آغاز پیش فروش خودروهای صادراتی

آغاز پیش فروش خودروهای صادراتی نت واش: براساس تبصره 5 اگر شرایط پیش فروش خودرو محیا گردد ، باید مجوز از وزارت صحت داشته باشد.


میر آخورلو معاون انجمن حمایت از حقوق مصرف كنندگان در گفتگو با برنامه تیتر امشب درباره تیتر امشب گفت :
سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان به عنوان بازوی اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت در كنترل بازار كالا و خدمات، در اطلاعیه‌ای رسمی نام هفت شركتی كه به صورت غیرقانونی خودرو پیش‌فروش می‌كنند را اعلام كرد.
در بخشی از اطلاعیه این سازمان آمده است:" براساس گزارشات مردمی كه به سامانه دریافت و رسیدگی به شكایات این سازمان واصل شده و رصد و پایش بازار، شركتهای "عظیم خودرو"، "مفتاح رهنورد"، "داتیس خودرو"، "پرشین پارس"، "طاها خودرو"، "شهر خودرو" و " آداك خودرو" فاقد هرگونه نمایندگی رسمی واردات یا مجوز پیش‌فروش خودرو هستند.
بنابراین اقدامات این شركت‌ها خلاف قانون بوده و موجب تضییع حقوق مصرف‌كنندگان خواهد شد.
سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان از هموطنان مؤكداً تقاضا كرده كه از خرید خودرو در قالب پیش‌فروش از شركت‌های مذكور و مشابه خودداری كنند و قبل از خرید یا پیش خرید خودرو یا پرداخت هرگونه وجه یا عقد قرارداد برای خرید خودرو، به مجوزهای قانونی به‌ویژه ثبت نمایندگی رسمی واردات و مجوز پیش‌فروش خودرو توجه كافی داشته باشند.
این سازمان تاكید كرد: تبلیغات خلاف واقع و ارائه اطلاعات نادرست كه موجب فریب یا اشتباه مصرف‌كننده از جمله از طریق وسایل ارتباط جمعی، رسانه‌های گروهی و برگه‌های تبلیغاتی شود، ممنوع است و خلاف قانون تلقی می‌شود.
نكته جالب توجه و مهم در اطلاعیه سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان این است كه برخی از شركتهایی كه اقدام آنها در پیش‌فروش خودرو غیرقانونی عنوان شده در گذشته و حال تبلیغات وسیعی در رسانه‌ها برای پیش‌فروش خودرو و جذب مخاطب داشته و دارند.
در این شرایط مشخص نیست تكلیف شهروندانی كه تبلیغات گسترده و بعضا اغواگر شركتهای یاد شده در پیش‌فروش خودرو را دیده و به واسطه همین تبلیغات جذب این شركتها برای پیش‌خرید خودرو می‌شوند چیست و ضرر و زیان احتمالی این شهروندان را چه نهادی جبران خواهد كرد. 
وی افزود: از تاریخ 12 دی ماه 95 ثبت سفارش برای نمایندگان رسمی خودرو صورت گرفته است و برخی ثبت سفارش ها امكان كارسازی آنها بود.
میر آخورلو گفت : مسیرهای مختلفی برای واردات و تامین خودرو وجود دارد .
همچنین راههای برای فرار از از مالیات وجود دارد .
معاون انجمن حمایت از حقوق مصرف كنندگان افزود: اگر تولید متعلق به داخل باشد ، میزان از روی ثبت سفارش انجام می شود. پس روشهای تامین تنها از روی پیش فروش نیست .
میر آخورلو گفت : حجم عمده شكوائیه مصرف كنندگان موجب ورود جدی تر سازمان شد و مصرف كنندگان متضرر شدند.
معاون انجمن حمایت از حقوق مصرف كنندگان ادامه داد: میزان واردات خودرو طی 5 ماه اول سال رشد كردند. وقتی خودرو داخلی مرغوبیت دارد ، ما باید از آن حمایت كنیم و نباید به راحتی در اختیار بازار خارجی قرار گیرد.
میر آخورلو گفت : شركتهای مختلفی در داخل امكان تولید دارند.
ما با این كار خود نگرانی را به مصرف كننده منتقل كردیم كه حواسش را جمع كند كه اگر فروش نقدی می كند باید خودرو را 30 روزه تحویل بگیرد .
ما در راه حمایت از منافع شما اصلاح كردیم و شكوائیه كه از طرف شما رفته بود این بود كه چون پیش فروش ندارد، فروش آن غیر قانونی است.
معاون انجمن حمایت از حقوق مصرف كنندگان گفت : ما پرونده این شركتهای متخلف را به دستگاه قضایی هم معرفی كرده ایم و به واسطه اینكه از برج 10 سال 95 هیچ ثبت سفارشی نتوانسته بگیرد.
1396/07/19
23:45:18
5.0 / 5
5335
تگهای خبر: خودرو , ماشین
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است