با موافقت برای واردات بیشتر

چین تسلیم خواست آمریكا شد

چین تسلیم خواست آمریكا شد نت واش: چین موافقت كرده خرید كالاها و خدمات آمریكایی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، اما به هدف ۲۰۰ میلیارد دلاری كه پیش از این كاخ سفید مدعی شده بود، اشاره ای نكرد.به گزارش نت واش به نقل از رویترز، پكن و واشنگتن موافقت كردند به مذاكرات درباره تدابیری ادامه دهند كه تحت آنها چین كالاهای انرژی و كشاورزی بیشتری را از آمریكا برای كاهش كسری تجاری ۳۳۵ میلیارد دلاری آمریكا با چین وارد خواهد نمود.

بیانیه مشتركی كه در انتها مذاكرات تجاری فشرده در واشنگتن منتشر گردید به این كه آیا این دو كشور تهدیدهای اعمال تعرفه برای میلیاردها دلار از كالاهای یكدیگر را ملغی خواهند كرد، اشاره ای نداشت. این تهدیدها نگرانی ها از به راه افتادن یك جنگ تجاری گسترده را برانگیخته و بازارهای مالی را ملتهب كرده است.

در این بیانیه مشترك آمده یك تفاهم نظر درباره به كار بستن تدابیر موثر برای كاهش قابل توجه كسری تجاری آمریكا با چین وجود دارد. چین برای تامین نیازهای مصرفی رو به رشد مردم و نیاز به توسعه اقتصادی باكیفیت، خرید كالاها و خدمات آمریكایی را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا، تهدید كرده برای مقابله با استفاده نادرست پكن از مالكیت معنوی آمریكا با استفاده از الزامات جوینت ونچر و سایر سیاست هایی كه انتقال فناوری را اجبار می كند، برای كالاهای چینی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار تعرفه وضع خواهد نمود. پكن چنین موضوعی را تكذیب كرده و تهدید كرده مقابله به مثل خواهد نمود كه شامل تعرفه هایی برای بزرگترین كالاهای وارداتی آمریكا شامل هواپیما، سویا و خودرو خواهد بود.

در گزارش خبرگزاری دولتی شینهوا بیانیه مشترك دو دولت بعنوان وعده ای برای به راه ننداختن جنگ تجاری توصیف شده است. باآنكه این بیانیه اعلام نموده دو طرف به مذاكرات رده بالا ادامه داده و به دنبال حل نگرانی های تجاری و اقتصادی خود خواهند بود، از تعرفه ها ذكری به میان نیاورده است.

صادرات LNG آمریكا

این دو كشور بدون اشاره به زمان مشخصی اعلام نمودند آمریكا گروهی را به چین اعزام خواهد نمود تا جزئیات صادرات بالاتر كشاورزی و انرژی را مشخص كنند.

یك مقام آمریكایی بلندپایه اظهار نمود: در جریان مذاكرات با اعضای دولت شی جین پینگ، رییس جمهور چین، بسته ای بررسی گردید كه به خرید قابل توجه گاز طبیعی آمریكا اشاره داشت و شامل قراردادی برای یك شركت آمریكایی برای ساخت تاسیسات دریافت و فرآوری LNG در چین بود.

این مقام آمریكایی اظهار داشت: این بسته كه شامل تعهدات جدید در مورد پشتیبانی از مالكیت معنوی است احیانا تا زمان دیدار اواسط سال وانگ كیشان، معاون رییس جمهور چین، از واشنگتن مورد توافق واقع خواهد شد.

كاهش كسری تجاری آمریكا با چین، یكی از وعده های ترامپ در مبارزاتش برای انتخابات ریاست جمهوری آمریكا بود.

در دور اول این مذاكرات كه اوایل ماه جاری در پكن برگزار گردید واشنگتن از چین خواسته بود مازاد تجاری خویش را ۲۰۰ میلیارد دلار كم كند، اما اغلب اقتصاددانان چنین كاری را غیرممكن دانستند، زیرا مستلزم تغییرات عمده در تركیب تجارت میان دو كشور بود.

تا اواخر پنج شنبه گذشته مقامات آمریكایی همچنان چین را برای پذیرفتن این میزان كاهش تحت فشار قرار داده بودند، اما اقتصاددانان می گویند چنین میزان كاهشی فوق العاده دشوار خواهد بود به خصوص كه كاهش مالیات در آمریكا، تقاضا برای واردات بیشتر را بوجود آورده است. رقم ۲۰۰ میلیارد دلار معادل حدود ۹۰ درصد از تولید هواپیمای سالانه بوئینگ بوده و بزرگتر از كل صادرات نفت و كشاورزی سالانه آمریكا به جهان است.

ابهام درباره مالكیت معنوی

بیانیه مشترك درباره مالكیت معنوی كه مورد اعتراض جدی دولت ترامپ بود، مبهم بوده و اعلام نمود هر دو كشور اهمیت شایانی برای پشتیبانی از مالكیت معنوی قائل است. چین اصلاحات مرتبط را در قوانین و مقررات خود همچون قانون امتیاز انحصاری انجام خواهد داد.

این نگرانی در بین بعضی از قانون گذاران و كارشناسان تجاری وجود دارد كه ترامپ ممكن است به كاهش كسری تجاری نسبت به مقابله با سوء استفاده چین از حقوق مالكیت معنوی اولویت دهد. اقتصاددانان می گویند: هرگونه توافقی كه تحت آن چین كالاهای بیشتری وارد خواهد نمود به راحتی می تواند معكوس شوند.

همچنین در این بیانیه به تسهیل محدودیت های فلج كننده ضد شركت سازنده تجهیزات مخابراتی ZTE اشاره نشد.

وزارت بازرگانی آمریكا ماه گذشته با بیان این كه شركت ZTE شرایط توافق مربوط به نقض تحریم های ایران را زیر پا گذاشته است فروش شركت های آمریكایی به این گروه سازنده تجهیزات مخابراتی و تلفن های هوشمند را به مدت هفت سال ممنوع كرد.

ترامپ هفته گذشته در توییتی اعلام نمود: به وزارت بازرگانی دستور داده كمك نماید شركت ZTE به كسب وكارش بازگردد و اعلام نمود وضعیت این شركت بخشی از توافق تجاری با چین است.
1397/02/30
15:26:27
5.0 / 5
4682
تگهای خبر: بازرگانی , تجاری , خدمات , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است