تولید سامانه های تجمیع پایش منابع محیطی، منابع نشر و پایش صنایع

تولید سامانه های تجمیع پایش منابع محیطی، منابع نشر و پایش صنایع نت واش: مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست اظهار داشت: تولید سامانه های تجمیع پایش منابع محیطی، پایش منابع نشر و پایش صنایع و خدمات همچون برنامه های آتی دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست است.به گزارش نت واش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، شینا انصاری مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در كارگاه آموزشی ساختارها و نحوه بهره گیری از سامانه ملی پایش آلودگی هوا كه بامداد روز گذشته با حضور كارشناسان پایش ادارات كل حفاظت محیط زیست استان ها برگزار شد، اظهار داشت: یكی از دغدغه های مهم سال های اخیر در مبحث پایش آلودگی هوا، بهره مندی از سامانه یكپارچه برای ایستگاه های پایش كیفی هوا بود.
انصاری اضافه كرد: به واسطه تنوع مدل ایستگاه های سنجش كیفیت هوا، دغدغه تولید سامانه تجمیع داده ها در سطح ملی و تدوین پروتكلی واحد برای تجمیع این داده ها با جدیت مورد پیگیری قرار|گرفت.
مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به چالش های مالی موجود برای نگهداری و راهبری دستگاه های سنجش آلودگی هوا، اظهار نمود: به رغم تمامی این چالش ها، سامانه ملی پایش آلودگی هوا بعنوان مرجعی مطمئن برای كسب آگاهی مردم و رسانه ها از وضعیت پایش هوا افتتاح شد.
وی ضمن تاكید بر ضرورت برخورداری داده ها از دقت و صحت لازم به منظور اثرگذاری بر اعتماد مردم، خاطرنشان كرد: استفاده از تمامی ظرفیت های موجود در استان ها همچون ظرفیت شهرداری ها در قالب تفاهم نامه ها و چارچوب های مشخص و با حفظ جایگاه نظارتی و حاكمیتی سازمان در مبحث پایش كیفی هوا و نگهداری دستگاه ها امری الزامی است و نمونه های خوبی از این همكاری ها هم در مشهد و ارومیه شكل گرفته است.
انصاری اشاره ای هم به مبحث دریافت عوارض آلایندگی صنایع (یك درصد فروش صنایع آلاینده) توسط شهرداری ها داشت و اظهار داشت: با عنایت به احتمال دائمی شدن عوارض آلایندگی بر مبنای قانون مالیات بر ارزش افزوده، تخصیص بخشی از این درآمد به پایش آلاینده ها، افزایش، نگهداری و راهبری ایستگاه های پایش آلایندگی و نمایشگرهای شهری می تواند به یك مطالبه مهم تبدیل شود.
ایجاد سامانه های تجمیع پایش منابع محیطی، پایش منابع نشر و پایش صنایع و خدمات در دستور كار
این مقام مسئول اعلام نمود: تولید سامانه های تجمیع پایش منابع محیطی، پایش منابع نشر و پایش صنایع و خدمات همچون برنامه های آتی دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست است.
مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: البته در این زمینه، پیگیری ها و اقداماتی هم صورت گرفته و حتی شیوه نامه و ضوابط پایش آنلاین هم تدوین و از دو سال قبل طی جلساتی با سازمان ملی استاندارد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هم اكنون در شرف تصویب در كمیته برنامه ریزی سازمان ملی استاندارد است.
وی تصریح كرد: شیوه نامه پایش آنلاین بعد از تصویب می تواند بعنوان سند بالادستی در حوزه پایش آنلاین صنایع مورد استفاده قرار گیرد و البته صحه گذاری پایش آنلاین همچون مباحث بسیار مهم است.
به گفته انصاری، بر خلاف ایستگاه های پایش هوا كه در اختیار و مالكیت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند، مالكیت پایش آنلاین صنایع با صنعت است و از این رو استناد به خروجی پایش صنایع آلاینده یكی از چالش های مهم این حوزه است.
این مقام مسئول ضمن تاكید بر اهمیت صحه گذاری و هوشمندسازی اطلاعات به دست آمده از پایش آنلاین صنایع، خاطرنشان كرد: از همین رو راه اندازی سامانه یكپارچه منابع نشر و منابع صنعت در اولویت قرار گرفته است.
بانك اطلاعات آزمایشگاه های معتمد تهیه می شود
مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به پیگیری های انجام شده برای تهیه و تدوین بانك اطلاعات آزمایشگاه های معتمد داشت و این اقدام را راهكاری مناسب برای افزایش عملكرد نظارتی و كنترلی سازمان محیط زیست بر آزمایشگاه های معتمد دانست.
وی با یادآوری درج مبحث خوداظهاری در پایش، در قوانین برنامه ای پنج ساله چهارم و پنجم، تصریح كرد: عدم درج این مورد در قانون پنج ساله ششم به علت درك اهمیت ارتقاء مباحث خوداظهاری در پایش و پایش آنلاین از سطح قوانین موقت به قوانین دائمی بود.
این مقام مسئول ادامه داد: ضرورت پایش در بند پنجم سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست مودر توجه قرار گرفته و این مورد در ماده ۱۲۳ قانون برنامه ششم توسعه هم بعنوان حكمی لازم الاجرا آمده است. همینطور تبصره های ۳ و ۴ ماده ۱۱ قانون هوای پاك بر پایش آنلاین واحدهای مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی تاكید كرده و صدور مجوز برای فعالیت واحدهای صنعتی و تجاری منوط به برخورداری از سیستم پایش آنلاین شده است.
انصاری اظهار داشت: در ماده ۱۶ قانون هوای پاك هم وفق قانون مجازات اسلامی جرایمی برای آزمایشگاه های متخلف پیش بینی شده است.

1396/10/04
23:58:07
5.0 / 5
4618
تگهای خبر: آلودگی , خدمات , محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است