رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان:

خوزستان سال قبل ۲۳۵ روز هوای ناسالم را تجربه نمود

خوزستان سال قبل ۲۳۵ روز هوای ناسالم را تجربه نمود نت واش: اهواز ـ رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان اظهار داشت: خوزستان سال قبل ۲۳۵ روز هوای ناسالم را تجربه نمود كه این امر علاقه با ماندگاری در استان را می كاهد.به گزارش نت واش به نقل از مهر، امید حاجتی عصر امروز در شورای اداری خوزستان اظهار نمود: دغدغه های مدیریت و نظام مدیریتی استان نیازمند یك حمایت فرامنطقه ای و ملی است؛ ساختار اداری، تشكیلاتی و سطح اختیاراتی كه در سطح استان وجود دارد، استانداری و تشكیلات اداری را در عرضه مطلوب خدمات با مشكل مواجه كرده است.
وی اضافه كرد: استان خوزستان از لحاظ مساحت در رتبه ۱۰ و از لحاظ جمعیت در رتبه پنجم كشور قرار دارد؛ از نظر این دو شاخصه معادل ۶ استان كشور ایران هستیم.
حاجتی با اشاره به اینكه از نظر وسعت و جمعیت نیازمند نگرش جدید و البته متفاوت از سایر استان ها هستیم، خاطرنشان كرد: تقویت تشكیلات اداری خوزستان باید از قبل انجام و نسبت به افزایش تفویض اختیارات هم اقدام می شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به وجود ۷۳۱ كیلومتر مرز آبی و خاكی در خوزستان ادامه داد: ۶۲۱ كیلومتر سواحل دریایی داریم و از نظر مرزی و ارزش صادرات نفتی هم رتبه سوم كشور را به خود اختصاص داده ایم. در خوزستان هشت بندر داریم كه چهار مورد آن بین المللی است؛ همینطور ۶ فرودگاه فعال در استان هستند كه دو موردش بین المللی است.
حاجتی با اشاره به اینكه در خوزستان ۷۱ شهرك و ناحیه صنعتی كه ۵۱ واحد آن فعال است، بیان كرد: در زمینه كشاورزی در بخش های مختلف تولید محصولات استراتژیك مقام اول كشور را داریم.
وی با اشاره به اینكه در خوزستان هرچند كه بیشترین اراضی آبی را داریم ولی سهم ما در ارزش افزوده آنقدر كه باید نیست، خاطرنشان كرد: ۸۳ درصد تولیدات نفت و ۱۶ درصد تولید گاز را در كشور داریم كه با توسعه میادین غربی سهم ما در كشور ارتقا پیدا می كند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به اینكه در حوزه گردشگری خوزستان ظرفیت های بسیاری داریم، اظهار داشت: تنها استان كشور هستیم كه سه اثر ثبت جهانی دارد ولی به علت سایه سنگین نفت بحث گردشگری نتوانسته آنقدر كه باید توسعه پیدا كند. در گردشگری مذهبی رویداد اربعین را داریم و در نهایت به علت همجواری با كشورهای حاشیه خلیج فارس شرایط گردشگری سلامت در استان خوزستان خیلی خوب فراهم است.
حاجتی با اشاره به اینكه به دنبال كوتاه كردن فرآیندها و تسهیل در انجام امور هستیم، ادامه داد: باید با یك نگرش جدید در حوزه تفویض اختیارات و تمركززدایی وارد شویم تا دیگر انجام امور زمان زیادی نیاز نداشته باشد. استان خوزستان با عنایت به نقشی كه در وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی كشور دارد و همینطور با عنایت به مزیت های خدادادی نیازمند یك بازنگری در حوزه مدیریت و تفویض اختیار است.
وی خطاب به انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور اظهار داشت: تقاضا داریم همانطور كه بخشی از منابع اعتباراتی كشور توسط استان اداره می شود، در عین حال بخشی از درصد استخدامی استان را شورای راهبردی مدیریت كند.
حاجتی در مورد چالش مهاجرت از خوزستان اظهار داشت: مسئله مهاجرت در حدی مثل بیكاری طبیعی است ولی وقتی از حد گذشته و منجر به خروج نخبگان شود، طبیعتا مسئله جدی و باید به آن ورود پیدا كرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با بیان این خبر كه بر مبنای سرشماری سال ۹۵ خالص مهاجرت به خوزستان منفی ۸۰ هزار نفر است، بیان كرد: عمده مهاجران از استان، نخبگان علمی، دانشگاهی و یا مالی هستند؛ حتی تعدادی از كسانی كه با مجوز استخدامی و آزمون جذب خوزستان می شوند بلافاصله با تماس از مركز به استان های دیگر منتقل می شوند.
حاجتی اظهار داشت: تنوع فرهنگی، معضلات مرزنشینی و همجواری با كشورهای همسایه، شرایط نامساعد جوی كه به تازگی گرد و غبار به شدت به آن افزوده شده همه دلایلی هستند كه نمی توان جلوی تقاضای مهاجرت و خروج نیروهای نخبه استان را بگیریم.
وی با اشاره به اینكه مهمترین عامل توسعه در دنیا نیروی انسانی است، افزود: متأسفانه از این مورد رنج می بریم و انواع و اقسام پروازی ها را در خوزستان تجربه كردیم كه یكی از دلایل اصلی آن تولید نشدن مشوق های لازم برای نگهداشت نیروهای نخبه در استان است.
حاجتی با بیان این مطلب كه در سال ۹۶ متأسفانه ۷۰ روز دمای بالای ۴۹ درجه را تجربه كردیم، خبر داد: متأسفانه با رشد ۶۰ درصدی در تعداد روزهای ناسالم سال قبل مواجه هستیم كه ۲۳۵ روز ناسالم در سال قبل داشتیم كه از این بین ۳۴ روز آن حاد بوده است. به جهت اینكه بتوانیم شرایط نامناسب شتاب مهاجرت از استان را مدیریت نماییم، انتظار افزایش حقوق كاركنان را داریم. مبحث بعدی در اولویت قرار گرفتن استان برای بازنشستگی بیش از موعد و همینطور اینكه در اعطای مجوزهای استخدامی به خروجی های استان توجه گردد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان بیان كرد: بیشترین مصرف برق استان خوزستان در ایام با گرمای هوای بالای ۴۹ درجه است كه برای این مورد پیشنهاد استفاده از تعطیلات تابستانه را داریم كه علاوه بر این كاهش تأثیرات بسیاری هم دارد. تصویب نامه هیئت وزیران در مورد واگذاری خانه های سازمانی سبب كاهش یكی از مشوق ها برای كاركنان شده است؛ وقتی حقوق یكسان باشد و خانه سازمانی هم نباشد دیگر كدام عقل سلیمی علاقه به ماندگاری در استان دارد.1397/01/24
14:14:59
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: آب , تولید , هوا
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است