بازار سنگ آهن چین به روی خارجی ها گشوده شد

بازار سنگ آهن چین به روی خارجی ها گشوده شد نت واش: چین از روز جمعه بازار معاملات آتی سنگ آهن دالیان را به منظور گسترش نفوذ خود بر قیمت ها و جلب معامله گران به بازار این كشور به روی سرمایه گذاران خارجی می گشاید.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، سنگ آهن دومین بازار كالایی است كه چین پس از طریق اندازی معاملات آتی نفت خام در اواخر مارس، به روی سرمایه گذاران خارجی می گشاید. با این همه برخلاف نفت خام، قرارداد سنگ آهن در بازار بورس كالای دالیان كه در سال ۲۰۱۳ راه اندازی گردید، نقدینگی بالایی دارد و معامله گران غربی بزرگ پیش از این با استفاده از زیرمجموعه های چینی خود به آن دسترسی داشته اند.

حجم معاملات در بازار معاملات آتی سنگ آهن چین در سال قبل ۲۰ برابر تجارت سنگ آهن جهانی و ۲۵ برابر حجم معاملات در قراردادهای رقیب در بازار سنگاپور بوده است و دسترسی مستقیم سرمایه گذاران خارجی، نفوذ چین در بازار این كالا را افزایش خواهد داد.

به گفته كلی تئو، كارگزار مشتقات سنگ آهن در شركت كلارگسون ایشیا، بازار كالای دالیان همواره بازار شاخصی بوده و همچنان به همین شكل باقی خواهد ماند.

معامله گران كالای جهانی همچون گلنكور، ترافیگورا و كارگیل هم اكنون با استفاده از واحدهایی كه در چین به ثبت رسیده اند در معاملات آتی دالیان فعالیت دارند.

كارگیل اعلام نمود در معاملات آتی سنگ آهن دالیان از زمان آغاز فعالیت این معاملات حضور داشته و از آن بعنوان قیمت مرجع برای مدیریت ریسك ذخایر خود بهره برده است.

طبق اعلام ژورنال اوراق بهادار چین، ۲۱ آژانس معاملاتی خارجی تابحال در بورس كالای دالیان ثبت نام كرده اند.

براساس گزارش رویترز، برخلاف نفت، طلا و مس كه قیمت هایشان در بازارهای لندن و نیویورك تعیین می شود، سنگ آهن یكی از معدود كالاهایی است كه قیمت گذاری جهانی آن بر اساس بازار چین است.

با حجم عظیم سنگ آهن كه در بورس دالیان مبادله می شود، قیمت ها در این بازار عملا مسیر بازار فیزیكی را دیكته می كنند. در سال ۲۰۱۷ حجم سنگ آهن مبادله شده در دالیان به حدود ۳۳ میلیارد تن در برابر تجارت سالانه جهانی حدود ۱.۵ میلیارد تن رسید.
1397/02/13
20:04:06
5.0 / 5
5227
تگهای خبر: بازار
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است