زنگ خطر برای حیات جانداران

این روزها در هورالعظیم چه می گذرد، آخرین جزئیات از روند اطفای حریق

این روزها در هورالعظیم چه می گذرد، آخرین جزئیات از روند اطفای حریق نت واش: طی دو هفته اخیر تالاب هورالعظیم با آتش سوزی دست وپنجه نرم می كند و دراین بین علاوه بر مشكلات ایجادشده برای مردم، زنگ خطر برای حیات جانداران مختلف در تالاب هم به صدا درآمده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: هورالعظیم (تالاب بزرگ) در شهر هویزه، بزرگ ترین تالاب خوزستان و یكی از بزرگ ترین تالاب های كشور است. یك سوم این تالاب در ایران و مابقی در كشور عراق قرار دارد. تالاب هورالعظیم زیستگاه جانوران بسیاری است كه طی سال های اخیر، بخش اعظمی از آن ها در خطر انقراض قرار گرفته اند.
هورالعظیم طی سال های اخیر با مشكل عدم تأمین حق آبه مواجه بوده و بخش اعظمی از آن خشك شده است. دراین بین فعالیت های شركت نفت در تالاب هم زیست بوم هورالعظیم را تا حد زیادی تخریب، مشكلات را دوچندان و بر مصائب آن افزوده است.
هرچند قسمت اعظمی از تالاب در حوزه عراق قرار داشته و بخش خیلی از آن در این كشور خشك شده است ولی شرایط بخش ایرانی تالاب هم بهتر از عراق نیست.
اما مشكل تازه هورالعظیم طی دو هفته اخیر، آتش سوزی در بخش عراقی آن است كه این اتفاق علاوه بر تولید مشكلات جدی برای مردم، زنگ خطر را برای حیات جانداران مختلف در تالاب نواخته است.

آتش سوزی در ابتدا سبب دودزدگی و بیماری تنفسی در بین شهروندان رفیع و هویزه شد اما ماجرا به همین جا ختم نشد و بوی مشمئزكننده دود ناشی از این حریق در هورالعظیم شهرهای رفیع، بستان، هویزه، سوسنگرد، حمیدیه و اهواز را پشت سر گذاشت و حتی تا ماهشهر هم رسید.
بازار داغ مشكلاتبا استمرار مشكلات ناشی از خشكی و آتش سوزی در هورالعظیم بعضی از اهالی بار سفر بسته و به مهاجرتی هرچند كوتاه و موقتی تن می دهند.
پیرزنی با كوله ای بر دوش در حال خروج از خانه است؛ راهش را گرفته و می رود. با اصرار در جواب به اینكه «مادرم كجا می روی؟» می گوید: سمت ماهشهر می روم تا بلكه كمی از این دود رهایی پیدا كنم. این را می گوید و می رود ولی نمی داند كه دود هورالعظیم آسمان ها را طی كرده و حتی به ماهشهر هم رسیده است.
علاقه ای به ادامه مصاحبه ندارد، كم حوصلگی اش را پای سن و سالش می گذاریم و برایمان قابل درك است.
سخت می گردد بار این مشكلات را همچون كوله آن پیرزن بر دوش كشید و دم نزد. وضعیت برای مردم دشوار شده است، آن ها نه تنها با مشكلات كم آبی و خشك سالی دست وپنجه نرم می كنند بلكه تنفس هم برایشان سخت شده است.

كمی آن طرف تر عمو «شرهان» با كریم ۱۲ ساله مشغول جابجایی گاومیش ها هستند، رنگ رخساره خبر می دهد از سِرِ درون و از صورتش معلوم هست كه چه دل پر دردی دارد.
او در جواب «عمو خوب هستید، چه خبر؟» می گوید: چه خوبی؟ خبری غیر از بی آبی نیست، گاومیش ها در حال تلف شدن هستند.
در جواب سؤال «عمو حال گاومیش ها كه تعریفی ندارد، خودتان چطور هستید؟»، می گوید: دود برای ما نفس نگذاشته و احشام هم از بی آبی روبه مرگ هستند؛ این زندگی تعریفی ندارد.
وقت خداحافظی می گوید: اینجا زندگی رنگ و بوی حیات ندارد ولی میهمان همیشه بر سر ما جای دارد؛ نمی گردد بدون پذیرایی از اینجا بروی چون برای ما اُفت دارد.
قصه پر غصه مردم این شهر تكراری می باشد، حرف هركدام حكایت از بی آبی، خشك سالی، خسارت به كشاورزی و دامداری و مهم تر از همه آلودگی هوا برای تنفس داشت.
آثار دودزدگی و بیماری های قلبی و ریوی
شكرالله سلمان زاده رئیس مركز بهداشت استان خوزستان در مورد دود حاصل از آتش سوزی هورالعظیم و زیان های احتمالی آن در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه دودزدگی عوامل حاد و یا بلند مدت دارد، اظهار نمود: در عوارض حاد برخی افراد كه دارای ریه حساس بوده و استعداد بیماری های ریوی دارند، امكان دارد دچار حمله حاد تنفسی شوند.
وی اضافه كرد: افرادی كه دچار این حمله می شوند به درمان فوری نیاز دارند و اگر مورد درمان قرار نگیرند، حیات آن ها به خطر می افتد.

رئیس مركز بهداشت خوزستان خاطرنشان كرد: كسانی كه زمینه بیماری قلبی دارند هم به علت دودزدگی امكان دارد دچار حمله قلبی شوند.
سلمان زاده بیان كرد: عوارض بلند مدت دودزدگی هم منجر به افزایش حساسیت های تنفسی می گردد و افراد در بلند مدت دچار آسم و تحریك پذیری دستگاه تنفسی می شوند.
وی با اشاره به اینكه این افراد در آینده مستعد مبتلا شدن به بیماری های مزمن ریوی و حتی عفونت های ریوی خواهند بود، اظهار داشت: چنین افرادی درنهایت به دنبال تماس های بعدی دچار حملات حاد تنگی نفس می شوند.
در آتش سوزی تالاب هورالعظیم تنها دودزدگی ساكنان را نمی توان جزو آثار و مضرات دانست، زنگ خطر برای حیات جانداران بسیاری هم نواخته شده است.
گونه های كمیاب در خطر
معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت از محیط زیست خوزستان در همین ارتباط و در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه دودزدگی ابتدا بیشتر برای انسان ضرر دارد، اظهار نمود: آتش سوزی هورالعظیم به طورقطع برای جانداران بی تأثیر نیست ولی هنوز آماری از تلفات احصاء نشده و گزارشی در این زمینه دریافت نكرده ایم.
خزندگان كه قدرت فرار و مانور كمتری دارند، بیشتر در معرض خطر هستند
سید عادل مولا اضافه كرد: آتش سوزی آثار زیان بار زیادی برای جانداران دارد كه از آن جمله می توان به تخریب آشیانه پرندگان، صدمه به حیوانات و احشام اهلی مثل سوختن گاومیش ها اشاره نمود.
معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت از محیط زیست خوزستان اظهار داشت: هر آتش سوزی روی پرندگان، حیوانات و چهارپایان، آبزیان و به خصوص خزندگان اثرگذار است؛ دراین بین خزندگان چون قدرت فرار و مانور كمتری دارند، بیشتر در معرض خطر خواهند بود.

وی افزود: گونه لاك پشت فراتی كه در خطر انقراض است هم كمتر توان فرار كردن دارد، در نهایت به تبع این خزنده هم به شدت دچار صدمه می گردد.
مولا خاطرنشان كرد: نگرانی خاصی اكنون وجود ندارد چون آتش در حال خاموش شدن است ولی خطر در كمین و آتش سوزی ها اساساً استمرار خواهد داشت.
معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت از محیط زیست خوزستان افزود: چون زیستگاه كاملاً خشك و مستعد آتش سوزی است نباید از كمك های مردمی غافل شد؛ مردم باید همكاری كنند تا حداقل آتش را در ابتدا خاموش كرده و از سرایت آن جلوگیری نمایند.
هورالعظیم در بخش عراق متولی مشخصی برای اطفای به موقع حریق ندارد وی عنوان كرد: در طرف عراقی هم زیستگاه خشك شده و متولی انجام دهنده برای كار اطفای حریق در تالاب وجود ندارد و اطفای حریق به موقع صورت نمی گیرد و دود آن به چشم ما می رود.
مولا ابراز اظهار داشت: اقدامات خوبی توسط كشورمان برای خاموش شدن آتش صورت گرفته و با پیگیری های اداره كل محیط زیست و اداره كل مدیریت بحران خوزستان كار خوبی در سطح بین المللی انجام شده تا قدم اولی برای همكاری باشد ولی كافی نیست و اساساً مشكلات دوچندان خواهد بود.
معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت از محیط زیست خوزستان اظهار داشت: نگران هستیم چون زمان بحرانی است و نباید با آتش سوزی های اخیر شاهد به خطر افتادن مهاجرت پاییزه پرندگان به خوزستان باشیم.
وی با اشاره به ورود خزندگانی مثل مار و لاك پشت به استان اظهار داشت: نزدیك به ۱۲۰ گونه مار در منطقه هورالعظیم وجود دارد كه وضعیت آن ها نگران كننده است؛ اگر خدایی نكرده فردا اتفاقی رخ دهد، اساساً این مارها دچار صدمه می شوند.
حیوانات هم در امان نیستند
در روزهای نخست آتش سوزی تالاب، سه گاومیش اهالی كه درون تالاب بودند دچار سوختگی شدند كه نشان می دهد، مشكلات زیست محیطی همه را هدف قرار داده و مختص انسان ها نیست.
مصطفی كناركوهی مدیركل دامپزشكی استان خوزستان در مورد سوختگی این سه رأس گاومیش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه سوختگی حیوانات امری طبیعی و همواره در دامداری ها وجود دارد، به اعزام اكیپ درمان در نخستین فرصت برای انجام اقدامات درمانی به هویزه اشاره نمود و اضافه كرد: هر سه رأس گاومیشی كه در آتش سوزی اخیر تالاب هورالعظیم دچار مشكل شده اند، خوشبختانه سوختگی سطحی داشته و به درمان ها جواب دادند؛ آن ها روند بهبود را طی می كنند ولی بااین حال تحت نظر هستند.
مدیركل دامپزشكی خوزستان با اشاره به مجانی بودن درمان گاومیش های سوخته شده خاطرنشان كرد: تداوم درمان برای این گاومیش ها پیگیری می گردد تا آن ها به تولید برگردند.
كناركوهی در پاسخ به مشكلات ایجادشده ناشی از كم آبی برای دام ها بیان كرد: كم آبی تأثیرات بسیاری دارد و خوزستان همواره در حالت عادی هم تحت تأثیر شرایط بحرانی بوده و امسال كه وضعیت كم آبی پیش آمده مشكلات دوچندان می گردد.

وی با اشاره به اینكه این تغییرات آبی پوست گاومیش ها و تولید آن ها را هم تحت تأثیر قرار می دهد، افزود: چون گاومیش های خوزستان آبی هستند، با هرگونه تغییر آب خصوصاً شوری یا كمبود آب دچار مشكل می شوند.
مدیركل دامپزشكی خوزستان با اشاره به اینكه بخشی از تغذیه گاومیش ها از نیزارها و علف های حاشیه رودخانه است، اظهار داشت: بعنوان نمونه در پایین دست گیاهی به اسم محلی «چولان» داریم كه غذای اصلی حیوانات اهلی است ولی به علت تغییر آب در حال از بین رفتن است كه این مسئله روی تغذیه و پوست گاومیش تأثیر می گذارد.
استفاده گاو میش ها از آب شور، دستگاه گوارش و سیستم ادراری آنها را به هم می زند
كناركوهی خاطرنشان كرد: اگر گاوها به اجبار از آب شور استفاده كنند، دستگاه گوارش، تغذیه و سیستم ادراری آن ها به هم می خورد.
كناركوهی تاكید كرد: سیستم ایمنی حیوانات و دام با این مشكلات ضعیف و استمرار این روند زمینه ساز بروز بیماری های زیادی می شود؛ با این وضعیت نه تنها كاری از دست ما برنمی آید بلكه فعالیت ها و ایمن سازی هایی كه انجام شده را هم تحت تأثیر قرار داده و برهم می زند.
آخرین وضعیت عملیات اطفای حریق
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: تا روز گذشته دو بالگرد سرجمع ۲۵ بار عملیات آب پاشی بر روی آتش سوزی هورالعظیم را انجام دادند.
احمدرضا لاهیجان زاده افزود: روز جمعه باوجود گرمای بالا و وزش باد شدید، بازهم عملیات را ادامه دادیم.
وی خاطرنشان كرد: یكشنبه هم كار آب پاشی ادامه پیدا كرد ولی اینكه این اقدامات تا چه حد تأثیر داشته در دست بررسی می باشد.

مدیركل حفاظت از محیط زیست خوزستان بیان كرد: احتمالاً یك فروند بالگرد دیگر هم به دو فروند بالگرد حاضر در این عملیات اضافه می گردد.
محافظت از تالاب هورالعظیم بعنوان یكی از سرمایه های استانی، ملی و یا حتی بین المللی جزو وظایف خطیر مسئولان محیط زیست محسوب شده و رفع مشكلات در این تالاب همكاری بیشتر وزارت نیرو برای تأمین حق آبه آن را می طلبد.
كاهش دبی آب ورودی به تالاب نه تنها منجر به تبدیل شدن تالاب هورالعظیم به منشأ ریزگردها بلكه سبب تخریب زیست بوم تالاب شده و تهدید زندگی جانوری و ناقص شدن چرخه حیات جانداران را به دنبال خواهد داشت.

1397/05/01
14:35:47
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: آب , بحران , بهداشت , محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است