آغاز دور جدید مذاكرات چین و آمریكا برای آشتی تجاری

آغاز دور جدید مذاكرات چین و آمریكا برای آشتی تجاری به گزارش نت واش مقام های چین و آمریكا روز دوشنبه قرار مذاكرات رو در رو را در پكن با هدف تسهیل جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان برگزار می كنند.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، این مذاكرات دو روزه كه مقرر است از روز دوشنبه آغاز شود به دنبال توافق دسامبر روسای جمهور چین و آمریكا برای آتش بس 90 در جنگ تجاری فزاینده میان دو طرف صورت می گیرد. آمریكا و چین در سال 2018 روی واردات كالاهای یكدیگر به ارزش میلیاردها دلار تعرفه سنگین وضع كردند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا روز یكشنبه در گفتگو با خبرنگاران در كاخ سفید اظهار نمود: مذاكرات تجاری با چین به خوبی پیش می رود و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین مشاركت بالایی در این مذاكرات دارد. وی اظهار داشت: بر این باورم كه آنها می خواهند توافق كنند و تعرفه ها بطور قطع صدمه شدیدتری به چین زده است.

در این بین سخنگوی وزارت خارجه چین نسبت به این مذاكرات ابراز خوش بینی كرده و اظهار نمود: نمایندگان مذاكرات مثبت و سازنده در طول دیدارهایشان در پكن خواهند داشت.

بازارهای مالی هم روز دوشنبه با این امید كه مذاكرات مستقیم به كاهش تنش ها میان دو طرف منتهی خواهد شد سیر صعودی پیدا كردند.

ریاست هیات آمریكایی بر عهده جفری دی گریش، معاون نماینده تجاری آمریكا است با این وجود هیچ یك از طرفین درباره برنامه مذاكراتشان جزئیاتی عرضه نكردند. در هیات آمریكایی مقامات وزارت كشاورزی، انرژی، بازرگانی، خزانه داری و خارجه حضور دارند.

دولت چین درباره اینكه چه كسی ریاست هیات مذاكره كننده و چین را برعهده خواهد داشت جزئیاتی عرضه نكرده است.

این مذاكرات با وجود تنش ها بر سر دستگیری منگ وانژو، مدیرمالی غول فناوری چینی هوواوی در كانادا به افترا نقض تحریم های تجاری آمریكا ضد ایران انجام می گیرد.

واشنگتن سال قبل به تلافی اقدامات چین برای انتقال الزامی فناوری از شركت های آمریكایی، حداكثر ۲۵ درصد تعرفه روی واردات كالاهای چینی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار وضع كرد. پكن هم با اعمال تعرفه روی كالاهای آمریكایی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار واكنش نشان داد و روند ترخیص گمركی را برای شركتهای آمریكایی كندتر كرده و صدور مجوز برای فعالیت در بخش مالی و سایر بخش ها را برای شركتهای آمریكایی متوقف كرد.

این اختلاف روی رشد اقتصادی تاثیر منفی بر جای گذاشت و به نوسان در بازارهای مالی شدت بخشید.

در راستای آتش بس 90 روزه، واشنگتن افزایش تعرفه ها از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد روی واردات كالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را به تعویق انداخته است. پكن هم با متوقف كردن تعرفه های بیشتر روی واردات خودروهای آمریكایی و همینطور اقدام برای خرید سویا از آمریكا مصالحه كرده است.

اما تحلیلگران می گویند آتش بس ۹۰ روزه برای اجتناب از افزایش تعرفه ها كافی نیست و این مدت، فرصت كمی برای حل و فصل تمامی اختلافات است كه روابط دو طرف را تیره كرده و استدلال دارند كه دو طرف احتمالاً با كشمكش طولانی مدتی بر سر فناوری و آینده روابط اقتصادی شان روبرو هستند.


تو شین كوآن، مدیر موسسه مطالعات سازمان جهانی تجارت چین به خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهار داشت: قبل از این كه از رهبران رده بالاتر تصمیمات سیاسی دشوارتر را بگیرند، مذاكرات هفته جاری به جزئیات فنی متمركز خواهد بود. در بلندمدت، تعرفه های نهایی امكان دارد به مدت چندین سال به قوت خود باقی بمانند. تصور نمی كنم روند مذاكرات به سرعت پیش رود و زمان خواهد بود.
1397/10/17
14:20:46
5.0 / 5
4709
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است