خودروی خود را كامل تمیز كنید

خودروی خود را كامل تمیز كنید نت واش: در این مطلب نكات مهمی را جهت تمیز كردن كامل خودرو برای شما بیان می كنیم.


پیشنهاداتی برای نظافت خودرو ؛ شستشو و واكس زدن را كنار بگذارید .
 
برای تمیز كردن ماشین خود چه نكاتی را باید بدانید ؟ ماشین شویی سطحی و نظافت داخل آن صرفاً زمانی خوب و موثر است كه یا زمان كافی ندارید یا اصلاً دیگر نمی توانید كثیفی آن را تحمل كنید . درنهایت با صرف زمانی اندك ، یك ماشین نسبتاً تمیز دارید كه ظاهر و شاید بوی خیلی بهتری نسبت به قبل دارد . 
 
با این حال ، باید چند بار در سال دستی به سر و گوش ماشین خود بكشید . شتسشوی دقیق و كامل داخل و خارج ماشین باعث می شود كه از رانندگی با آن بیشتر لذت ببرید . بعلاوه ، این كار به حفظ ارزش ماشین ، دید بهتر ، و امنیت بالاتر راننده كمك می كند ،ماشین را برای مدت طولانی تری تمیز نگه می دارد ،و نیز نظافت های بعدی آن را آسان تر می كند .
 
تا پیش از دهه ی 1980، نظافت حرفه ای یا فنی ماشین اهمیت چندانی نداشت . شاید به این دلیل كه زمان چندان طولانی با خودرو رانندگی نمی كردند . طبق آمار انجمن ملی فروشندگان اتومبیل آمریكا ، در اواخر دهه ی 1970، عمر هر ماشین برای آمریكایی ها فقط سه سال بود ؛ در حالی كه امروز میانگین عمر وسایل نقلیه جاده ای بیشتر از یازده سال است . این زمان و مسافت طولانی باعث جمع شدن لایه های جرم و دود روی تمامی سطوح ماشین می شود . درنتیجه ، صنعت ماشین با استفاده از افراد متخصص در این حرفه به سرعت به نیاز عمومی جامعه پاسخ گفت .
 
اگر در نظر دارید خودتان این كار را انجام دهید یا نمی دانید كه استفاده از متخصص این كار ارزش هزینه كردن دارد یا نه ، در اینجا هفت عامل مهم در مورد نظافت همه جانبه ی ماشین ارائه می شود تا در صورت تمایل ، شستشوی ساده و جارو كشیدن ماشین را كنار بگذارید . 
 
 
 
نظافت موتور و محفظه ی آن
 
اكثر رانندگان هیچ وقت موقع شستن ماشین در كاپوت را باز نمی كنند چرا كه می ترسند آب و شوینده باعث  خراب شدن قطعات زیر آن شود . نگرانی آنها منطقی است اما با رعایت كمی احتیاط می بینید كه این كار آنقدرها هم سخت نیست و می توان گهگاهی موتور را هم تمیز كرد چون قطعات موتور اتومبیل های مدرن محافظت شده هستند . اول مطمئن شوید موتور سرد است و مدتی است كه كار نكرده چون پاشیدن آب روی موتور داغ قطعاً به آن صدمه می زند . توجه كنید كه باید فیلتر هوا ، دینام یا هر فیلتر بیرونی را با كیسه ی پلاستیكی بپوشانید . اگر نمی دانید آنها چی هستند و یا كجا هستند بهتر است این كار را به یك فرد متخصص بسپارید .
 
اگر هنوز مایلید كه ادامه دهید ، از یك اسپری چربی زدا كه مخصوص همین كار طراحی شده است ، استفاده كنید و طبق دستور العمل ادامه دهید . بعد از انجام این كار احتمالاً هنوز لكه های كثیف زیادی وجود خواهند داشت ، بنابراین حوله و برس بردارید و خودتان را برای دستمال كشیدن آماده كنید ، آنقدر كه موتور و محفظه اش برق بیفتد . توجه كنید كه برای سطوح رنگ شده ی بدنه داخلی محفظه ی موتور از وینیل و واكس استفاده كنید و آن را روی موتور و قطعات محافظ مثل شلنگ ، محفظه های پلاستیكی و یا پوشش های پلاستیكی بمالید. 
 
 
 
استفاده از clay bar
 
سطوح خارجی ماشین در معرض ذرات آلوده ی بی شماری هستند كه به سطح رنگ می چسبند . پاك نكردن آنها ممكن است در نهایت به رنگ ماشین آسیب بزند . این آلاینده ها هرچه كه باشند گرد لنت  ، باران اسیدی ، شیره ی درخت ، قیر یا حشره با شستشوی ساده از بین نمی روند . clay bar  و اسپری روان كننده آن  تمام آلودگی های چسبیده به سطح ماشین را از بین می برد و آن را مانند شیشه صاف و شفاف می كند . بعد از پاك كردن  آلاینده باید برای مرحله ی بعد یعنی  واكس زدن  ، آماده شوید . همچنین ، clay bar تاثیر فوق العاده ای بر روی سطوح كرومی دارند .
 
 
 
تمیز كردن واقعی داخل ماشین
 
زیرپایی ها را تكانده ، موكت و صندلی ها را كمی جارو بكشید . استفاده از تمیزكننده های مخصوص تودوزی  و موكت بی تردید به بهتر شدن عطر و ظاهر داخلی ماشین كمك خواهد كرد . با دستگاه كمپرس باد  كثیفی و خرده آشغال های غیرقابل دسترس بین درز ها و روزنه ها را بیرون كشیده و بعد آنها را جارو برقی بكشید . اطرافتان را بگردید و چند برس كوچك یا  فرچه نرم  بردارید و دور و اطراف فضاهای كوچك و باریك مانند دریچه ی هوا و داشبورد را تمیز كنید . از جارو برقی مخصوص ماشین استفاده نمایید . این نوع جارو برقی از اندازه ی استاندارد كوچكتر است  و به شما اجازه می دهد تا جاهای دور از دسترس مانند فضای بین صندلی ها و كنسول وسط یا داخل دریچه ی هوا را تمیز كنید .
 
 
 
رفع مشكل بدبویی
 
نظافت مرتب ماشین -  با شامپو و جارو برقی – به جلوگیری و از بین بردن بوهای آزاردهنده ی درون ماشین كمك می كند . اما برای بوهای ماندگار مانند دود سیگار یا بوی حیوانات خانگی احتمالاً مجبور هستید از متخصص فن كمك بگیرید یا دوستی را پیدا كنید كه ژنراتور اوزون داشته باشد . این وسیله ی الكترونیكی اوزون تولید می كند و تمام كپك ها و باكتری هایی را كه باعث ایجاد بو شده اند به گاز بی ضرر تبدیل می كند و بعد از آن ماشین تان دیگر بو نمی دهد .
 
 
 
نظافت و محافظت از رینگ  و لاستیك
 
گرد لنت بدترین دشمن رینگ ها ست چون هم ظاهر بدی دارد و هم می تواند به مرور زمان رینگ  های كرومی را خراب كند . زمانی كه رینگ ها سرد هستند با استفاده از فشار آب ، كثیفی و جرم بین رینگ  ها را بشویید . برای جلوگیری از صدمه زدن به آن  ، از تمیزكننده ی غیر اسیدی مخصوص رینگ استفاده كنید و مقدار زیادی از آن را روی رینگ ها اسپری كنید و  نگذارید خشك شود . برای از بین بردن كثیفی و گرد لنت از یك برس نرم استفاده كنید ؛ فراموش نكنید اطراف مهره ها را هم تمیز كنید . از clay bar می توانید برای تمیز كردن رینگ ها هم استفاده كنید . چرخ ها را با آب بشویید و برای جلوگیری از ماندن لكه های آب آنها را خشك كنید و بعد با استفاده از جلای فلز آن را حسابی برق بیندازید و كارتان را با واكس زدن ادامه دهید . حالا باید لاستیك ها هم به خوبی تمیز شوند . در نهایت از روغن لاستیك غیر سیلیكونی استفاده كنید چون پوشش های سیلیكونی به رنگ قهوه ای درمی آیند و كدر می شوند . برای داشتن ظاهری براق ، سعی كنید بعد از خشك شدن لایه ی اول ، چند لایه ی دیگر روی آن بمالید .
 
 
 
احیای چراغ های جلو
 
در ماشینی كه تازه تمیز شده هیچ منظره ای بدتر از  شیشه كدر و اكسیده ی چراغ های جلو نیست . این مساله خطرناك هم هست زیرا در این حالت چراغ ها نور كمتری به سطح جاده می تابانند . خوشبختانه  نظافت آنها با تجهیزات بسیاری كه امروزه  برای احیای چراغ های جلو وجود دارد ، بسیار راحت و ارزان است . 
 
 
 
نظافت كامل شیشه
 
Clay bar  كه پیش از این به آن اشاره كردیم برای پاك كردن كثیفی از روی سطح شیشه هم بسیار مناسب است. با استفاده از آن به همراه یك شیشه شوی بدون آمونیاك و یك حوله ی میكروفیبر كارتان را شروع كنید و مطمئن شوید كه این كار را دور از نور خورشید انجام می دهید چون باعث می شود تمیزكننده به سرعت بخار شود . اگر كمی شیشه ها را پایین بكشید می توانید به راحتی لبه های بالایی آن را هم تمیز كنید . برف پاك كن را با شیشه شوی تمیز كنید . این كار سر و صدای برف پاك كن را از بین می برد و با جلوگیری از لغزش آن روی شیشه باعث می شود كه آب رابه خوبی از روی سطح شیشه پاك كند . برای این كه ضمن شستشوی ماشین چیزی روی شیشه پاشیده نشود ، تمیز كردن شیشه ها باید آخرین مرحله ی نظافت ماشین باشد .
 
ماشین خود را طوری بشویید كه شایسته ی آن و شماست . كسی چه می داند ، شاید آنقدر خوب به نظر برسد كه بخواهید بیشتر از عمر متوسط یازده سال ماشین های امروزی ، با آن رانندگی كنید .
1396/04/19
20:21:05
5.0 / 5
6161
تگهای خبر: ماشین , نظافت , كارواش
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است