تولید خودرو در شرایط فعلی زیان ده است

تولید خودرو در شرایط فعلی زیان ده است نت واش: عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: قیمت گذاری دستوری و سركوب قیمتی خودرو سبب شده تولید قطعه برای قطعه سازان و تولید خودرو برای خودروسازان با زیان همراه باشد.


ابوالفضل خلخالی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: به صورت طبیعی در شرایطی كه آمریكا صنعت خودروی ما را تحریم كرده است ما هم باید شاهد تشكیل كارگروه ویژه ای برای مقابله با تحریم و پشتیبانی از صنعت خودرو و قطعه سازی باشیم.

وی با بیان این كه با این وجود حداقل به صورت رسمی تشكیل چنین كارگروهی اعلام نشده است، تصریح كرد: متاسفانه شرایط به گونه ای است كه دولت نه تنها كمكی نمی كند، بلكه در مواردی با قوانین مزاحم برای این صنایع مانع تراشی هم می كند.

عضو هیات علمی دانشكده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: نمونه روشن این وضعیت دو مبحث توقف طولانی مدت مواد اولیه مورد نیاز صنعت قطعه و خودرو در گمرك و همینطور قیمت گذاری دستوری این محصولات است.

وی اضافه كرد: در یكی دو ماه اخیر به علت ناهماهنگی دستگاه های دولتی، مواد اولیه وارداتی مورد نیاز صنایع خودرو و قطعه سازی برای مدت طولانی در گمرك متوقف گردید و تاثیر منفی در روند طبیعی تولید خودرو در كشور داشت.

خلخالی با بیان این كه قیمت گذاری دستوری و جلوگیری از واقعی شدن قیمت خودرو از دیگر مشكلات تحمیلی به این صنایع است، خاطرنشان كرد: در چند ماه اخیر نرخ ارز و همینطور مواد اولیه صنعت خودرو و قطعه همچون محصولات پتروشیمی و فولاد افزایش بیش از دو تا سه برابری داشته است، اما دولت اجازه واقعی سازی قیمت خودرو متناسب با افزایش هزینه های تولید را نمی دهد.

وی افزود: قیمت گذاری دستوری و سركوب قیمتی خودرو سبب شده تولید قطعه برای قطعه سازان و تولید خودرو برای خودروسازان با زیان همراه باشد و طبیعی است كه هیچ بنگاه اقتصادی برای مدت زمان طولانی نمی تواند با زیان به فعالیت خود ادامه داد.

عضو هیات علمی دانشكده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران تصریح كرد: هم اكنون به علت قیمت گذاری دستوری و زیان ده بودن تولید قطعات، تعداد قابل توجهی از واحدهای قطعه سازی تعطیل و پرسنل آنها بیكار شده اند. شركت های خودروسازی هم به علت دولتی بودن با زیان مشغول به فعالیت هستند، در حالیكه این وضعیت، صنعت خودروی ما را در برابر تحریم های آمریكا صدمه پذیرتر می كند.

وی اظهار نمود: دولت باید اجازه واقعی شدن قیمت خودرو را بدهد تا شركت های خودروسازی از زیان فعلی خارج شده و بتوانند سود فعالیت خویش را صرف داخلی سازی قطعات و تولید داخل كردن خودروها كنند و این تنها راه مقابله با تحریم های آمریكا ضد صنعت خودرو است. با یك صنعت زیان ده نمی توان با تحریم ها مقابله نمود.

به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، براساس آخرین آمار اعلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید انواع خودرو در مرداد ماه امسال به صورت میانگین ۳۸ درصد كاهش یافته است.
1397/07/08
12:50:03
5.0 / 5
4796
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است