یك اقدام عجیب: كشتن اسب های كولبران!

یك اقدام عجیب: كشتن اسب های كولبران! نت واش: پخش فیلم كشتار نزدیك به ۹۰ اسب باربر در جنگل های امیرآباد شهرستان اشنویه واكنش های مختلفی را ازسوی كاربران در فضای مجازی به دنبال داشته است.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: این تعداد اسب به قول كریم علی زاده فعال محیط زیست آذربایجان غربی در طول یك ماه گذشته و در سه نوبت معدوم شده اند.

عبدالكریم حسین زاده عضو مجمع نمایندگان استان كردستان هم در توئیتر خود نوشت: «مسئولان باید هر چه سریع تر از كشتن اسب های كولبران دست بردارند.»

او این كشتار را پاك كردن صورت مسأله دانست.

عثمان مزین وكیل دادگستری هم در این باره اظهار داشت: «چرا به جای كشتار اسب ها، با حكم قضایی حیوان را به نفع دولت ضبط نمی كنند؟»

او «اسب» را وسیله ایاب و ذهاب در مناطق كردنشین غرب كشور (مناطق كوهستانی و صعب العبور) دانست و اظهار داشت: «كشاورزان در این مناطق برای حمل از اسب و قاطر استفاده می نمایند.»

مزین به كشتار اسب ها بدون اینكه كالای قاچاقی توسط آنها حمل شود اشاره نمود و اظهار داشت: «استدلال مأموران نیروی انتظامی این است كه این اسب ها برای حمل كالای قاچاق استفاده می شوند.»

وی درباره این نظر اظهار نمود: «اولاً جرمی اتفاق نیفتاده است. چون اسب ها و قاطرها خارج از روستاها در حال چرا بودند. حتی برخی از آنها را با طناب بسته بودند و كالایی توسط اسب ها حمل نمی شد. ازاین رو ما نمی توانیم قصاص پیش از جنایت نماییم. از طرفی اگر جرمی محقق بشود، مجازات آن ضبط كالا و پرداخت جزای نقدی است.»

وی در ادامه اظهار داشت: «مسأله دیگر اینكه هیچ نص شرعی و قانونی انهدام حیوانات چهارپا را توجیه نمی نماید. ازاین رو از بین بردن حیوانات شرعا دارای عقوبت دنیوی و اخروی است.»

مزین، كشتار اسب ها و قاطرها را در منطقه كردستان اتفاق تازه ای ندانست و اظهار داشت: «۶ سال پیش هم ۶۰ رأس اسب و قاطر در روستای «قلعه رش» سردشت معدوم شد.»

او در ادامه اظهار نمود: «اگر با این فرض كه این قاطرها در حال حمل كالای قاچاق هم بودند، باید به نفع دولت ضبط می شدند و وجه ناشی از مزایده آنها باید به حساب بیت المال واریز می شد اما در عمل شاهد آلوده شدن محیط زیست و تولید بوی تعفن ناشی از لاشه های این حیوانات هستیم.»

به گفته وی «پیش از این لاشه سه قاطر كشته شده ۱۱ روز در روستای «دولا بید» روی زمین ماند و بوی تعفن آن اجازه گردوچینی (در فصل برداشت محصول) را به روستاییان نمی داد. حتی بهداشت منطقه حاضر به انتقال لاشه قاطرها نشد. تا اینكه در نهایت مردم روستا مجبور شدند لاشه شان را بسوزانند.»

او این قاطرها را وسیله كار و حمل و نقل اعضای یك خانواده دانست و اظهار داشت: «تلف شدن این قاطرها نتیجه ای جز بیكاری و ضرر و زیان مالی برای صاحبان آنها ندارد.»

مزین، قیمت هر قاطر را بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان دانست و خواهان رسیدگی به معدوم كردن اسب ها در منطقه غرب كشور شد.

این وكیل دادگستری با اشاره به اینكه برای از بین بردن قاطرها هم باید طبق قانون حكم قضایی داشت، اظهار داشت: «اسب مثل خودرو فی نفسه مجرم نیست. همان گونه كه وقتی راننده جرم می كند، خودروی آن ضبط و به كسب درآمد برای دولت منجر می شود، اسب هم باید ضبط شود.»

سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی هم در واكنش به كشتار اسب ها در اشنویه با تاكید بر اهمیت جان حیوانات برای مأموران پلیس اظهار داشت: «اگرچه پلیس خویش را موظف به تأمین امنیت و صیانت از جان و مال افراد جامعه می داند، هیچگاه نسبت به حیوانات و حفظ جان آنها بی تفاوت نبوده است اما نباید فراموش نماییم كه در جهت تأمین و استقرار امنیت جامعه، پلیس نباید و نمی تواند تهدیدات و حتی خطرهای احتمالی حداقلی را نادیده بگیرد.»
1397/02/15
13:13:38
5.0 / 5
5263
تگهای خبر: آب , خودرو , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است