرها درگیر اماواگرهاست تا در بین غفلت متولیان منابع آب وخاك قربانی شود.خبرگزاری مهر- گروه استان ها: تریلرهای حامل مواد نفتی و سوخت سال هاست كه محورهای مواصلاتی غرب كشور را در اختیار گرفته اند و تكرار حوادث مختلف برای این تریلرها تابحال مشكلات زیادی را در زمینه آلودگی آب وخاك و محیط زیست به وجود آورده است.
انتقادات مسئولان امر و بخصوص فعالان محیط زیست در زمینه خسارات جدی این تریلرها به محیط زیست منطقه از یك سو و نگرانی متولیان امر درزمینهٔ خسارات به زیرساخت های ارتباطی و جاده ای از جانب دیگر از تردد این تانكرها معضلی ساخته كه مسئولان برای رفع آن «كاسه چه كنم» در دست گرفته اند.

وضعیت سوانح برای تانكرهای سوخت به گونه ای بود كه در جریان سفر عیسی كلانتری رئیس سازمان محیط زیست به لرستان اصحاب رسانه خواهان پیگیری جدی در این زمینه شدند كه وی هم وعده كرد مبحث واژگونی این تانكرها را دنبال كند و از راه وزارت راه پیگیر وظایف متولیان شود.
تردد روزانه نزدیك به دو هزار و ۳۰۰ تریلر نفت كش
این در حالی است كه مطابق برخی آمارها روزانه نزدیك به دو هزار و ۳۰۰ تریلر نفت كش از محورهای جنوبی لرستان تردد می كنند كه این رقم در طول ماه و سال به رقم قابل ملاحظه ای می رسد كه اگر تعداد حوادث مربوط به این تانكرها را هم بخواهیم محاسبه نماییم متأسفانه به اعداد قابل تأملی خواهیم رسید كه نتیجه آن خسارت جدی به محیط زیست و زیرساخت های منطقه است.
وضعیت فعالیت این تانكرها به گونه ای است كه حتی مسئولان شهرستان پلدختر برای ترمیم زیرساخت های جاده ای و خسارت ناشی از تردد این ماشین ها خواهان دریافت عوارض از این تریلرها شده اند، موضوعی كه هنوز محقق نشده است.

در طول سال جاری واژگونی تانكرهای حامل سوخت در محورهای شهرستان پلدختر و كوهدشت در استان لرستان بازهم پرونده مربوط به تردد این تانكرهای سوخت را باز كرد، تانكرهایی كه رهاوردی جز خسارت و ضرر و زیان برای مردم لرستان به همراه نداشته اند. بعضی از حوادث رخ داده طی امسال را می توانید در جدول زیر ببینید.

برخی از حوادث رخ داده برای تانكرهای سوخت طی سال ۹۷
محل وقوع حادثه
تاریخ
جزئیات
آتش سوزی تانكر حامل مواد سوختی در «بلوران» كوهدشت
۸ فروردین ۱۳۹۷
۲۵ هزار لیتر مواد سوختی بر اثر واژگونی تانكر عراقی در «بلوران» كوهدشت، در آتش سوخت.
واژگونی تانكر حامل اسید در جاده پلدختر-اندیمشك ۲ كشته برجای گذاشت
جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷
رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری پلدختر از واژگونی یك دستگاه تانكر حامل اسید در جاده پلدختر-اندیمشك و كشته شدن ۲ نفر، اطلاع داد.
آیت فرخ پور در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح كرد: یك دستگاه تانكر تریلر حامل ۲۴ هزار لیتر اسید در جاده پلدختر-اندیمشك در منطقه «تنگ فنی» واژگون شد.
حریق در تانكر حامل مواد سوختی/ آزاده راه خرم آباد - پل زال مسدود شد
۲۸ شهریور ۱۳۹۷
آیت فرخ پور رئیس سازمان آتش نشانی پلدختر در گفتگو با خبرنگار مهر، تصریح كرد: یك دستگاه تانكر حامل مواد سوختی در ۷۰ كیلومتری آزادراه خرم آباد - پل زال به علل نامعلوم گرفتار حریق شد و منجر به انسداد محور شمال - جنوب شد.
آلودگی زیستی محیطی با واژگونی تانكر نفتی در جاده پلدختر - دره شهر
۹ مهر ۱۳۹۷
علی الشتری نژاد رئیس اداره محیط زیست پلدختر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به واژگونی تانكر عراقی حامل مواد نفتی در جاده پلدختر - دره شهر، تصریح كرد: این امر باعث آلودگی خاك منطقه شد. وی با اشاره به مهار آلودگی نفتی بر اثر واژگونی تانكر عراقی حامل نفت خام در منطقه، عنوان كرد: با مبادرت به موقع محیط زیست، راهداری، آتش نشانی و شركت نفت دره شهر با استفاده از دستگاه لجن كش و خاك برداری از گسترش آلودگی جلوگیری به عمل آمد.
واژگونی تانكر عراقی جاده پلدختر - دره شهر را مسدود كرد
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
آیت فرخ پور رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری پلدختر در گفتگو با خبرنگار مهر، تصریح كرد: یك دستگاه تانكر تریلر عراقی حامل ۲۴ هزار لیتر نفت خام در جاده پلدختر - دره شهر نرسیده به پل «گاومیشان» واژگون شد. وی با اشاره به اینكه در این واژگونی محموله تانكر تریلر عراقی وارد زمین شد و این امر باعث آلوده شدن محیط زیست منطقه و جاده شده است.
واژگونی تانكر نفت كش عراقی جاده پلدختر-اندیمشك را مسدود كرد
یكشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
سرهنگ همایون بخشی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ساعت ۷: ۴۵دقیقه بامداد یكشنبه یك دستگاه تریلر نفت كش عراقی در ابتدای روستای پاعلم واژگون و باعث مسدود شدن جاده ترانزیتی شد. وی ادامه داد: تمام محموله این تانكر بر روی زمین جاری و باعث آلودگی خاك منطقه و محیط زیست منطقه شد.
جاده پلدختر- اندیمشك براثر واژگونی تانكر نفت كش مسدود شد
یكشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
سرهنگ همایون بخشی فرمانده انتظامی پلدختر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یك دستگاه تانكر حامل نفت كوره كه از پلدختر به سمت اندیمشك در حركت بود در نزدیكی روستای كنار بلوط واژگون شد. وی تصریح كرد: تمام محموله این تانكر بر روی زمین جاری شده است و جاده برای پاك سازی مسدود شد.
واژگونی تانكر حامل ۳۰ هزار لیتر بنزین در جاده پلدختر
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷
آیت فرخ پور رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری پلدختر در گفتگو با خبرنگار مهر، تصریح كرد: یك دستگاه تانكر تریلر عراقی حامل ۳۰ هزار لیتر بنزین در جاده پلدختر - دره شهر در دو راهی روستای «چم مهر» واژگون شد. وی با اشاره به اینكه در این واژگونی محموله تانكر تریلر عراقی وارد زمین های حاشیه جاده و آلوده شدن محیط زیست منطقه شد.
واژگونی این تریلرها باعث ورود مواد نفتی به آب وخاك مناطق جنوبی استان لرستان شده و متأسفانه با وقوع این حوادث و ورود عناصر سنگین موجود در مواد سوختی و نفتی این تانكرها به داخل آب وخاك منطقه شاهد آلودگی های نسبتاً شدید هستیم.
آسیب های اقتصادی ناشی از تردد تانكرهای سوخت
از سوی دیگر مطابق اظهارنظر كارشناسان صدمه های اقتصادی ناشی از تردد این تانكرهای سوخت چشم گیر است كه كمتر به این مورد توجه شده است. باوجود تكرار این حوادث همچنان تعریض محورهایی كه این تانكرهای سوخت از آنها تردد می كنند مغفول مانده است.
به گفته برخی متولیان این تریلرهای حامل سوخت كار انتقال مواد نفتی از مرزهای سمت كرمانشاه به سمت جنوب را بر عهده دارند و خیلی از این رانندگان به علت عدم آشنایی با موقعیت و توپوگرافی منطقه و همینطور استاندارد نبودن محورهای مواصلاتی گرفتار سانحه می شوند كه این مورد منجر به آلودگی های جدی در آب وخاك منطقه شده است.

محسن تیزهوش كارشناس ارشد محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: به نظر من چالش تصادف تانكرهای سوخت مشكلی است كه خودمان طی سال های گذشته به وجود آوردیم و اتفاقات سریالی هم نشان داده است كه عزمی برای پیشگیری از حوادث وجود ندارد.
آن چنان كه شایسته است عمل نمی كنیم
وی اعتقاد دارد كه توانایی برخوردهای قانونی و علمی در مورد این دست حوادث در بین متولیان وجود ندارد و ادامه می دهد: موضوعی كه هرسال اتفاق می افتد این است كه عملكردها خنثی بوده و تنها به یك سری جلسات غیر راهبردی كه جدی هم نیستند اكتفا می نماییم.
تیزهوش با یادآوری اینكه در مقابل این حوادث آن چنان كه شایسته است عمل نمی نماییم، اظهار داشت: ما بیش ازاندازه از این مورد صدمه دیده ایم.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینكه مدام جلسه گذاشتن و غر زدن مشكلی را حل نمی كند، اضافه كرد: اگر خروجی جلسات مفید بود باید حوادث كاهش می یافت و به صفر می رسید.
وی تاكید می كند: نمی گویم كه مشابه این حوادث در هیچ جای دنیا اتفاق نمی افتد ولی متأسفانه تكرار حوادث در محورهای غربی و جنوبی با مركزیت لرستان بالاست.
زیرساخت های ارتباطی كاملاً قدیمی است
تیزهوش ادامه می دهد: متأسفانه زیرساخت های ارتباطی در این مناطق كاملاً قدیمی بوده كه باید به روزرسانی شود؛ البته نباید از حل ریشه ای مشكل هم غافل شویم.
وی با یادآوری اینكه بعضی از رانندگان عبوری از این محور با مسیر آشنایی ندارند، می گوید: این مورد سبب شده كه از مسیرهای جایگزین و استاندارد كمتر استفاده گردد.

تیزهوش نتیجه این حوادث را آلودگی های عظیم آب وخاك می داند و اعتقاد دارد كه عملكرد متولیان برای كنترل حوادث و همینطور مهار آلودگی در حد استانداردها نیست.
وی ادامه می دهد: متأسفانه با استمرار این وضعیت ما اجازه می دهیم كه مقاطع آلاینده وارد سیستم آب وخاك شده و در نهایت آلودگی ضمن ورود به چرخه تنوع زیستی و امنیت غذایی منطقه به جوامع محلی صدمه بزند.
مسیر تردد نفتكش ها آزادراه می شود
رضا خالقی مدیركل راه و شهرسازی لرستان هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به محور پل سیمره - بابازید - پلدختر و پل زال، تصریح كرد: این محور به طول ۱۶۵ كیلومتر یكی از محورهای بسیار پرتردد است و نفت كش های عراقی از آن عبور می كنند.

وی با اشاره به اینكه این محور در روزهای تعطیلات و نوروز از سمت پل زال بسیار پرتردد است، اضافه كرد: با عنایت به شرایط توپوگرافی كه این مسیر دارد طرحی را به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد دادیم كه با آن موافقت شد.
مدیركل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینكه هم اكنون در حال مطالعه و نوشتن طرح توجیهی این طرح عرضه شده به وزارت راه و شهرسازی هستیم، خاطرنشان كرد: برای اجرایی شدن آن هم سرمایه گذار و شریك هم پیش بینی شده است.
خالقی با اشاره به اینكه ارتقای این محور به آزادراه و انجام آن به صورت مشاركتی با بخش خصوصی طرح پیش بینی شده برای اجرا در این محور است، عنوان كرد: مجوزهای لازم در حال دریافت هستند تا این محور تبدیل به آزادراه شود.

وی با تاكید بر اینكه توجیه اولیه ای كه برای این طرح پیش بینی شده تردد نفت كش های عراقی و خودروهای سواری سبك و سنگین است، اضافه كرد: این امر طرح را اقتصادی می كند و خوشبختانه یك شركت هم اعلام آمادگی كرده كه در آن به صورت مشاركتی با دولت سرمایه گذاری كند.
مدیركل راه و شهرسازی لرستان، تاكید كرد: اگر این امر صورت گیرد و قرارداد منعقد شود بهترین روش خواهد بود تا كریدور غرب كه كریدور فراموش شده ای در استان بوده عملیاتی شود.
به هرروی با عنایت به عمق مشكلات در زمینه تردد این تریلرهای نفت كش ضمن اینكه باید تدبیری جدی از جانب مسئولان امر برای كاهش خسارات ناشی از تردد این تریلرها صورت گیرد باید بسترهای لازم برای پیشگیری از تصادف و واژگونی این نفت كش ها اندیشیده شود چراكه استمرار این وضعیت باعث صدمه جدی به منابع آب وخاك استان های غرب كشور خواهد شد.

1397/12/01
14:55:47
5.0 / 5
4717
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , خودرو
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است