عملكرد سازمان استاندارد در ارتباط با آلودگی هوای تهران

عملكرد سازمان استاندارد در ارتباط با آلودگی هوای تهران نت واش: مدیركل استاندارد استان تهران از طرح معاینه فنی موتورخانه های دستگاه های كشوری و دولتی و هم بررسی اثرات مایع افزودنی ˮبوستˮ به سوخت مورد استفاده در وسائل نقلیه متحرك و هم سیستم های ساكن به عنوان دو پروژه این سازمان در جهت كاهش آلودگی هوای تهران اطلاع داد.


مسلم بیات در گفت وگو با ایسنا در رابطه با آخرین اقدامات صورت گرفته به منظور مقابله با كاهش آلودگی هوای تهران، اظهار نمود: مقوله آلودگی هوا بیش از هر سازمان دیگری مربوط به سازمان حفاظت از محیط زیست است، اما اداره كل استاندارد استان تهران امسال دو پروژه را مدنظر قرار داد تا بتواند در جهت كاهش آلودگی هوا گام بردارد.

وی ادامه داد: یكی از این پروژه ها مربوط به معاینه فنی موتورخانه های دستگاه های دولتی در تهران است كه مربوط به چیدمان، نحوه احتراق، مشعل و دیگ است كه متناسب با ظرفیت حرارتی مورد بازرسی و كنترل قرار می گیرند. باید بدانیم كه اگر موتورخانه ای كه دو مشعل داشته باشد حدود پنج تا هفت خودرو می تواند آلایندگی تولید كند كه این مساله باعث افزایش میزان آلودگی هوا در سطح شهر خواهد شد.

مدیركل استاندارد استان تهران با اشاره به این كه اعتبار طرح مذكور توسط اداره كل استاندارد استان تهران با استفاده از استانداری تهران تامین شده است، اظهار داشت: قرار بر این است كه معاینه فنی ۵۰۰ موتورخانه مدنظر قرار گیرد و اگر این اعتبار افزایش یابد می توانیم میزان معاینه فنی ها را به ۲۰۰۰ دستگاه افزایش دهیم.

بیات اضافه كرد: دراین طرح بیمارستان ها، دانشگاه ها و اماكن دولتی مورد بازرسی قرار می گیرند و میزان آلایندگی آنها محاسبه می گردد. تلاش براین است میزان آلایندگی موتورخانه ها به حد استاندارد نزدیك شود و اگر اقدامات آنها كافی نباشد ضمن عرضه ی اخطار مكلف خواهند بود ظرف مدت زمانی دو تا سه ماه نسبت به اصلاحات لازم اقدام كنند.

وی در مورد معاینه فنی موتورخانه شركت های خصوصی هم اظهار نمود: آنچه كه در قانون تصریح شده شركت های خصوصی مكلف هستند كه این اقدام را انجام دهند و وظیفه ما این است كه شركت بازرسی را بدین منظور تعیین كنیم كه در این رابطه پنج شركت بازرسی توسط سازمان استاندارد مشخص شده تا اقدامات لازم را انجام دهد.

مدیركل استاندارد استان تهران مبحث معاینه فنی موتورخانه ها، چه در دستگاه های دولتی چه شركت های خصوصی و چه اماكن مسكونی را موضوعی دانست كه در صورت تشخیص احتراق ناقص و فرآیند عیب یابی و اصلاح آن می تواند باعث كاهش هزینه خانوارها خواهد شد و ۲۰ تا ۳۰ درصد مصارف مالی را می كاهد.

بیات در مورد طرح دیگر اداره كل استاندارد استان تهران در ارتباط با كاهش آلایندگی هوا، بیان كرد: بررسی طرح افزودنی "بوست" به عنوان مایع خوراكی به عنوان ارتقاء دهنده در دستور كار قرار گرفته است. یك شركت سوئدی كه مدعی طرح مذكور بوده معتقد است كه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد میزان آلایندگی هوا توسط این افزودنی در سوخت ها كاهش یافته و قدرت موتور ۲۰ درصد افزایش می یابد و از جانب دیگر مصرف سوخت با كاهش ۲۰ درصدی مواجه می گردد.

وی با اشاره به این كه مطالعه اولیه در ارتباط با طرح مذكور صورت پذیرفته است، تصریح كرد: مطالعات اولیه در این خصوص انجام گرفته و مطالعات میانی هم مسیر خویش را به خوبی طی كرده است و تنها مطالعات تكمیلی در این رابطه باقی مانده است. با آخر این مطالعات اگر تشخیص دهیم كه افزودنی بوست باعث كاهش آلایندگی هوا خواهد شد، در این رابطه تصمیم گیری خواهیم كرد.

مدیركل استاندارد استان تهران با بیان این كه مایع مذكور به نسبت یك سی سی در یك لیتر اضافه می شود، اظهار داشت: مایع مذكور می تواند در رابطه با وسائل نقلیه متحرك و سیستم های ساكن مورد استفاده قرار گیرد یعنی علاوه بر سوخت خودروها ماده بوست می تواند به عنوان سوخت نیروگاه ها استفاده گردد كه نسبت آن یك سی سی در یك لیتر است.

وی از اثرات مثبت استفاده از این مایع در بررسی های اولیه اطلاع داد و اظهار نمود: مطالعات تكمیلی هم اكنون طرح مذكور را تایید نمی كند و نیازمند انجام مطالعات بیشتر هستیم. بخشی از آزمون ها در این رابطه در داخل كشور انجام گرفته و بخش دیگری از این آزمون ها هم با عنایت به این كه امكانات موجود در كشور وجود ندارد به احتمال فراوان در یك كشور اروپایی مدنظر قرار خواهد گرفت.

به گفته بیات در صورت مثبت بودن نتیجه افزوده شدن مایع بوست طرح مذكور به احتمال فراوان در هیات دولت عرضه خواهد شد تا در رابطه با اضافه شدن آن به سوخت در كشور مدنظر قرار گیرد كه یا توسط وزارت نفت به اجرا درآید و یا در فروشگاه ها به فروش برسد.

مدیركل استاندارد استان تهران در مورد نسبت آلایندگی هوا در سطح تهران اظهار داشت: تا آنجا كه ما اطلاع داریم بیش از ۹۰ درصد آلایندگی هوا به خودروها مربوط می گردد و میزان آلایندگی مربوط به موتورخانه ها نسبت كمتری را به خود اختصاص داده هرچند كه در این خصوص اثرگذار است.

وی همینطور در مورد میزان آلایندگی بالای موتورسیكلت ها در تهران خاطرنشان كرد: این مساله برعهده سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت است تا خودروها و موتورهای برقی را تولید یا وارد كرده كه این رقم هم اكنون به میزان لازم نیست. با عنایت به این كه آلایندگی موتورسیكلت ها بالاتر از سایر وسائل نقلیه است ازاین رو اگر تولید یا واردات موتورهای برقی در دستور كار قرار می گرفت بطور قطع به بهبود وضعیت هوا كمك می كرد. 

1396/08/26
20:03:26
5.0 / 5
4875
تگهای خبر: برق , خودرو , دولت , آلودگی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است