مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

۳۵ میلیارد تومان برای افزایش سطح رفاه محیط بان ها تخصیص یافت

۳۵ میلیارد تومان برای افزایش سطح رفاه محیط بان ها تخصیص یافت به گزارش نت واش مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بابیان اینكه سیاست دولت فعلی برای پشتیبانی از محیط زیست است، اظهار داشت: ۳۵ میلیارد تومان برای افزایش سطح رفاه محیط بان ها تخصیص یافت.به گزارش نت واش به نقل از مهر، سعید نمكی بامداد شنبه در حاشیه بازدید از سایت نگهداری گورخرهای پارك ملی كویر در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان اینكه با عنایت به سیاست های دولت دوازدهم برای پشتیبانی از محیط زیست اقدامات خوبی سامان دهی شده است، اظهار داشت: تلاش شد تا در ارتباط با محیط بان ها افزایش قابل توجهی در بودجه را داشته باشیم كه در این راستا حدود ۳۵ میلیارد تومان برای افزایش وسایل رفاهی محیط بان ها تخصیص پیدا كرد.
وی ضمن بیان اینكه بودجه محیط زیست در بعضی از ردیف ها تا حدود ۱۰۰ درصد افزایش پیدا كرده است، اضافه كرد: ۵۰ میلیارد تومان برای هوشمند سازی زیستگاه ها در بودجه ۹۸ تخصیص داده شد و در بعضی ردیف های توسعه زیرساخت ها هم بالای ۵۰ درصد افزایش وجود دارد و معتقدیم سال آینده ازنظر تأمین زیرساخت های لجستیك محیط زیست و ترفیع محیط بان ها سال ویژه ای خواهد بود.
سگ گله تهدیدكننده محیط زیست پارك ملی توران شاهرود
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش كه چرا این سازمان تصمیم به انتقال گورخر به پارك ملی كویر گرفت، اظهار داشت: آخرین گورهای پارك ملی كویر مربوط به سی سال پیش با حدود سه رأس بود كه بعدازآن دیگر گورخری مشاهده نشد، وجود موتورسواران و شكار غیرمجاز هم به انقراض گورخر كمك كرد.
نمكی در ادامه خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه در پارك ملی توران شاهرود با عوامل تهدیدكننده سگ گله مواجه هستیم بنابراین پارك ملی كویر گرمسار بدون داشتن این مشكلات دارای ظرفیت خوبی برای تكثیر گونه پرارزش گورخر آسیایی محسوب می شد و در اینجا تعارض گله با حیات وحش وجود ندارد.
وی بابیان اینكه پارك ملی كویر گرمسار در قدیم از زیستگاه های مهم گورخر بود، افزود: سال ۹۲ این مورد با دكتر ابتكار رئیس محیط زیست وقت هم مطرح و درخواست شد تا گورخر را به شكلی برگردانیم و در این راستا دو هدف تولید زنجیره تنوع زیستی و دوم حفاظت از گونه را دنبال می نماییم.
پارك ملی كویر گرمسار نیازمند احیای گونه ازدست رفته
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بابیان اینكه پارك ملی كویر گرمسار نیازمند احیای گونه ازدست رفته گورخر بود، اظهار داشت: نمی توان اعتماد كرد منطقه ای كه در آن گورخر تكثیر شده همواره امن خواهد بود، شاید با بیماری های اپیدمی تعداد قبال توجهی گونه از بین رود بنابراین رزرو منطقه ای بعنوان سایت پرورش گورخر ضروری می باشد.
نمكی در ادامه خاطرنشان كرد: مرحله اول متأسفانه بدون هماهنگی با ستاد مركزی سازمان صورت گرفت و اقدام كارشناسی دقیقی انجام نشد و در مرحله دوم مدیركل محیط زیست یزد همكاری خوبی داشت و مقرر شد حدود چهار رأس از گورخرهای این استان به گرمسار منتقل شود.
وی افزود: با عنایت به اینكه روش بیهوشی و كمند استرس زیادی را به حیوان وارد می كرد و نتیجه آنرا هم در مرحله اول جابجایی گورها مشاهده كردیم بنابراین مدل جدیدی عرضه شد تا بدون كوچك ترین آسیبی گورخرها منتقل شوند در این روش حیوان بدون استرس به محیط محدود با مكانزیم تغذیه ای وارد مكان كوچك تر و محدودتر خواهد شد كه در آن مرگ ومیر تقریباً صفر است.
انتقال ۸ رأس گورخر از كرمان، یزد یا توران به گرمسار
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بابیان اینكه مرحله بعد بین پنج الی هشت رأس گورخر از كرمان، یزد یا توران به گرمسار منتقل خواهد شد، اظهار داشت: معتقدیم ضلع شمالی سیاه كوه به چند دلیل می تواند یكی از بهترین زیستگاه های گورخر باشد و ادعای برخی در خصوص وجود خشك سالی و تعارض گورخر با حیواناتی نظیر كل و بز تنها نشان داده است این منتقدان اطلاعات درستی از رفتارشناسی حیوانات ندارند.
نمكی در ادامه خاطرنشان كرد: كل و بز در صخره ها هستند و هیچ گاه وارد زیستگاه گورخر نمی گردد و ازاین رو در صورت خشك سالی معمولاً درجاهایی خواهند رفت كه علوفه باشند و هیچ وقت در دشت مشاهده نشده اند.
وی با ابراز اینكه گورخر رفتار برگشت به زیستگاه قبلی را دارد، اضافه كرد: شاید در سازمان محیط زیست به این جمع بندی برسیم كه تكثیر در اسارت را انجام و نسل بعدی رهاسازی شوند كه خاطره از بازگشت به زیستگاه قبل نداشته باشند.

1397/09/17
15:50:07
5.0 / 5
5263
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است