در گفتگو با مهر عنوان شد؛

خطر انقراض بیخ گوش گوزن زرد ایرانی، جمعیت رو به كاهش است

خطر انقراض بیخ گوش گوزن زرد ایرانی، جمعیت رو به كاهش است به گزارش نت واش خطر انقراض گوزن زرد ایرانی این گونه نادر و پرارزش را تهدید می كند و به علت شرایط نامناسب زیستی جمعیت این گونه در حال كاهش است.خبرگزاری مهر- گروه استانها: سكینه اسمی - چند سالی است گونه با ارزش گوزن زرد ایرانی بر مبنای قوانین زیست محیطی جزو گونه های در خطر انقراض و این روزها هم به علت شرایط نامناسب زیستی همچون خشكسالی، كمبود علوفه، خشك شدن دریاچه ارومیه حال و روز خوبی نداشته و جمعیت آن بر مبنای آخرین سرشماری در سال ۹۴ رو به كاهش است.شرایط نامناسب زیست محیطی در سالهای اخیر به خصوص امسال سبب شده جمعیت ۳۰۰ راسی در سالهای گذشته به كمتر از ۱۰۰ راس برسد كه این كاهش جمعیت نشان دهنده اوضاع نامناسب این گونه با ارزش زیست محیطی است و تابحال اقدامات حفاظتی از جانب اداره كل محیط زیست به علت كمبود اعتبارات نتوانسته زمینه بهبود شرایط زیست محیطی گوزن زرد ایرانی را فراهم آورد.در كنار مشكلات زیست محیطی زاد و ولد درون خانوادگی این گونه در سالهای اخیر باعث بروز مشكلات ژنتیكی همچون كم مقاوم بودن در مقابل بیماریها و... شده كه در این راستا برای رفع این مشكل اداره كل محیط زیست استان مبادرت به ورود دو گوزن نر و ماده از سایت ساری مازندران با هدف اصلاح ژنتیكی كرده است.

گوزن زرد ایرانی حال و روز خوبی ندارد
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در مورد آخرین وضعیت گوزن زرد ایرانی به خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه با وجود اقدامات حفاظتی در سالهای اخیر الان جمعیت گوزن زرد ایرانی در جزیره اشك حال و روز خوبی نداشته و جمعیت آن نسبت به سالهای گذشته رو به كاهش است.
امید یوسفی با اشاره به اینكه برابر آخرین سرشماری صورت گرفته در اسفند ماه سال ۹۴ تعداد این گونه در جزیره اشك ۱۶۶ راس برآورد شده است اظهارداشت: برآورد و پیش بینی های فعلی با عنایت به شرایط نامناسب سالهای اخیر جمعیتی كمتر از ۱۰۰ راس است كه نشان دهنده تهدید جدی خطر انقراض این گونه در جزیره اشك است.
وی خشك سالی، ورود گونه های گوشت خوار همچون ببر به جزیره، كمبود علوفه، خشكسالی، تداوم شرایط بحرانی دریاچه ارومیه را از مهمترین عوامل تهدید حیات گوزن زرد ایرانی و كاهش جمعیت این گونه در سالهای اخیر ذكر كرد.
یوسفی با اشاره به اینكه ورود گونه های گوشت خوار همچون ببر به همراه ورود قوچ و میش ارمنی به جزیره اشك پارك ملی دریاچه ارومیه یكی از عوامل تهدید تداوم حیات گوزن زرد ایرانی است، اظهار داشت: این امر باعث كم آبی و اتصال جزایر به یكدیگر شده و به همراه ورود این گونه حیوانات گوشت خواری چون پلنگ، گرگ و روباه هم وارد این زیست بوم شدند و حیات این جاندار در معرض انقراض قرار گرفت.
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تصریح كرد: برنامه ملی عمل گوزن زرد ایرانی از سالهای گذشته تهیه و تدوین شده ولی اجرای برنامه های كامل حفاظتی نیازمند تخصیص بودجه های كافی است.

انتقال دو گوزن زرد ایرانی از مازندران به جزیره اشك دریاچه ارومیه
یوسفی از انتقال دو گوزن زرد ایرانی به جزیره اشك دریاچه ارومیه طی هفته های اخیر اطلاع داد و اظهار داشت: به علت اینكه درسالهای اخیر زاد و ولد گوزن های زرد ایرانی جزیره اشك درون خانوادگی شده و در سالهای آینده مشكل ژنتیكی برای این گونه بوجود می آورد این دو گوزن زرد از سایت ساری برای اصلاح زاد و ولد بین این گونه به جزیره اشك منتقل شده است.
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار داشت: تداوم زاد و ولد گوزن زرد ایرانی به صورت خانوادگی در سالهای آتی سبب بروز مشكل ژنتیكی و به دنبال آن احتمال بروز بیماری و كم مقاوم شدن این گونه می شد كه در این راستا طی هفته های اخیر دو گوزن زرد نر و ماده از سایت ساری برای رفع مشكل ژنتیكی این گونه وارد جزیره اشك دریاچه ارومیه كرده ایم.
یوسفی افزود: در كنار انتقال این دو گوزن گزارش جامعی از شرایط زیستی این گونه و تهدیدهای آن در دست تهیه است تا بر مبنای آن برنامه كوتاه مدت در مورد گوزن زرد، خروج قوچ و میش از پارك ملی دریاچه ارومیه تدوین و بر مبنای آن هم بودجه از جانب سازمان مركزی تخصیص داده شود.
وی افزود: الان اقدامات حفاظتی همچون تولید خط انتقال آب به جزیره اشك به طول ۱۹ كیلومتر، راه اندازی آبشخور و آب انبارهای لازم برای ذخیره سازی آب مورد نیاز گوزن زرد و تامین علوفه مورد نیاز با استفاده از هلی كوپتر در مواقع ضروری انجام شده و بخشی از اقدامات هم در دست اجراست.

ایجاد جنگل مصنوعی برای تداوم حیات گوزن زرد ایرانی
یوسفی از تولید محوطه ۳۰ هكتاری جنگلكاری شده برای تداوم حیات گوزن زرد ایرانی اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به شرایط نامناسب زیستی گوزن زرد ایرانی و كاهش جمعیت این گونه این اداره كل در محوطه ای در حاشیه دریاچه ارومیه در وسعت ۳۰ هكتاری شرایط را برای بقای گوزن زرد ایرانی بوجود آورده است.
وی با اشاره به اینكه این محوطه جنگلكاری شده و شرایط بر مبنای شرایط زیست محیطی جزیره اشك در آن محوطه فراهم گشته است عنوان كرد: در نظر داریم پس از اتمام تولید این محوطه برخی از گوزن های زرد ایرانی را به این منطقه منتقل كرده تا از انقراض این گونه جلوگیری نماییم.
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینكه الان ۸۰ درصد از راه اندازی این محوطه خاتمه یافته است اضافه كرد: الان منتظر تخصیص اعتبار لازم برای فنس كشی این محوطه هستیم.
جزیره اشك دریاچه ارومیه به اعتقاد كارشناسان بین المللی و ملی یكی از زیستگاه های مناسب حیات گوزن زرد ایرانی در دنیاست.
پارك ملی دریاچه ارومیه شامل ۱۰۲ جزیره بزرگ و كوچك كه مهم ترین آنها جزیره كبودان یا قویون داغی به مساحت ۳۱۲۵ هكتار و زیستگاه قوچ و میش ارمنی و جزیره اشك به مساحت ۲۵۷۰ هكتار زیستگاه اصلی گوزن زرد ایرانی است.

1397/10/03
18:58:55
5.0 / 5
4686
تگهای خبر: آب , بحران , بودجه , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است