تصاویری كه واكنش های متفاوت داشت

مشاهده پلنگ ایرانی در خلخال، حفاظت از آق داغ ارتقا یابد

مشاهده پلنگ ایرانی در خلخال، حفاظت از آق داغ ارتقا یابد نت واش: اردبیل – مشاهده یك جفت پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده آق داغ شهرستان خلخال خبر خوبی برای دوستداران محیط زیست بود، از سویی برخی نگرانند انتشار خبر جان این گونه نادر را به خطر بیاندازد.


به گزارش نت واش به نقل از مهر، پلنگ ایرانی بعنوان یكی از گونه های نادر كشور، بزرگترین یا یكی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ بوده و در لیست جانوران «در معرض خطر انقراض» قرار دارد.
طی روزهای اخیر تصاویری از یك پلنگ ایرانی در كوه های آق داغ شهرستان خلخال كه از مناطق حفاظت شده استان اردبیل به حساب می آید، انتشار یافته است. تصاویری كه باعث شادمانی و نگرانی در میان دوستداران محیط زیست شده است.
از طرفی دوستداران محیط زیست و فعالان این حوزه وجود پلنگ ایرانی بویژه یك جفت نر و ماده در منطقه آق داغ را اتفاق مناسبی می دانند چراكه طی سال های اخیر اخبار و تصاویر موثقی در خصوص مشاهده این گونه منتشر نشده بود و احتمال می رفت كه نسل پلنگ ایرانی در منطقه خلخال منقرض شده باشد.
شادی و نگرانی؛ واكنش متفاوت به یك تصویر
از طرف دیگر انتشار تصاویر این جفت پلنگ ایرانی نگرانی از شكار این گونه نادر كشور و غرب آسیا را دامن زده است، براین اساس گروه های دوستدار حیوانات و محیط زیست برلزوم ارتقا حفاظت از منطقه آق داغ خلخال و از این گونه نادر تاكید دارند.
در این خصوص می توان گفت عدم تمایل محیط زیست استان اردبیل به انتشار این تصاویر و خبر مربوط به آن - با وجود ضبط تصاویر طی اردیبهشت ماه - می تواند نشان دهنده همین نگرانی باشد.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در این زمینه طی گفتگو با خبرنگاران ثبت تصاویر یك جفت پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده آق داغ شهرستان خلخال خبر بسیار خوبی در حوزه محیط زیست این استان برشمرد.
محمد خداپرست با اشاره به اینكه تصاویر پلنگ برای نخستین بار در منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال ثبت می شود، افزود: این مهم اردیبهشت ماه سال جاری از جانب ماموران حفاظت محیط زیست تصویربرداری شده است.
افزایش جمعیت پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده اردبیل
وی اضافه كرد: ماموران محیط بانی محیط زیست شهرستان خلخال با تلاش های شبانه روزی در اردیبهشت ماه امسال، موفق به ثبت تصاویر و فیلم از دو پلنگ ( نر و ماده) در منطقه حفاظت شده آق داغ شدند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان خاطرنشان كرد: با عنایت به اقدامات موثر انجام شده طی چند سال اخیر در جلوگیری از تلفات گونه پرارزش پلنگ ایرانی، شاهد افزایش جمعیت آن در مناطق حفاظت شده استان همچون منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال هستیم.
وی خاطرنشان كرد: گزارشات مردمی و ماموران اجرایی در هنگام گشت و كنترل منطقه در خصوص مشاهده پلنگ در منطقه از آن حكایت می كند كه این منطقه مامن و زیستگاه فوق العاده مناسبی برای این گونه نادر در كشور است.
خداپرست ضمن تقدیر از محیط بانان شهرستان خلخال از مردم و دوستداران طبیعت خواست تا با حساسیت بیشتری در حفاظت از این گونه های ارزشمند، سازمان محیط زیست و طبیعت كشور را یاری كنند.

1397/03/13
19:41:13
5.0 / 5
4818
تگهای خبر: محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است