روزه داری با ماسك های سفید

آلودگی هوا در كرمان به مرحله خطرناك رسید، تعطیلی ادارات دولتی

آلودگی هوا در كرمان به مرحله خطرناك رسید، تعطیلی ادارات دولتی نت واش: كرمان – كرمانی ها در حالیكه هشداری دریافت نكرده بودند، بامداد امروز با آلودگی شدید هوا غافلگیر شدند بطوریكه میزان آلودگی به وضعیت خطرناك رسیده و ادارات هم دو ساعت زودتر تعطیل شدند.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: هنوز چند روزی از ماه رمضان نگذشته است كه تجربه بروز ریزگرد ها در كرمان برای چندمین بار طی دو هفته اخیر تكرار شد، كافی است پنجره ساختمان را باز كنید پیامدش سرفه های شدید و سوزش چشم خواهد شد.
آلودگی هوا به حدی است كه اگر برگه كاغذی را در دست بگیرید طی چند ثانیه یك لایه خاك روی كاغذ می نشیند، اغلب مردم كه مجبورند در فضای باز حضور یابند ماسك بر چهره زده اند.
در حالی كه مسئولان منشاء ریزگردهای چند روز قبل كرمان را عربی و ناشی از صحراهای عربستان اعلام نموده بودند اما مراجع رسمی منشاء آلودگی شدید و ریزگردهای امروز كرمان را كویر مركزی دانسته اند، شهرهای شمالی، شمال غرب و شرق استان زیر پوشش ریزگردها هستند، دید افقی به حداقل رسیده است و نكته اصلی این است كه این دفعه كرمان بیشترین میزان آلودگی را تجربه می كند و این هشداری است كه كانونهای داخلی استان در مجاورت شهر كرمان فعال شده اند.
كرمان در معرض بحران زیست محیطی قرار دارد
متاسفانه مردم در حالی با چنین پدیده ای مواجه می شوند كه ستاد بحران استان كرمان هیچ گونه هشداری در مورد شرایط فعلی به مردم نداده بود.
متاسفانه مردم در حالی با چنین پدیده ای مواجه می شوند كه ستاد بحران استان كرمان هیچ گونه هشداری در مورد شرایط فعلی به مردم نداده بودخشكسالی پیاپی در ۲۰ سال قبل و كاهش ۷۰ درصدی بارندگی امسال به قول مدیركل محیط زیست استان كرمان، این استان را در معرض فاجعه زیست محیطی قرار داده است.
شدت آلودگی به حدی است كه ستاد مدیریت بحران استان كرمان ادارات و شركتهای دولتی در شهر كرمان را دو ساعت زودتر تعطیل اعلام نموده است و طبق آمار اورژانس و مراكز درمانی هر لحظه برتعداد افرادی كه به این مراكز رجوع می كنند افزوده می گردد.
ستاد بحران در اغلب شهرستانهای درگیر با ریزگردها تشكیل شده است و تصمیم گیری در مورد تعطیلی ادارات هم به عهده فرمانداران گذاشته شده است.
ریزگردها فریاد بلند طبیعت است
رضا جزینی زاده در گفتگو با مهر اظهارداشت: منشاء اصلی پدیده ریزگردها در استان كرمان خشكسالی، عدم مدیریت مصرف صحیح منابع موجود، كاهش بارندگی است و اگر مدیریت منابع آبی با جدیت انجام نشود با عنایت به كاهش بارندگی، وضعیت در آینده بدتر هم خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: امروز چندین بار سنجش آلودگی هوا انجام شده است آلودگی ذرات ریز هوا ۲۵۹ در ساعت ۱۰ بامداد ثبت شده است این در شرایطی است كه طبق استانداردهای تعریف شده این شاخص ۰- ۵۰ نشان دهنده هوای پاك، ۵۰-۱۰۰ سالم، ۱۰۰ – ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۰- ۲۰۰ ناسالم برای همه گروه ها و ۲۰۰ به بالای اخطار و در مرحله خطرناك است.
به دلیل خرابی دستگاه ها امكان پایش آلودگی وجود ندارد
وی بیان كرد: متاسفانه به علت استهلاك و خرابی دستگاههای سنجش آلودگی ذرات بزرگتر نتوانستیم میزان آلودگی این ذرات را بررسی نماییم كه اگر این امكان وجود داشت امكان بررسی دقیق تر میزان آلودگی هوا فراهم می شد.
وی از مردم خواست در صورتیكه كار مهم ندارند از خانه ها خارج نشوند و در فضای باز فعالیت سنگین نكنند و در صورت ضرورت حتما از ماسك استفاده كنند.
مردم در صورتیكه كار مهم ندارند از خانه ها خارج نشوند و در فضای باز فعالیت سنگین نكنند و در صورت ضرورت حتما از ماسك استفاده كنند
جزیمی زاده بیان كرد: ریزگردهای فریاد طبیعت است اگر این ریزگردها به سمت جنوب كرمان حركت كنند با عنایت به اینكه كانونهای محلی ریزگردها در این منطقه وجود دارد شاهد غلظت بیشتر آلودگی خواهیم بود.
وی بیان كرد: متاسفانه به علت برداشت بی رویه آب از منابع آب سطحی و زیر زمینی رطوبت هوا به شدت كاهش یافته و كانونهای محلی ریزگردها افزایش یافته است.
منشاء آلودگی محلی و در كویر مركزی قرار دارد
مریم سلاجقه، كارشناس هواشناسی استان كرمان هم دقایقی قبل در گفتگو با مهر با اشاره به شدت بالای آلودگی هوا از كودكان، سالمندان، بیماران قلبی و تنفسی خواست در فضای باز حضور نیابند و سایر مردم هم از فعالیت بدنی سنگین در محیط باز جدا خودداری كنند.
وی اظهار داشت: منشاء ریزگردهای امروز كویر مركزی در محدوده استان كرمان است و به علت خشكسالی و عدم وجود رطوبت هوا وزش باد باعث بروز ریزگردها شده و اغلب شهرهای شمالی استان را در برگرفته است اما شدت آلودگی در شهر كرمان بسیار بیشتر است.
سلاجقه اضافه كرد: هم اكنون در وضعیت حداكثری آلودگی هستیم و هر چه به سمت عصر پیش برویم میزان آلودگی كمتر می گردد و در نهایت فردا هم از شدت آلودگی كاسته می گردد اما همچنان وجود خواهد داشت.
فردا ریزگردها از شمال و شمال غرب استان به سمت شرق و جنوب شرق استان حركت خواهد نمود و اوج آلودگی فردا در این مناطق روی خواهد داد
كارشناس هواشناسی استان كرمان بیان كرد: در حقیقت فردا ریزگردها از شمال و شمال غرب استان به سمت شرق و جنوب شرق استان حركت خواهد نمود و اوج آلودگی فردا در این مناطق روی خواهد داد كه با عنایت به كانونهای محلی احتمال بیشتر شدن غلظت ریزگردها وجود دارد.
وی ادامه داد: فردا شاهد بارش های رگباری و بسیار ضعیفی در شمال استان كرمان خواهیم بود.
سكوت مسئولان ملی در قبال ریزگردهای كرمان
كرمان در حالی هر روز با تبعات ناشی از ریزگردها بیشتر از قبل مواجه می شوند كه هنوز هیچ تصمیم عملی برای رهایی استان كرمان از جانب دستگاههای ملی برای جلوگیری از تبدیل كرمان به خوزستان انجام نشده است.
طبق اعلام قبلی استاندار كرمان، كرمان پس از خوزستان مهمترین كانونهای تولید ریزگردها را در خود جای داده است و تنها جازموریان در جنوب كرمان ۲۵ درصد از ریزگردهای كشور را تولید می كند.
علیرغم پیگیریهای استاندار كرمان و اختصاص بودجه های استانی، هیئت دولت هنوز خطر ریزگردها در بزرگترین استان كشور را درك نكرده است
اما نكته قابل توجه این است كه باوجود پیگیریهای استاندار كرمان و اختصاص بودجه های استانی، هیئت دولت هنوز خطر ریزگردها در بزرگترین استان كشور را درك نكرده است.
محمد حاجی لو یكی از شهروندان كرمانی است كه ماسك سفیدی بر صورت زده است می گوید: به علت شدت آلودگی و خاكی كه وارد ریه هایش شده است از بامداد با سرفه های پی به دنبال مواجه شده ام و احساس خارش شدید گلو و تنگی نفس دارم.
وی اضافه كرد: هر جای از شهر را نگاه كنید خاك از آسمان بر زمین می بارد و در صورت ادامه این روند در استانی كه تا چندی پیش به ندرت با چنین مشكلاتی مواجه بود مردم با مشكل جدی درمانی و بهداشتی و زیست محیطی مواجه می شوند.
چرا ستاد بحران اخطار نداده بود
فاطمه گودرزی هم یكی دیگر از شهروندان كرمانی است كه می گوید: چرا ستاد مدیریت بحران استان كرمان هیچ هشداری به مردم نداده بود، این یك سوال جدی است كه چرا مسئولان منتظر بروز بحران می مانند و بعد اقدامات مقطعی و كوتاه مدت مثل تعطیلی ادارات را انجام می دهند.
وی اضافه كرد: حتی در خانه هم نفس كشیدن سخت شده و به وضوح آلودگی قابل تشخیص می باشد كافیست چند لحظه در هوای باز نفس بكشید تا دچار نفس تنگی شوید.
دانشگاه علوم پزشكی هم سفارش كرده است حتی الامكان افراد بخصوص گروه های حساس شامل خانم های باردار، بیماران قلبی و ریوی، كودكان و سالمندان از حضور غیرضروری در فضای باز خودداری كنند و چنانچه نیاز به خروج از منزل دارند حتما از ماسك یا دستمال مرطوب استفاده كنند.

1397/03/03
21:32:19
5.0 / 5
4935
تگهای خبر: آب , آلودگی , بحران , خشكسالی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است