تقویت جایگاه روزنامه نگاری محیط زیست ضروری می باشد

تقویت جایگاه روزنامه نگاری محیط زیست ضروری می باشد نت واش: رئیس مركز ارتباطات وزارت راه با اشاره به بحران های پیش روی كشور اظهار داشت: اقناع مدیران رسانه ها و راه اندازی یك رشته در دانشگاه برای تقویت جایگاه روزنامه نگاری محیط زیست ضروری می باشد.به گزارش نت واش به نقل از مهر رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی در نشست اطلاع رسانی و آموزشی هیات بین الدولی تغییر اقلیم كه در محل سازمان هواشناسی كشور برگزار می شد اظهار داشت: اگر ما بعنوان افراد ارتباطی و رسانه ای خودمان تغییر رفتار نداشته باشیم نمی توانیم روی جامعه اثرگذار باشیم.
قاسم بی نیاز اضافه كرد: اخبار در حوزه تغییر اقلیم فراوان داریم البته هنوز دانش عمومی ما درباره تغییر اقلیم بسیار كم است اما دست كم در دهه اخیر مردم ما با اخبار این حوزه و اخبار حوزه محیط زیست و تغییر اقلیم مواجهند و برای مثال نسبت به اخبار یوزپلنگ و دریاچه ارومیه و پدیده های از این دست حساس هستند و واكنش نشان می دهند.
وی تاكید كرد: این نشان داده است كه حداقل مردم ما در بخش خبر و دریافت اطلاعات به روز هستند. اما اینكه چقدر همراه با تغییر رفتار و مطالبه گری است بحثی است كه باید به آن بپردازیم.
رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه خاطرنشان كرد: سیزده صدم درصد بودجه كشور را محیط زیست به خود اختصاص داده و طبیعی است كه روابط عمومی سازمان محیط زیست توان اینكه بتواند سریال تلویزیونی و مستند و موج رسانه ای تولید كند ندارد هرچند كه روزنامه نگاران به وسع خودشان كوشیده اند در این زمینه قلم بزنند.
بی نیاز اضافه كرد: آبان گذشته رئیس سازمان هواشناسی گزارش تكان دهنده ای از وضعیت تغییر اقلیم در كشور عرضه كردند. بحث این بود كه با عنایت به گزارش پنجم هیات بین الدولی چهار سناریو می توانیم داشته باشیم كه بعضی از آن ها بسیار تكان دهنده است و ما نگران شدیم كه آینده فرزندان ما در كشور چه خواهد شد. اگر نگاهی بیاندازیم به اینكه ۷۰ سال آینده در زاگرس ما چه اتفاقی می افتد حتماً در فرایند تصمیم ها و نگاه مسئولان مؤثر خواهد بود.
وی خاطرنشان كرد: نیاكان ما هم سال ها با خشكسالی مواجه می شدند. تلاش می كردند و از دانش گذشته خود بهره مند می شدند و خانه خویش را به گونه مناسب می ساختند و تصمیم می گرفتند كه چه نوع كشت داشته باشند و چه نهالی بكارند. نیاكان ما چگونه خویش را با وضعیت جوی و محیط زیست منطبق می كردند و الان چگونه است؟ چرا در نقاط مختلف از مصالح مختلف استفاده می كردند و حتی گاها از زیر زمین استفاده می كردند و تهویه طبیعی برای خانه فراهم می كردند؟ همین ها را مقایسه كنید با وضعیت كنونی كه مصالح مشابه در نقاط مختلف كشور به كار می رود و حتی كولر یكسان در تبریز و یزد استفاده می گردد.
رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه ادامه داد: اندیشه ایرانشهری نیاكان ما را راهنمایی می كرد كه چگونه با اقلیم سازگار شوند. چرا عمق چاه های ما از ۵۰ متر به ۲۰۰ متر رسیده است؟ چرا فرونشست زمین در گذشته رخ نمی داد؟ این ها چیزهایی بوده كه می دانسته ایم و فراموش كرده ایم. همین الان مصالحی داریم كه جایگزین خشت است و عایق هم هست و حتی ارزان تر هم هست اما پیمانكاران ما مستقیم به سراغ آجر می روند.
بی نیاز اخطار داد: اگر الان به فكر آینده خودمان و كشورمان نباشیم، كه این كار مشترك ما با همسایه ها و جامعه جهانی است، میراثی برای ما و فرزندان ما نخواهد بود. همین الان هم روند تدریجی افزایش دما هرچند محسوس اما تدریجی رخ داده است و اگر همین الان اقدام نكنیم با پدیده مهاجرت رو به رو خواهیم بود كه همین الان هم شاهد آن هستیم.
رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه اضافه كرد: حذف گونه های زیستی گیاهی و جانوری و … موارد بسیار زیاد دیگری در نتیجه این مساله رخ داده است.
وی تاكید كرد: هنوز بابت اینكه صنایع را در اصفهان و كرمان متمركز نكنیم بحث هست. هم سیاست گذاران و هم مردم و حتی خبرنگاران ما این طناب را به سمت خود می كشند و فكر می كنند توسعه یعنی این كارخانجات را به شهر خود بكشند.
رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه اضافه كرد: «ارتباطات و محیط زیست» یك مبحث جا افتاده در كشور ماست و مردم و رسانه ها به این مساله توجه می كنند و در بین ایرانی ها محیط زیست به یكی از پنج دغدغه اصلی در كشور ما تبدیل گشته است اما از میان ۸۷۳۴ رسانه مختلف سطح كشور تنها ۲۱ رسانه صرفاً با عنوان محیط زیست منتشر می گردد.
بی نیاز خاطرنشان كرد: رسانه ها برانگیزاننده هستند و نگرش محیط زیستی به تدریح با استفاده از رسانه ها به كل جامعه سرایت پیدا می كند. با عنایت به تغییر اقلیمی كه با آن رو به رو هستیم روزنامه نگاری محیط زیست بعنوان یكی از رشته های جدید در حدود دو دهه اخیر در جهان مورد توجه قرار گرفته است.
وی تاكید كرد: با عنایت به بحران های محیط زیستی كه با آن رو به رو بوده و هستیم افزایش سطح آگاهی از توسعه پایدار روشن است. روزنامه نگاران و خبرنگاران محیط زیست نقش عمده ای در این مسیر دارند.
رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه اضافه كرد: اقناع مدیران رسانه ها و راه اندازی این رشته در دانشگاه برای تقویت جایگاه روزنامه نگاری محیط زیست ضروری می باشد.
بی نیاز پیشنهاد كرد: برگزاری سمینارهای تخصصی روزنامه نگاری محیط زیست، برگزاری جشنواره های معرفی آثار برتر، برگزاری جلسات نقد و بررسی مطالب انتشار یافته و راه اندازی رشته روزنامه نگاری محیط زیست در مقاطع دانشگاهی همچون اقداماتی است كه می توان برای بهبود جایگاه روزنامه نگاری محیط زیست در كشور انجام داد.
وی در انتها به اصل پنجاهم قانون اساسی اشاره نمود كه می گوید: در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست كه نسل امروز و نسلهای بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می گردد. از این رو فعالیتهای اقتصادی و غیر آن كه با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا كند، ممنوع می باشد.

1397/03/28
14:58:45
5.0 / 5
4739
تگهای خبر: بحران , محیط زیست , هوا
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است