یا آخرین تحولات در لایحه یا

نرخ دلار و نفت در بودجه ۹۷

نرخ دلار و نفت در بودجه ۹۷ نت واش: در آستانه عرضه لایحه بودجه ۱۳۹۷ به مجلس با این حال كه احتمال تغییرات همچنان وجود دارد اما در آخرین تصمیم گیری برای ارقام كلان، دلار بعنوان مبنای تبدیل درآمدهای ارزی به ریال ۳۵۰۰ تومان و نفت با هر بشكه ۵۵ دلار در نظر گرفته شده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، تا دو روز آینده و همزمان با ۱۹ آذرماه، دولت لایحه بودجه ۱۳۹۷ را به مجلس عرضه خواهد نمود. در این فاصله آخرین خبرها از آن حكایت می كند كه سازمان برنامه و بودجه در حال نهایی كردن لایحه بوده و به طور حتم تا ۱۹ آذرماه به مجلس خواهد رسید.
با وجود این كه در مدت اخیر گمانه زنی های متفاوتی در رابطه با متغیرهای كلیدی برای تعیین درآمدهای بودجه وجود داشت در نهایت بعد از بررسی هایی كه در هیات دولت انجام و مصوب شد قیمت هر دلار برای تبدیل درآمدهای نفتی به ریال حدود ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده و برای فروش هر بشكه نفت قیمت حدود ۵۵ دلار خواهد بود. رقم فعلی حدود ۳۰ تومان كمتر از نرخ موجود در مركز مبادلات ارزی (۳۵۳۰ تومان) و تا ۷۰۰ تومان كمتر از نرخ ۴۲۰۰ تومانی فعلی در بازار است.
در رابطه با سایر تغییرات در بودجه، ظاهرا عمده ترین تحولات به توسعه مشاركت با بخش خصوصی بر می گردد و در این رابطه در بودجه سال ۱۳۹۷ تاكید شده است.
همچنین برای سال آینده بخش قابل توجهی از دستگاه ها بودجه خویش را مبتنی بر عملكرد و به عبارتی بر اساس بهای تمام شده تنظیم كرده اند؛ به طوری كه بین ۳۰ تا ۴۰ درصد دستگاه ها از این بودجه ریزی برخوردار شدند. این در شرایطی است كه برپایه قانون برنامه ششم توسعه از سال اول اجرای قانون یعنی سال جاری باید هر ساله ۲۰ درصد از دستگاه ها بودجه خویش را براین مبنا تهیه كنند كه برای سال بعد به حدود ۴۰ درصد باید برسد.
در رابطه با قانون هدفمندی یارانه ها و تبصره مربوط به آن در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ هم هنوز میزان درآمد دولت از محل هدفمندی برای سال آینده در بودجه نهایی نشده ولی احیانا برای لایحه متفاوت تر از سال های قبل عمل می شود، چون كه در چند سال اخیر دولت تبصره هدفمندی را بدون جزئیات مجلس عرضه كرده و تنها درآمد ۴۸ هزار میلیاردی را در تبصره اعلام می كرد كه در ادامه و در جریان بررسی لایحه در مجلس جزئیات آن مشخص می شد، ولی برای لایحه ۱۳۹۷ برپایه قانون برنامه ششم عمل شده و جداول مشخصی برای هدفمندی تعیین شده است.
اما به طور حتم غربالگری یارانه بگیران و حذف پردرآمدها بخش مورد توجه تبصره خواهد بود و در مورد تعیین تكلیف یارانه بگیران در مدت اخیر دولت وعده آن را در بودجه ۱۳۹۷ داده است.
در مورد بودجه های عمرانی هم در مجموع حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده اما باید خاطرنشان كرد این تنها بودجه عمرانی از محل درآمدهای بودجه نبوده و منابع خارجی، تسهیلات یا حتی از صندوق توسعه ملی سالانه برداشت می گردد را در بر می گیرد. در بودجه سال جاری بودجه عمرانی حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود كه مصوب شش ماهه حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان برآورد می شد ولی آخرین عملكرد بودجه در نیمه اول امسال نشان داد كه تا ۸۰۰۰ میلیارد تومان پرداختی انجام شده است.
در مجموع با عنایت به دو روز فرصت باقی مانده تا عرضه لایحه بودجه به مجلس احتمال هر تغییری در ارقام وجود خواهد داشت.1396/09/17
23:39:02
5.0 / 5
4732
تگهای خبر: بودجه , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است