كشت زیتون در ۸۶ هزار هكتار باغ

كشت زیتون در ۸۶ هزار هكتار باغ نت واش: مجری طرح زیتون اظهار داشت: ۸۶ هزار هكتار از باغ های ایران به زیر كشت زیتون رفته است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، احمد مستخدمی در جلسه ستاد پایش و مبارزه با آفت مگس زیتون كه در بخش طارم سفلی از توابع استان قزوین برگزار شد، با بیان آخرین گزارش وضعیت زیتون در ایران اظهار نمود: هم اكنون سطح زیر كشت زیتون در كشور بیش از ۸۶ هزار هكتار است كه از این میزان حدود ۵۵ هزار هكتار بارور شده است.

وی با اشاره به اینكه در سال قبل بیش از ۱۰۰ هزار تُن زیتون در ایران تولید شده است، خاطرنشان كرد: استان های زنجان، قزوین و گیلان مركز اصلی تولید این محصول بوده و بیشترین سطح و تولید را به خود اختصاص داده اند.

مجری طرح زیتون با اشاره به آفت مگس زیتون در باغ ها ابراز كرد: این آفت از سال ۱۳۸۳ و بر اثر واردات بی رویه میوه زیتون از كشورهای همسایه به كشور راه یافته و كانون اصلی پراكنش آن مناطق سه گانه زیتون خیز كشور در استان های فوق و البته كمی هم در استان گلستان است.

مستخدمی اضافه كرد: هم اكنون حدود ۲۰ هزار هكتار از باغ های زیتون این سه استان آلوده به مگس زیتون بوده و همه ساله در آن ردیابی، پایش و مبارزه صورت می گیرد.

وی خاطرنشان كرد: با پیگیری این دفتر در بخش های اجرا با همراهی سازمان حفظ نباتات و معاونت باغبانی، خوشبختانه آفت زیتون طی سه سال قبل كاملا كنترل و خسارت آن به كمترین حد ممكن رسیده كه البته این مورد رسالت ما را نسبت به سال های قبل برای كنترل و مبارزه با این آفت بیشتر خواهد نمود.

مجری طرح زیتون با اشاره به اینكه امسال با عنایت به كاهش نسبی دما و افزایش رطوبت بر اثر بارش ماه های اخیر شرایط بسیار مناسبی برای طغیان آفت مگس زیتون وجود دارد، توضیح داد: دفتر طرح زیتون علاوه بر تخصیص اعتبار در بخش‎های مختلف اصلاح و احیای باغ های زیتون مانند هرس، تغذیه، پیوند، مدیریت كف باغ و دفع علف های هرز، بازجوانسازی باغ های مسن كه همگی در كاهش خسارت مگس زیتون موثر هستند، برای اصلاح باغ های آفت زده و جمع آوری میوه های آلوده به لارو این آفت هم برنامه و دستورالعمل جداگانه ای را مد نظر قرار داده و به سه استان آفت خیز تخصیص داده است.

مستخدمی با تقدیر و تشكر از مدیران و كارشناسان حفظ نباتات جهت ردیابی و پایش مداوم آفت در طول سال و در ایستگاه های ردیابی واقع در سه استان ابراز كرد: دفتر طرح زیتون هم بعنوان متولی بخش زیتون چندین جلسه در معاونت باغبانی جهت دریافت اطلاعات مربوط به ردیابی و پایش آفت در استان های هدف و همینطور هماهنگی و برنامه ریزی بهتر در مورد هدایت عمِلیات اصلاحی باغات زیتون به منظور كنترل موثر این آفت در سال زراعی جاری برگزار كرده است.

وی تصریح كرد: بهره برداران بخش زیتون می دانند كه خسارت این آفت تحت پوشش بیمه كشاورزی قرار نمی گیرد و مگس زیتون یك آفت همگانی است كه دولت عملیات ردیابی و پیش آگاهی را برای مبارزه با این آفت بر عهده دارد ولی مبارزه اصلی با آفت به عهده باغداران زیتون كار است.

این مسئول افزود: در همین راستا به بهره برداران زیتون كار سفارش می گردد بیش از پیش به سفارش های مروجین و كارشناسان مراكز ترویج جهاد كشاورزی توجه كرده و با عنایت به شرایط مساعد شیوع این آفت نسبت به مبارزه به هنگام و اصولی با این آفت اقدام نمایند.

وی تصریح كرد: تبیین نقشه راه جدیدی در طرح زیتون در حال تدوین است كه در آن ضمن اصلاح و بهسازی باغ های موجود، توسعه باغات فقط در مناطق مستعد كشت و با ارقام تجاری سازگار با هر منطقه صورت خواهد گرفت.1397/03/25
14:13:18
5.0 / 5
4706
تگهای خبر: تولید , كشاورزی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است