فاز نخست هزینه كرد عواید پروانه های شكار شروع شد

فاز نخست هزینه كرد عواید پروانه های شكار شروع شد به گزارش نت واش دفتر حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در اطلاعیه ای، از آغاز فاز نخست هزینه كرد عواید ناشی از صدور پروانه های شكار امسال توسط صندوق ملی محیط زیست اطلاع داد.به گزارش نت واش به نقل از مهر، دفتر حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در اطلاعیه ای، از آغاز فاز نخست هزینه كرد عواید ناشی از صدور پروانه های شكار امسال توسط صندوق ملی محیط زیست اطلاع داد.
در سال جاری پروانه های شكار چهارپایان تنها در قرق های اختصاصی و معدودی از مناطق تحت مدیریت این سازمان صادر گردیده است كه هدف از صدور پروانه های شكار در مناطق تحت مدیریت، متعادل كردن شرایط جنسی و سنی جمعیت ها، انجام مطالعات ژنتیكی، بررسی بیماری های احتمالی، تعیین شرایط تغذیه ای و... بوده است.
در سال جاری از تعداد ۱۰۵ پروانه شكاری كه برای برخی مناطق استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، كرمان و یزد در نظر گرفته شده بود، ۶۰ درصد اجرایی شد كه عواید آنها در مجموع، مبلغ ۱۸ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال بوده است كه به صندوق ملی محیط زیست واریز شده است.
از تمامی پروانه های شكار صادر شده در سال جاری، ۲۰ درصد بعنوان سهمیه مردم بومی با قیمت پایه ۶ تا ۱۰ میلیون ریال صادر شده كه صرفا با هدف جلب اعتماد و حمایت شكارچیان محلی انجام شده و عواید مالی برای صندوق ملی محیط زیست نداشته است. مابقی پروانه های در دو دسته اتباع داخلی و اتباع خارجی صادر شده كه مبلغ دریافت شده از اتباع داخلی، ۱۰ درصد مبلغ دریافت شده از اتباع خارجی است.
بر اساس تفاهم نامه منعقد شده بین معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق ملی محیط زیست، كارگروهی متشكل از مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست، مدیركل دفتر حفاظت و مدیریت شكار و صید، مدیركل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی و مدیركل استان مربوطه برای برنامه ریزی و نظارت بر هزینه كرد منافع حاصل از صدور پروانه های شكار تشكیل شده است و بنا به درخواست سازمان های مردم نهاد، یك نفر با معرفی شبكه ملی سمن های محیط زیستی به این جمع اضافه می شود. این كارگروه وظیفه بررسی میزان درآمد وصولی و تقسیم آن برای دو هدف «جلب مشاركت جوامع بومی و محلی از راه انجام فعالیت های عمرانی، آموزشی و...» و «اولویت بندی امكانات حفاظتی و تحقیقات مورد نیاز برای بهبود وضعیت مناطق تحت حفاظتی كه در آن پروانه شكار صادر شده» را بر عهده دارد. برای تعیین اولویت فعالیت ها در مناطق روستایی داخل و حاشیه ی مناطقی كه در آنها پروانه شكار صادر شده هم مدیركل استان مكلف به هماهنگی با شورای اسلامی و دهیاری ها است.
در فاز نخست هزینه كرد این عواید، با توجه نیازسنجی اولیه از استان ها، برنامه هایی در حاشیه ی زیستگاه های هدف این استان ها شروع شد. بر این اساس، تابحال در استان خراسان جنوبی سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، در استان خراسان رضوی یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، در استان یزد یك میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال و در استان كرمان یك میلیارد ریال از محل این عواید هزینه شده است كه محل هزینه كرد آنها به صورت مشخص در جدول های زیر قابل مشاهده می باشد. شایان ذكر است كه مابقی عواید هم با عنایت به اعلام نیاز استان ها، در دست برنامه ریزی و اقدام است كه تا آخر سال جاری صرف شود.
علاوه بر این، طی تفاهم نامه یاد شده، صندوق ملی محیط زیست مبلغ یك میلیارد و پنجاه میلیون ریال به حساب خزانه واریز كرده است.
همچنین از آنجائیكه در واقعه تلخ از دست رفتن یك نوجوان در شهریورماه امسال، مشخص شد كه این نوجوان بر اثر حمله پلنگ جان سپرده است، صندوق ملی محیط زیست، یك میلیارد ریال به خانواده این نوجوان مساعدت كرد.
اما نكته مهم درباره عواید حاصل از صدور پروانه های شكار برای اتباع غیر ایرانی، آن است كه در وب سایت شركت های تورگردان شكار خارجی، مبالغی به چشم می خورد كه علاوه بر قیمت پروانه شكار، شامل هزینه های خدماتی همچون بلیط هواپیما، اقامت، خدمات عرضه شده به توریست ورودی و... است كه دریافت این مبالغ، هیچ ارتباطی با صندوق ملی محیط زیست و سازمان حفاظت محیط زیست ندارد و تنها، مبلغ پروانه صادرشده برای اتباع خارجی به صندوق ملی محیط زیست مربوط است كه از شركت تورگردان دریافت می شود.

1397/11/25
23:31:50
5.0 / 5
4714
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است