شب یلدا و مشكلاتش

قیمت پسته كیلویی هفتاد هزار تومان

قیمت پسته كیلویی هفتاد هزار تومان در حالیكه بازار در آستانه شب یلدا نشان از افزایش قیمت پسته دارد، رئیس انجمن پسته معتقد است كه گرانی در بازار وجود ندارد و قیمت منطقی این محصول كیلویی ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان است و پسته لوكس قیمت ۷۰ هزار تومانی داردكه مردم می توانند برای شب یلدا از پسته های فندوقی و ارزان تر استفاده كنند كه از نظر مواد مغذی و كیفیتی تفاوتی با پسته های ۷۰ هزار تومانی ندارد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بازار آجیل و خشكبار در آستانه شب یلدا داغ شده و بعضی از این محصولات با افزایش قیمت مواجه شده اند كه در این باره رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشكبار به ایسنا گفته اگر یك محصول مانند پسته قیمتی مضاعف پیدا كند، طبیعی است كه قیمت سایر محصولات هم تغییر خواهد كرد، چون كه قیمت پسته به كیلویی ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان رسیده است.
این اظهارات در حالی مطرح می گردد سیدمحمود ابطحی - رئیس انجمن پسته - در این باره به ایسنا اظهار داشت: گرانی سودجویی و گرانفروشی در بازار پسته وجود ندارد و هم اكنون قیمت هر كیلوگرم پسته بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان در بازار است اما طبیعتاً پسته لوكس و با كیفیت عالی قیمت های بالاتری دارد كه به ۷۰ هزار تومان هم می رسد.
وی اضافه كرد: پسته محصولی است كه حدود ۸۰ درصد آن صادر می گردد و قیمت آن در بازار داخلی بر مبنای نرخ های جهانی و سیستم عرضه و تقاضا تعیین می گردد. با عنایت به اینكه عمده صادرات پسته مربوط به پسته فندقی ریز و معمولی است، قیمت این محصول در بازار داخلی هم دقیقاً با نرخ های جهانی یعنی بین كیلویی ۳۰ تا ۴۰ هزارتومان تطابق دارد.
ابطحی ادامه داد: آماری كه در گمرك بعنوان قیمت هر كیلوگرم پسته صادراتی منتشر می شود، دقیق نیست. چون كه این آمار از جانب صادر كنندگان اظهار می گردد و در هر سال برای مشخص كردن میزان صادرات و قیمت آن نرخی را تعیین می كنند كه مسلماً دقیقاً با معاملات صورت گرفته مطابقت ندارد اما می توان اظهار داشت كه بسته های لوكس و با كیفیت عالی در بازار جهانی تا حدود كیلویی ۱۱ دلار هم معامله می گردد.
جلوگیری از واردات بادام هندی سبب افزایش قیمت پسته شد
رئیس انجمن پسته با اشاره به اینكه گرانفروشی و سودجویی در بازار وجود ندارند، اظهار نمود: یكی از دلایل افزایش قیمت پسته در ماه های گذشته این است كه مسئولان دستگاه های متولی همچون وزارت جهاد كشاورزی جلوی واردات دیگر اقلام خشكبار و آجیل را گرفته اند كه می توان به بادام هندی اشاره نمود و همین عامل سبب شده تا تقاضا برای آجیل و خشكبار تولید داخل مانند پسته بیشتر شود و قیمت آن هم افزایش یابد.
پسته فندوقی بخرید ارزان تر است!
ی تصریح كرد: بعضی از مصرف كنندگان داخلی ترجیح می دهند پسته درجه یك با قیمت های بالاتر را خریداری كنند اما اگر مردم می خواهند پسته برای شب یلدا تهیه كنند می توانند از پسته های فندقی و انواع ارزان تر آن استفاده كنند كه البته از نظر مواد مغذی و كیفیتی تفاوتی با پسته های ۷۰ هزار تومانی ندارد.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بر مبنای آخرین آمار انتشار یافته هشت ماهه سال جاری، در این مدت ۵۹ هزار و ۷۴۴ تن پسته از ایران به كشورهای خارجی صادر شده است كه ارزش مجموع این محموله ها به ۴۹۵ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۱۷۰ دلار می رسد.
به این ترتیب قیمت هر كیلوگرم پسته صادراتی ایران در این مدت برابر ۸. ۳ دلار بوده كه اگر متوسط قیمت دلار امسال را ۴۰۰۰ تومان فرض نماییم رقمی در حدود ۳۳ هزار تومان می گردد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی با كاهش ۱۸ درصدی و از لحاظ ارزش با كاهش ۱۹ درصدی همراه بوده است.


 

1396/09/30
14:44:17
5.0 / 5
4978
تگهای خبر: بازار , صادرات , فروش , كیفیت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است