تدوین پیش نویس فاز سوم پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی

تدوین پیش نویس فاز سوم پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نت واش: معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین پیش نویس سند فاز سوم پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اطلاع داد. فاز سوم این پروژه از اواخر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.به گزارش نت واش به نقل از مهر حمید ظهرابی با بیان این خبر اظهار داشت: فرایند تدوین پیش نویس سند فاز سوم، در كمیته فنی پروژه انجام شد. نیازمندی های، فرصت ها، تهدیدها و خط مشی پروژه هم در كارگروهی متشكل از كارشناسان، داوطلبان و همكاران پروژه پیشنهاد شده بود.
وی افزود: این پیش نویس شامل اهداف، فعالیت ها، شاخص ها و خروجی های مورد انتظار از پروژه در فاز سوم و برای مدت ۵ سال است كه به برنامه عمران ملل متحد (UNDP) در تهران عرضه خواهد شد.
به گفته ظهرابی، بعد از تایید سند نهایی، فاز سوم پروژه با امضای تفاهم نامه ای بین UNDP و سازمان حفاظت محیط زیست و با حمایت مالی سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای بین المللی آغاز خواهد شد.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: در فاز سوم پروژه تلاش داریم دامنه پایش ها تنها متمركز بر مناطق تحت حفاظت سازمان نباشد و در كریدورهای مهاجرتی یوز هم پایش متمركزتری صورت گیرد. همینطور بر مشاركت تمام ذینفعان خصوصا جامعه محلی و مسایل مربوط به معیشت پایدار آنها تاكید گردیده است.
در پیش نویس این سند، مواردی همچون «تدوین و اجرای طرح جامع برای مدیریت زیستگاه های یوزپلنگ با كمك ذینفعان محلی» و «پایش سیستماتیك جمعیت یوزپلنگ و طعمه ها در همه زیستگاه های طبیعی بالقوه و گذرگاه های مهاجرتی» از خروجی های مورد انتظار فاز سوم است.
همچنین «بهبود حفاظت از یوزپلنگ و طعمه هایش با استفاده از آموزش نیروی انسانی و محیطبانان»، «تدوین طرح حفاظت خارج از عرصه طبیعی (ذخیره گاه طبیعی محصور، تكثیر در اسارت و...)»، «تدوین طرح جامع افزایش آگاهی عمومی با بسیج جوامع محلی و عموم مردم»، «تدوین طرح جامع برای معیشت پایدار جایگزین (اكوتوریسم، كشاورزی و دامپروری پایدار و...) با استفاده از رویكردهای مشاركتی» و «شناسایی تعارض ها بین حیات وحش و جوامع محلی و اجرای طرح هایی برای حل این تعارضات به شیوه مشاركتی» از دیگر خروجی های مورد انتظار پروژه در فاز سوم است. «تقویت همكاری بین ذینفعان ملی و استانی» و «افزایش آگاهی و ظرفیت سازی برای مسئولان كشوری، استانی و محلی (مانند قضات، نمایندگان مجلس و مدیران)» از دیگر خروجی های مورد انتظار فاز سوم پروژه است.
ظهرابی درباره اعتبارات مالی فاز سوم اظهار داشت: بعد از نهایی شدن سند فاز سوم، ارزیابی های مالی فاز سوم هم مشخص خواهد شد.
پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از سال ۱۳۸۰ با همكاری سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد با مشاركت جمع گسترده ای از كارشناسان داخلی بین المللی به شروع به كار كرد. پیشتر اخباری در خصوص «قطع همكاری» سازمان ملل با پروژه یوز انتشار یافته بود كه به نظر می آید سخنان تازه ظهرابی نشان از صحت نداشتن این اخبار داشته باشد.

1397/05/28
00:13:33
5.0 / 5
4361
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است