برای مقابله با فرارهای مالیاتی

صندوق های مكانیزه فروش بزودی می آیند

صندوق های مكانیزه فروش بزودی می آیند به گزارش نت واش فرار مالیاتی پدیده ای است كه برخی مسئولان رقم آنرا از ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان متغیر می دانند. رئیس سازمان امور مالیاتی در آخرین اظهار نظر خود خبر از تصویب مصوبه ای برای مكانیزه كردن صندوق های فروش به منظور پیشگیری از فرار مالیاتی داده است؛ اتفاقی كه در انتظار تأیید شورای نگهبان است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، با افزایش فشار تحریم های بین المللی و كاهش فروش نفت توجه به درآمدهای مالیاتی در جبران كسری بودجه بسیار بیشتر از گذشته شده است. علاوه بر ضعف بنگاه های اقتصادی برای پرداخت مالیات یكی از معضلات اصلی در مالیات گیری مساله "فرار مالیاتی" است.
فرار مالیاتی یكی از معضلات دولت در سال های گذشته بوده است كه در همین باره روز گذشته (شانزدهم بهمن) وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستی از فرار ۴۰ هزار میلیارد تومانی مالیاتی اطلاع داد و اظهار داشت كه حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص ملی معاف از مالیات هستند.
برای حل این مشكل، سازمان امور مالیاتی از مدت ها پیش روی طرحی به نام "مكانیزاسیون صندوق های فروش" كار كرده است كه اخیراً رئیس سازمان امور مالیاتی، از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی اطلاع داد و اظهار داشت كه این قانون در ایام اخیر در مجلس شورای اسلامی تصویب شده اما هنوز نیاز است شورای نگهبان آنرا تأیید كند.
تقوی نژاد با بیان این كه صندوق های مكانیزه فروش یك انقلاب را در عرصه شفافیت مالیاتی و اطلاعاتی در كشور به وجود می آورد، اظهار نمود: صندوق های مكانیزه فروش برای تمامی فعالان اقتصادی مورد استفاده قرار خواهد گرفت كه به صورت یك ابزار مالیاتی درمی آید و می تواند همه هزینه ها و فروش را در سامانه مالیاتی ثبت كند.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، صندوق مكانیزه فروش (POS) یك سیستم حسابداری فروش كامپیوتری است كه با استفاده از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی و در مدلهای مختلف عرضه می شود.
این سیستم برای ثبت و ذخیره اطلاعات خرید و فروش، هزینه ها و نگهداری كالاهای موجود در انبار كارخانه های تولیدی یا فروشگاه های مختلف مانند فروشگاه های قطعات اتومبیل، مصالح ساختمانی، تأسیسات ساختمانی و … بكار می رود.
آن چه واضح است، این است كه اگر واقعاً همه فعالان اقتصادی یا مؤدیان مالیاتی طبق قانون جدید، ملزم به استفاده از این سیستم ها شوند، سیستم مالیاتی كاملاً شفاف می شود و دیگر نیازی به استفاده از روش های پلیسی برای پیشگیری از فرار مالیاتی نخواهد بود.1397/11/17
18:46:56
5.0 / 5
4465
تگهای خبر: بودجه , تولید , دولت , فروش
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است