مودودی:

صادرات كالاهای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی خیانت است

صادرات كالاهای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی خیانت است به گزارش نت واش سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: صادرات كالای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی خیانت است و صادركنندگان هم عقیده دارند كه آنچه برای مردم یارانه داده می شود، نباید از كشور بیرون برود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، محمدرضا مودودی شب گذشته در مراسم تجلیل از صادركنندگان خراسان رضوی در اتاق بازرگانی استان، اظهار نمود: از شما صادركنندگان می خواهم رویكرد خویش را در مورد صادرات پرقدرت عرضه داده و نگاه خویش را از سمت ضعف ها به قدرت ها تغییر دهید.
وی ادامه داد: شاید تمام شاخص های امروز ما در رویایی با تحریم منفی بوده و صدمه دیده باشیم اما در بُعد صادراتی این ظرفیت وجود دارد كه سهم خویش را از بازارهای جهانی افزایش دهیم. اگر آمریكا تحریم ها را دنبال می كند، شاید مقاصد دیگری دارد؛ گرچه تمام هدفش تجارت خارجی ما است. تحریم دو چیز را به صورت مشخص دنبال می كند؛ اینكه مسائل فرضی را افزایش و درآمد ارزی را در ایران كم كند.
مودودی بیان كرد: دست گذاشتن روی ایران ریسك بزرگ برای آمریكایی ها بود، چونكه ایران در همسایگی ۱۵ كشور قرار دارد كه بیشتر از ۱۲۰۰ میلیارد دلار در سال واردات داشته و این كشورها هم بیشتر از این میزان صادرات دارند. ما هزاران كیلومتر خطوط دریایی و مرز زمینی داریم كه مدیریت و كنترل آن توسط آمریكایی هایی كه در منطقه دور قرار دارند، ممكن نیست. اگر ما تنها بخواهیم سهم كوچكی از بازار پیرامونی خویش را بگیریم، بیشتر از مقدار امروز است. مشكل در جای دیگری قرار دارد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: آمریكا در انتخاب ایران به همان بلایی در اقتصاد گرفتار خواهد شد كه در جنگ نظامی ویتنام داشت، چونكه ظرفیت ها و پیوندهای امروز ما با همسایگان بسیار عمیق تر از این است كه كشوری به صورت تكلیفی فاصله ها را عمیق تر كند و مسیرها را ببندد. صادرات با عنایت به نرخ امروز ارز به نفع ما است و باید حداكثر استفاده را از آن ببریم.
وی با اشاره به اینكه مشكلات ما در بخش صادرات از جنس دیگری است، اظهار نمود: یك بعد به این بحث برمی گردد كه ما كالاهای با ارز ۴۲۰۰ تومانی را وارد می نماییم كه وظیفه دولت می باشد از مردم حمایت كند. متاسفانه این امر نباید بر مبنایی باشد كه كالای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی صادر شود. این خیانت است و صادركنندگان شناسنامه دار ما هم عقیده دارند كه آنچه برای مردم یارانه داده می شود، نباید از كشور بیرون برود.
مودودی افزود: بعد دوم بحث برگشت ارز حاصل از صادرات است. ارزی كه كمك می نماید تا تولیدات داخلی ما بر مبنای ارزی كه از محل صادرات تامین می گردد به چرخه اقتصاد وارد شود، حتما باید به چرخه اقتصاد بازگردد. مشكل در تعریف این مكانیسم است. شكافی كه امروز بین بانك مركزی و صادركننده وجود دارد ناشی از مكانیسم برگشت ارز است. ما در مواردی كه بحث پیمان ها و تعهدات ارزی را در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه كردیم، هیچ زمان این پول بر مبنای آنچه بانك مركزی پیش بینی می كرده به چرخه اقتصاد برنگشته و هیچ زمان هم اقتصاد كشور فرونپاشیده و این خود مهم ترین دلیل برای بازگشت ارز است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینكه امروز صادركنندگان نقش بسیار كلیدی را ایفا می كنند، خاطرنشان كرد: دولت ها در طول تاریخ ۴۰ ساله از بخش كارآفرینی حمایت كردند و در طول ۲۰ سالی كه گذشته، ۲۰۰۰ درصد رشد صادراتی را تجربه كردیم.
وی تصریح كرد: امروز بخش خصوصی باید پشت دولت قرار بگیرد و به دولت بگوید كه دغدغه نداشته باشد. دولت امروز بیشتر از صادركنندگان به این پشتگرمی نیاز دارد و باید از نگاه دولت به صادرات نگاه شود. ما مشكلات زیرساختی عمیقی در كشور داریم كه باید برای آنها چاره پیدا نماییم. ما به لحاظ اقلام صادراتی هم كشور بسیار محدودی هستیم. تعداد اقلام صادراتی بالای ۱۰ میلیون دلار ما كمتر از ۳۵۰ قلم و تعداد اقلام صادراتی بالای ۵۰ میلیون دلار ما كمتر از ۱۰۰ قلم است.
مودودی افزود: ما ۷۰۰۰ كد اچ اس صادراتی داریم. در زمینه صادركنندگان هم زمانی كه ما افراد و شركت های بالای ۱۰ میلیون دلار را مقایسه می نماییم، تعدادشان كمتر از ۵۰۰ شركت است و تعداد شركت های بالای ۵۰ میلیون دلار ما كمتر از ۱۰۰ شركت هستند و این در قیاس با تركیه ای است كه در حال گرفتن بازارهای صادراتی ایران است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینكه ما یك وظیفه و رسالت ذاتی داریم كه باید به صورت جدی دنبال نماییم و آن توانمند و بین المللی كردن شركت های داخلی خودمان است، اظهار نمود: شركت هایی كه باید با مفهوم صادرات بهتر آشنا گردند و در جهت تبدیل شدن به شركت های بالای ۱۰ میلیون دلاری كوشیده و آمادگی لازم را كسب كنند.
وی بیان كرد: رسالت دیگر ما این است كه اقلام صادراتی را افزایش دهیم كه ما در سازمان توسعه تجارت به صورت ویژه روی مگاپروژه ها بحث می نماییم كه باید اقلامی كه در سبد صادراتی آینده كشور است را اضافه نماییم. در مقطعی از تاریخ روی پتروشیمی سرمایه گذاری كردیم و امروز نزدیك به ۱۲میلیارد دلار صادرات ما را محصولات پتروشیمی تشكیل می دهد. امروز وقت آن رسیده كه بخش خصوصی با ایده های نابی كه دارد، مگاپروژه های خویش را در سطح ملی و نه استانی مطرح كند.
مودودی تصریح كرد: یكی از وظایف ذاتی سازمان توسعه تجارت این است كه كمك نماید تا ساختاری كه ۳۵۰ میلیون دلار می تواند صادر كند، به ساختاری ۳.۵ میلیارد دلاری تبدیل گردد. ما ۱۰ مگا پروژه را شناسایی كردیم و تلاش می نماییم تا منابع فعلی كشور را به سمت این محصولات ببریم.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اضافه كرد: باید به این سمت برویم كه كشش صادراتی را مبنا قرار دهیم و با منابع محدودی كه در اختیار داریم، در خدمت توسعه صادرات باشیم. با تجربه ۴۰ ساله، می توانیم از این پیچ تند هم به سلامت عبور كنیم؛ به شرط اینكه در این شرایط با هم باشیم و صادرات را به صورت جدی دنبال نماییم.
وی با اشاره به اینكه مهم ترین معضلی كه با آن مواجه هستیم و خطرناك ترین بخش تحریم متوجه آن بوده، بخش اشتغال است، اظهار داشت: این مشكل حل می گردد. امروز به ارز صادرات نگاه نكنید؛ به این نگاه كنید كه چرخه اقتصادی باید كامل شود و این امر تنها با فروش در بازارهای جهانی و برگشت آن در چارچوب مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات است كه می تواند چرخ اقتصاد مملكت را به گردش در بیاورد و اشتغال را پویا نگه دارد.
1397/10/27
23:25:06
5.0 / 5
4369
تگهای خبر: بازار , بازرگانی , تولید , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است